REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mažasis „Išsipildymo akcija 2022“ herojus Kajus – tikras energijos ir geros nuotaikos užtaisas. Savo pozityvumu jis dalijasi ir su Raseinių pagalbos šeimai namų darbuotojais ir kitais vaikais, kurie tapo jo šeima. Daugybė diagnozių paliko skaudžias pasekmes visam gyvenimui, tačiau Kajus ir jo auklėtojos nenuleidžia rankų ir prašo pagalbos, kuri padėtų palengvinti kasdienybę.

Mažasis „Išsipildymo akcija 2022“ herojus Kajus – tikras energijos ir geros nuotaikos užtaisas. Savo pozityvumu jis dalijasi ir su Raseinių pagalbos šeimai namų darbuotojais ir kitais vaikais, kurie tapo jo šeima. Daugybė diagnozių paliko skaudžias pasekmes visam gyvenimui, tačiau Kajus ir jo auklėtojos nenuleidžia rankų ir prašo pagalbos, kuri padėtų palengvinti kasdienybę.

REKLAMA

Kajus jau daugiau nei ketverius metus gyvena Raseinių pagalbos šeimai namuose. Į juos berniukas pateko būdamas vos 1,5 metukų. Tačiau be galo greitai jis tapo neatskiriama šeimos namų dalimi.

Prieš tai auklėtojoms reikėjo laiko perprasti visus Kajuko poreikius, kadangi jam yra diagnozuota mielomeningocelė, hidrocefalija ir Arnoldo-Chiari sindromas. Berniukui teko išgyventi jau ne vieną operaciją, be to, diagnozuoti ir kalcio metabolizmo sutrikimai, dėl kurių jo kaulai tampa trapūs, o tai nulėmė net dvi kojų lūžio traumas...

Tapo naujos šeimos dalimi

Su Kajumi dirbanti vyr. socialinė darbuotoja Danguolė ir socialinė darbuotoja Raimonda neslepia susižavėjimo mažuoju šeimos namų gyventoju. Nors jo gyvenimo kelias buvo nelengvas, berniukui daugelis galėtų pavydėti pozityvumo ir geros nuotaikos.

REKLAMA
REKLAMA

Kajus šį pasaulį išvydo, kai jo mama dar buvo nepilnametė. Negana to, jo gyvenimą palaužė ir visa puokštė diagnozių. Šiuo metu Kajaus globa oficialiai priklauso Raseinių pagalbos šeimai namams, o biologinės mamos valdžia yra apribota, tačiau ši kartais aplanko Kajuką.

REKLAMA

Prisimindamos dieną, kai Kajus atkeliavo į šeimos namus, auklėtojos neslepia, kad buvo ir baimės, ir sąmyšio.

„Dauguma buvo išsigandę, nes vaikas ligotas, tačiau nieko – pamažu įėjome į vėžias, susipažinome su ligomis“, – šypteli Danguolė.

Auklėtojos surėmė pečius ir pasinėrė į informacijos paieškas, kad tik galėtų suteikti Kajui kuo geresnes gyvenimo sąlygas:

„Negalėjome atidėti, sužinoti apie ligas ryt, poryt. Informaciją, kai žinai, kas yra vaikui, reikia susirinkti čia ir dabar. Nebuvo kada galvoti, kur važiuoti, kur ieškoti informacijos, buvo sėdama prie telefonų, gimimo įrašų, pirminių rekomendacijų, gydytojų išrašų.

REKLAMA
REKLAMA

Bendradarbiavome su gydytojais, jie teikė mums žinias. Ir auklėtojoms teko pasidomėti, pasiskaityti apie diagnozes, bet palaipsniui prasidėjo apsilankymai pas specialistus, kurie siuntė vis pas kitus – taip ir užsisuko visas ratas.“

Diagnozės neatėmė smalsumo

Kajui diagnozuota daugybė ligų: galvos smegenų vandenė (hidrocefalija), mielomeningocelė – stuburo vystymosi defektas, kai per neišsivysčiusį slankstelį stuburo dangalo maišelis su smegenų skysčiu ir stuburo smegenų nervinėmis skaidulomis išsiveržia po oda.

Kajukui atliktos meningocelės plastikos ir smegenų skysčio šuntavimo operacijos. Be to, berniuko apatinė kūno dalis paralyžiuota, jis nelaiko lygsvaros, todėl nešioja specialius įtvarus, jo stuburas taip pat specialiai sutvirtintas. Prie visko prisideda ir osteoporozė, dėl kurios jo kaulai tampa itin trapūs. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jis savarankiškai valgo, rankytės stiprios, jomis daug ką moka atlikti, bet, kaip penkerių metų vaikui, savarankiškumo dar trūksta. Įtakos turi ir raidos sutrikimai, tačiau jis pamažu vejasi savo bendraamžius. Po truputį, po truputį dirbame ir siekiame rezultatų“, – priduria auklėtojos.

Viską kiek palengvina puikus Kajaus nusiteikimas ir noras viską daryti pačiam. Kiek tik pavyksta, jis stengiasi viską rankomis daryti pats, o jei ir reikia suaugusiųjų pagalbos, jis noriai bendradarbiauja, kad tik būtų lengviau.

„Jis labai daug bendrauja, kopijuoja, mokinasi. Jis be galo smalsus. Dabar lanko ir darželį, specialioje mokykloje sudaryta grupė, ten jis tikrai tobulėja – ir darbelius visokius atlieka, tobulėja smulkioji motorika, daug darbelių atlieka rankomis“, – džiaugiasi auklėtoja Raimonda.

REKLAMA

Ir šeimyna jį labai myli, visi mėgsta su juo bendrauti. Kas jau kas, bet Kajus visada nuoširdžiai išklausys ir sugalvos sąmojingą atsakymą, kuris ne tik prajuokins, bet ir sušildys širdį.

„Nekyla jokių problemų, jis ir su svetimais gerai sutaria. Jis ir ligoninėje visus užkalbins, parduotuvėje pasisveikins. Jis labai drąsus. Nežinau, iš kur pas jį tiek drąsos, bet jis jau atvykęs toks drąsuolis buvo“, – pasakoja auklėtoja.

Didžiausia svajonė – mylinti šeima

Kad Kajus tobulėtų ir stiprėtų, jis lankosi pas kineziterapeutus, lankė mankšteles, dirbo su logopede. Kai tik būna galimybė, vyksta reabilitacijai, kurios dalį kompensuoja ir valstybė:

REKLAMA

„Reikėtų daugiau nuolatinių užsiėmimų, dar ir namuose bandome jį mankštinti, bet specialistai vis tiek geriau viską atlieka. Kartais iškyla sunkumų, bet kiek išgalime, tiek darome.“

Paklaustos, o kokiu Kajaus pasiekimu galėtų pasidžiaugti labiausiai, abi auklėtojos vienbalsiai sutaria – patobulėjo berniuko kalba. Anksčiau jis kalbėdavo trumpais žodžiais, sava kalba. Dabar jis puikus pašnekovas, kuris kartais, visgi, nevengia pridėti ir kelių savų žodelių.

Kad ir toliau būtų pastebimas progresas, Kajui reikalingas nuolatinis kineziterapinis ir ergoterapinis gydymas. Kadangi apatinė jo kūno dalis paralyžiuota, jis kojyčių nejaučia ir negali jų judinti, nusilpo raumenys ir sausgyslės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat reikalinga vaikiška funkcinė lova, specialus vibracinis čiužinys, kuris skatina nejudrių žmonių kraujotaką. Viską palengvintų ir tai, jei turėtų būtet jam pritaikytą lengvą vaikišką neįgaliojo vežimėlį.

Vis tik, auklėtojos pabrėžia, kad labiausiai padėtų ne materiali pagalba. Jos turi norą, skirtą ne sau. Daugiausiai Kajui laimės suteiktų šeima, apgaubsianti jį šiluma ir rūpesčiu.

„Šeima jam palengvintų kasdienybę. Mūsų, kaip įstaigos, yra bendra nuomonė, kad kiekvienas vaikas turi turėti šeimą. Šeima lieka šeima. Man atrodo, daugiau žodžių nereikia“, – sako Danguolė.

Kajus, kaip ir kiti Raseinių pagalbos šeimai namų globotiniai, yra įtrauktas į įvaikinimo sąrašus. Auklėtojos pasakoja, kad buvo keletas kartų, kai potencialūs kandidatai pasiimdavo Kajų savaitgaliui ar švenčių dienomis, tačiau tekdavo sulaukti širdį veriančio atsisakymo, kai šeimos sužinodavo, kad Kajuką reikia kateterizuoti – jis negali savarankiškai šlapintis ir tuštintis.

REKLAMA

„Kai paskaitai, viskas teorijoje atrodo labai baisiai, bet kai susipažįsti su vaiku, pamatai jį visai kitokį“, – patikina Raimonda, jau eilę metų dirbanti su Kajumi.

Prisidėti gali kiekvienas

Prisidėti prie lengvesnės Kajaus kasdienybės gali kiekvienas. „Išsipildymo akcija“ bendradarbiauja su aukojimo internetu portalu aukok.lt, telekomunikacijų operatoriumi TCG, operatoriais Bitė, Tele2 ir Telia. Skambinti ar rašyti trumpąsias SMS žinutes ir paaukoti galite šiais numeriais:

1891 – 3 EUR;

1892 – 5 EUR;

1893 – 10 EUR.

Visa paaukota suma keliauja į „Išsipildymo akcijos“ sąskaitą – akcijos partneriai netaiko jokių kitų mokesčių.

Kitus aukojimo būdus rasite čia: https://www.tv3.lt/issipildymo-akcija

„Išsipildymo akcijos“ skaidrumu rūpinasi audito įmonė Grand Thornton Baltic.

Dievulio palaimos tau...
Dievulio palaimos tau...
Kasdien sveik,auk,tobulek,buk visada optimistiskas ..Dievulis su tavimi Kajau. Esi nuostabus tiek groziu tiek vidumi. Sekmes ir buk palaimintas.
Noreciau paziureti tai ,,gimdytojai,, i akis...
Nuostabus berniukas.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų