REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Savo kieme kretingiškė Jūratė Matiejauskienė pro namų langus pamačiusi ežiuką, net negalėjo pagalvoti, kuo baigsis visa istorija. Išbėgusi anūkams nufotografuoti netikėto svečio, moteris tapo tikra gelbėjimo operacijos įvykio liudininke. Dabar, susidūrusi su laimingai pasibaigusia nelaime, Jūratė įspėti nori ir kitus, kuriai taip pat būti atsargesniems, paantrina ir gamtininkas Selemonas Paltanavičius.

Savo kieme kretingiškė Jūratė Matiejauskienė pro namų langus pamačiusi ežiuką, net negalėjo pagalvoti, kuo baigsis visa istorija. Išbėgusi anūkams nufotografuoti netikėto svečio, moteris tapo tikra gelbėjimo operacijos įvykio liudininke. Dabar, susidūrusi su laimingai pasibaigusia nelaime, Jūratė įspėti nori ir kitus, kuriai taip pat būti atsargesniems, paantrina ir gamtininkas Selemonas Paltanavičius.

REKLAMA

Kretingoje, visai netoli Žiemos sodo esančio tvenkinio, gyvenanti Jūratė Matiejauskienė socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalino itin svarbia ir pamokančia istorija. Pastebėjusi savo nuosavame namų kieme ir nusekusi paskui jį, moteris rado į atvirą dėžę įkritusius dar 6 ežius.

„Kadangi gyvename visai netoli tvenkinių, prie Žiemos sodo, tai pas mus tų gyvūnų kieme dažnai apsilanko. Būdama namuose pamačiau pro langą, kad lauke kieme blaškosi ežiukas, galvoju – išeisiu, anūkams nufotografuosiu.

REKLAMA
REKLAMA

Išėjus į lauką, įtarimą sukėlė keisti ežiuko garsai, iš pradžių net ir nesupratau, ko jis nori. Paskui, jis tarsi nuvedė mane iki dėžės, kurioje pasimatė, kad yra ir daugiau tų ežiukų. O jis protingas, pats į ją nelipo, tai atėjo pakviesti pagalbos“, – pradeda pasakoti J. Matiejauskienė.

REKLAMA

Pastebėjusi visą krūvą ežių, kretingiškė iš pradžių pagalvojo, kad jų tiek daug, nes galbūt būdami atviroje dėžėje – apsiperėjo. Tik vėliau ji suprato, kad ežiai, paprasčiausiai, įkrito:

„Iš dėžės jų ištraukėme net šešis. Galbūt pirma įkrito jų mamytė, o iš paskos ir vaikai sulipo, sunku suprasti. Dabar uždengėme dėžę, nes net nebūtume pagalvoję, kai ten toks užkampis, jog kažkas užklys. Šešis metus ji stovėjo, nieko panašaus nebuvo.“

Ežių gelbėjimo operacija

Atvira dėžė, į kurią buvo sukritę ežiai, buvo skirta laikyti fontano siurblį, kurį žiemos periodu moteris visuomet ištraukia ir nelaiko jo lauke, tad į dėžę šaltuoju metų sezonu prikrenta nukritę medžių lapai. Jūratė pasakoja, kad susidūrus su tokia situacija, ji bus pasimokiusi ateičiai, kad negalima kieme palikti jokių atvirų dalykų, kurie būtų įkasti į žemę.

REKLAMA
REKLAMA

„Aišku, ką gali žmogus žinoti. Kaip sakoma tik iš klaidų galima mokytis, todėl ir nusprendžiau šia istorija pasidalinti viešai su kitais, kad apsižiūrėtų savo kiemus. Tie, kas yra susidūrę, žino kaip reikia elgtis, bet kai nesi – negali net pagalvoti, kad atėjęs koks ežiukas įkris.

Šiuo metu atgal į dėžę įdėjome atgal siurblį, o kadangi liko dar tarpelis, tai galvoju dar ir kokiu tinkleliu apdengsiu, kad nepasikartotų panašus įvykis. Gerai, kad viskas baigėsi laimingai, nes jeigu būtų pasibaigę blogai, sukrėtimas visam gyvenimui liktų“, – atsidūsta moteris.

Išgelbėti iš dėžės įkritusius ežiukus padėjo Jūratės vyras, kuris apsimovęs apsaugines pirštines, traukė vieną ežį po kito. Pasiteiravus, kaip po to elgėsi gyvūnai, kretingiškė teigia, kad šie iškart nesibaimindami aplink buvusių žmonių nulėkė kartu gerti vandens iš tvenkinio:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Matyt, vargšiukai buvo labai ištroškę ir išbadėję. Atrodė, kad kur tik pasisuksi kieme, ten vien tik ežiai. Vėliau jie visi kartu būriu nuėjo į pievą. Dar galvojau padėti jiems maisto, bet vyras sakė, kad tuoj pievoje jie ras sliekų ar kitokių vabaliukų, nes ne ant asfalto gyvename, todėl jų taip ir nepamaitinome.“

Ežiai – ne vieninteliai gyvūnai, kurie kartas nuo karto pasisvečiuoja kretingiškių namų kieme. Jūratės teigimu, kiekvienais metais juos aplanko antys, kurios nepabijo iki terasos atvykti ir paprašyti maisto. Atšokuoja į kiemą ir zuikiai. „Įvairiausi gyviai mėgsta mūsų kiemą“, – nusišypso pašnekovė.

Būdama močiute, J. Matiejauskienė šauniai atlieka savo pareigas, tad vos tik pamačiusi ką nors įdomaus, iškart skuba tai įamžinti, kad vėliau galėtų pasidalinti ir su savo anūkais. Taip nutiko ir šįkart, pasidalinusi ežiukų gelbėjimo operacija šeimos grupėje, ji netrukus svečiuose sulaukė ir netoliese gyvenančios marčios kartu su anūkais. „Kadangi ne kiekvieną dieną tokios situacijos įvyksta, tai labai greitai pas mus prisistatė artimieji. Anūkams emocijos buvo tokios, kad sunku ir apsakyti“, – nusijuokė kretingiškė.

REKLAMA

Kaip elgtis tiesiant pagalbos ranką ežiui?

Šiuo laikotarpiu, pabudusių iš 4-4,5 mėnesio trukusio žiemos miego, aplinkoje galime pastebėti vis dažniau ežių. Pabudę iš žiemos įmygio, šie gyvūnai būna išalkę, todėl aktyviai šniukštinėja, ieško maisto. Ypatingai po lietaus, kuomet pakyla ir oro temperatūra, ežiai randa ir sliekų, ir vynuoginių sraigių, ir kitų moliuskų.

„Šiuo metu jie keliauja ieškodami maisto. Būtent todėl, žmonės turėtų būti atsargesni ir apsižiūrėti tinkamai savo aplinką, nebūti apsišiukšlinę ar palikę atvirų duobių, įkastų dėžių, nes į jas gali įkristi ne tik ežiai, tačiau ir vaikai, šuniukai ar bet kokie kitokie augintiniai“, – perspėja gamtininkas Selemonas Paltanavičius.

REKLAMA

Gamtininkas įsitikinęs, kad ežiai, vienas paskui kitą, į kretingiškės Jūratės kieme esančią atvirą dėžę užklydo tik todėl, kad joje buvo prikritę sliekų, vabalų arba galbūt netgi ir varlių.

Ežys nėra labai gerai matantis gyvūnas, tačiau, jis turi labai gerą ir stiprią uoslę, tad užuodęs maistą pakliuvo vienas, o paskui ir kiti ežiai. Šeimos supratimas ežių pasaulyje neturi nieko bendro su mūsų įsivaizduojama šeima, nes patinas su patele susitinka tik trumpam laikui, poruojasi, o paskui viskas atitenka ežienei, kuri suka lizdą, gimdo jauniklius. Taip ežiai veisiasi per vasarą du kartus“, – sako S. Paltanavičius.

Tai, kad moteris, išgelbėjusi ežius, taip ir nedavė jiems maisto, anot gamtos specialisto, teisingas poelgis, nes jų maitinimas nėra toks paprastas, koks gali pasirodyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, dažnai vaikams yra sekamos pasakos, kuriose teigiama, kad ežys ant savo spyglių neša obuolius, renka lapus ar kitokias gamtos gėrybes. Tačiau, taip manyti yra neteisinga, nes ežiai ant savo spyglių, iš tiesų, niekuomet nieko neneša.

„Žmonės yra sukūrę apie ežius visokiausias kvailystes, pasakas. Visuomet pikta išgirsti, kad ežys neva kažką neša ant savo spyglių. Jis niekada nieko ant jų nededa ir neneša, tad jeigu taip teko išgirsti, jums sumelavo, prikūrė pasakų. Jeigu jis kažką ir neša, tai neša snukutyje, įsikibęs į dantis“, – nusijuokia Selemonas Paltanavičius.

Dėl tokių girdėtų istorijų, gali susidaryti ir klaidinga nuomonė, kuo minta ežys. Pavyzdžiui, kad jį galima maitinti pienu arba įvairiais vaisiais.

REKLAMA

„Duoti lakti vandens – gerai, tačiau jeigu siūlome jam pieno, reiškia tuo pačiu siūlome ir nelaimę. Jeigu ežys laks pieną, jam prasidės įvairūs uždegimai, kitaip sakant, pasmerksime gyvūnėlį. Ežiai yra 100 % mėsėdžiai, tad nei obuolys, nei kriaušė jam neduos jokios naudos.

Vietoje to, geriau jam pasiūlykite gabaliuką žalios mėsos, kuri nebūtų labai sušalusi ar vėsi. Nesvarbu, ar tai bus jautiena, ar kiauliena, ar paukštiena, nes tinka viskas. Svarbiausiai, norėdami pamaitinti ežį, nesiūlykite jam pieno, nes tai yra jam nepriimtinas dalykas, kuriuo linkime tik blogo. Tokiu atveju, geriau tuomet jau nieko jam ir nepasiūlykime“, – dar kartą griežtai perspėja gamtininkas.

Alvydas Jurgis steponavičius
Alvydas Jurgis steponavičius
Ne nevisprote o Šaunuolė kad išgelbėjo visą ežių šeimyna iš bėdos
Ačiū jums brangieji
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų