• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Refliuksas – nekontroliuojamas skrandžio turinio patekimas atgal į stemplę. Šiam normaliam fiziologiniam procesui nėra amžiaus ribų: jis gali pasireikšti ir kūdikiui, ir suaugusiam žmogui.

Refliuksas – nekontroliuojamas skrandžio turinio patekimas atgal į stemplę. Šiam normaliam fiziologiniam procesui nėra amžiaus ribų: jis gali pasireikšti ir kūdikiui, ir suaugusiam žmogui.

REKLAMA

Kai šis procesas vargina dažnai arba pastebimas tam tikras jo nuoseklumas, pavyzdžiui, atsiranda naktį, suvalgius tam tikro maisto ar patiriant stresą – galima įtarti gastroezofaginio refliukso ligą (GERL).

Apie refliuksą, jo požymius bei gydymo būdus pasakoja „Benu“ vaistinės vedėja vaistininkė Laura Kairiūkštienė ir „Eurovaistinės“ vaistininkas Paulius Raudonis.

Gali pasireikšti visų amžiaus grupių žmonėms

L. Kairiūkštienė paaškina, kad refliuksas – tai nekontroliuojamas skrandžio turinio grįžimas į stemplę, kuris žmogui sukelia nemalonius simptomus. Refliuksas gali pasireikšti kartais, bet gali varginti ir nuolatos.  

„Dažnai besikartojantys simptomai gali įspėti apie gastroezofaginio refliukso ligą (GERD). Šios ligos atsiradimui įtakos turi daugelis įvairių veiksnių, tokių kaip prasta nesubalansuota mityba, ilgalaikė nervinė įtampa, viršsvoris, nutukimas, rūkymas ir alkoholio vartojimas, persivalgymas, nereguliarus ir skubotas valgymas. 

REKLAMA
REKLAMA

GERD simptomai gali būti įvairūs, tačiau dažniausiai tai būna rėmuo ir rūgštaus skrandžio turinio atpylimas. Rėmuo pasireiškia deginimo jausmu krūtinėje, pykinimu, kosuliu. Atpylus skrandžio turinį atsiranda rūgštus skonis gerklėje ir graužimo pojūtis ryklėje. 

REKLAMA

Refliuksas gali atsirasti įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai jis pasireiškia suaugusiems, ypač vyresnio amžiaus asmenims. Pastaruoju metu dėl blogų mitybos įpročių ir kitų gyvensenos veiksnių vis daugiau ir jaunesnių žmonių kenčia nuo šios būklės“, – pasakoja vaistininkė. 

Refliuksą gali sukelti šie veiksniai

Vaistininkė Laura teigia, kad refliukso suintensyvėjimą gali lemti riebus, rūgštus, aštrus, rūkytas maistas. „Pavyzdžiui riebi kepta mėsa, bulvių traškučiai, aštrūs prieskoniai ir padažai, citrusiniai vaisiai ir sultys, kava ir kofeino turintys gėrimai, taip pat alkoholis bei šokoladas. Lengvi simptomai yra malšinami koreguojant mitybą.  

REKLAMA
REKLAMA

Rekomenduojama valgyti dažniau, bet mažesnėmis porcijomis, vengti rūgštingumą keliančių maisto produktų ir kitų refliuksą skatinančių veiksnių. Numalšinti refliuksą galima ir naudojant nereceptinius antacidinius vaistus. Esant sunkesnėms būklėms, gydytojai gali skirti receptinius rūgštingumą mažinančius vaistus“, – pasakoja vaistininkė. 

Ekspertė pataria, kad refliukso simptomus galima kontroliuoti pakeitus ne tik mitybą, bet ir gyvenimo būdą. Svarbu yra vengti nutukimo, nes papildomas kūno svoris gali padidinti spaudimą pilvo ertmei, taip sukeldamas riziką, kad rūgštis grįš į stemplę. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Rūkymas taip pat gali silpninti stemplės sfinkterį – raumeninį rauką, kuris uždaro skrandžio kiaurymę, todėl išauga rizika, kad rūgštis gali grįžti į stemplę. Alkoholis taip pat gali sudirginti skrandį bei stimuliuoti rūgšties gamybą. Refliuksą gali išprovokuoti ir tokie veiksniai kaip stresas, per didelis jaudinimasis, nerimas, prastas miegas“, – sako L. Kairiūkštienė. 

Refliuksas (nuotr. Shutterstock.com)

Kaip atsikratyti refliukso?

Paulius Raudonis taip pat pasakoja, kad refliuksas – graužimas gerklėje, raugėjimas ir atpylinėjimas rūgščiu skrandžio turiniu, graužimas gerklėje, skausmingas rijimas ir skausmas už krūtinkaulio valgant, pasilenkiant ar gulint:  

REKLAMA

„Visa tai signalizuoja refliuksą. Tai reiškia, kad tuo metu į mūsų stemplę pateko sukilęs skrandžio turinys, kuris dirgina gleivinę, kelia skausmus ir diskomfortą.“ 

Vaistininkas teigia, kad suintensyvėjus refliukso simptomams žmonės dažnai skuba į vaistines įsigyti jiems padėsiančių vaistinių preparatų. Ir nors jie simptomus numalšins, visgi, visam laikui jų nepašalins. Dėl to svarbu pritaikyti ir kitus sveikatos patarimus. 

„Pabandykite miegoti ant kairiojo šono arba ant nugaros – pusiau sėdomis pasidėjus stačiau pagalvę. Miegant šiose pozose, skrandžio turinys ir rūgštys turi mažesnę tikimybę patekti į stemplę ir taip sukelti nepageidaujamus skausmus. 

REKLAMA

Taip pat esant išdegintai gleivinei galima kas kelias valandas purkštis medetkų ir šaltalankių aliejų, kuris gali veikti priešuždegimiškai, sudrėkinti ir numalšinti skausmą. Pasipurškę 30 minučių nieko negerkite ir nevalgykite. 

Jeigu susiduriate su rėmens skausmais, venkite persivalgymo. Geriau valgykite mažesnėmis porcijomis, bet dažniau – po 4-5 kartus į dieną. Taip pat prieš einant miegoti svarbu, kad jūsų suvalgytas maistas būtų spėtas suvirškinti. Tai neleis rūgštims dirginti jūsų skrandžio, todėl nevalgykite 3-4 valandas iki miego“, – pataria vaistininkas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat P. Raudonis akcentuoja, kad linkusiems į refliuksą, patariama nevartoti riebaus, aštraus maisto, alkoholio, kavos, mėtų ir šokolado.  

„Tačiau nebūtinai visi šie produktai būtent jums gali sukelti refliukso simptomus. Dėl to pabandykite keletą savaičių vesti maisto dienoraštį, kuris parodys, kokio maisto pavalgius dažniausiai sutrinka sveikata. Taip žinosite, ko atsisakyti“, – teigia vaistininkas.

Soda geriausiai, ir uzsigerti paprastu vandeniu ;)
O LGBT aiškina, kad reikia morką susikišti į tam tikrą vietą ir problemos išsispręs. Gulinėkit ir badaukit kiek tik norit - būsit neišsimiegoję, pikti ir turėsite dar daugiau rūgščių. PVZ aš visą jaunystę turėjau padidintą rūgštingumą ir opaligę ir išsigydžiau... homeopatija - kuri sako "kuo susirgai, tuo ir gydykis". Tad pradėjau gerti sausą, rūgštų vyną ir... smegenys pradėjo siųst organizmui signalą, kad per daug rūgščių. O šis pradėdavo jas gesint su šarmais.
tai kur ta išeitis? durnas straipsnis
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų