• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos Širdies Asociacijos Prezidentės prof. Žanetos Petrulionienes kreipimasis į visas Lietuvos moteris:

Lietuvos Širdies Asociacijos Prezidentės prof. Žanetos Petrulionienes kreipimasis į visas Lietuvos moteris:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Norėčiau pristatyti Jums naują Lietuvos Širdies Asociacijos (LŠA) iniciatyvą, skirtą moterų širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai, apie kurią plačiau galite sužinoti svetainėje www.raudonasuknele.lt.

REKLAMA

Kodėl kreipiamės į moteris? Dėl tradicinės nuostatos, kad širdies ir kraujagyslių ligos (ŠKL) būdingesnės vyrams. Dauguma moterų nežino savo specifinių rizikos veiksnių ir neteisingai galvoja, kad jų rizika susirgti infarktu, insultu ar širdies nepakankamumu mažesnė nei vyrų. Tyrimais įrodyta, kad toks požiūris yra grėsmingai neteisingas, todėl būtina atkreipti dėmesį į ligos progresavimo bei simptomatikos skirtumus, egzistuojančius tarp lyčių.

REKLAMA
REKLAMA

Širdies ir kraujagyslių ligos – svarbiausia moterų mirties priežastis, nusinešanti kasmet apie 8,6 mln. gyvybių. Tai didesnis skaičius nei visų moterų, mirštančių nuo visų vėžio formų, tuberkuliozės, ŽIV ir maliarijos bendrai sudėjus (www.goredforwomen.org). Lietuvoje moterys nuo širdies ir kraujagyslių ligų miršta keletą kartų dažniau nei nuo krūties ir kitų formų vėžio. Kasmet Lietuvoje nuo šių ligų miršta per 13000 moterų, 2009 metais mirčių struktūroje moterų širdies ir kraujagyslių ligos sudarė 65,2 proc., vyrų – 46,3 proc., o piktybiniai moterų navikai – 17,5 proc., vyrų – 21 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vyresnių nei 64 metai moterų amžiaus grupėje ŠKL nusineša 73 proc. gyvybių -  5 kartus daugiau nei nuo vėžio. Lietuvoje moterys gyvena maždaug penkeriais metais trumpiau nei Europos Sąjungos šalyse senbuvėse, kur numatoma moterų gyvenimo trukmė yra 83 metai, o pas mus – 78 metai.

REKLAMA

Kovos su vėžiu organizacijos sėkmingai išpopuliarino ir pasiekė, kad krūties ir gimdos kaklelio vėžio prevenciją būtų pasiekiama visoms Lietuvos moterims. Lietuvos Širdies Asociacija skatina mūsų šalies moteris būti tokioms pat budriomis ir atidžiomis savo širdžiai. Pagrindinių rizikos veiksnių ir simptomų žinojimas yra pirmasis žingsnis, gelbėjantis gyvybes. Taikant įvairias prevencijos priemones daugelio širdies ligų ir insultų galima būtų išvengti.

REKLAMA

Įvairios tarptautinės organizacijos kviečia nacionalines draugijas ir asociacijas vykdyti moterų širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos kampaniją. Europos Kardiologų draugija (ESC), Pasaulio Širdies federacija (WHF), Pasaulio Širdies tinklas (WHN), Amerikos Širdies asociacija (AHA) savo tinklalapiuose pateikia apie judėjimą išsamios informacijos ir patarimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Raudonos suknelės“ judėjimą pradėjo Amerikos Širdies Asociacija (AHA) 2004 metais „Go red for women“ pavadinimu. „Go red for women“ yra tarptautinė švietimo kampanija, skirta perspėti, diagnozuoti ir kontroliuoti moterų širdies ir kraujagyslių ligas. AHA iniciatyvos simbolis – raudona suknelė. Raudona spalva simbolizuoja gyvybingumą, pulsuojančią energiją, širdį, o kartu - tai aliarmo signalas kiekvienai moteriai, tai raudonasis pavojus!

REKLAMA

Moterų širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos iniciatyvą globoja Pasaulinė Širdies Federacija (WHF). Ši organizacija yra sukurta padėti bendrai populiacijai siekti ilgesnio ir geresnio gyvenimo dėka širdies ligų ir insulto profilaktikos ir kontrolės, ypač atkreipiant dėmesį į mažai išsivysčiusias ar besivystančias šalis. Ji susideda iš 195 kardiologų draugijų ir širdies fondų iš daugiau nei 100 šalių, apimančių Azijos - Ramiojo vandenyno regioną, Europą, Ameriką ir Afriką. Pasaulinė Širdies Federacija kartu su savo nariais rūpinasi „Go red for women“ kampanija visame pasaulyje (www.goredforwomen.org).

REKLAMA

Europos Kardiologų draugijos iniciatyva judėjimas pavadintas „Red Alert for Women“ (raudonasis pavojus). Profesorius iš Milano Marco Stramba-Badiale, Italijos Auksologijos instituto Geriatrijos ir Kardiovaskulinės Medicinos skyriaus direktorius, yra žinomas, kaip moterų KVL tarptautinis ekspertas. „Tikėjimas, kad moterys kažkaip yra apsaugotos nuo kardiovaskulinių ligų yra visiškai neteisingas“, - sako profesorius.  „Pasaulio Sveikatos Organizacijos 2008 m. statistika rodo, kad 55 proc. moterų Europos Sąjungoje miršta nuo infarkto, insulto ir kitų KVL ligų, lyginant su 43 proc. vyrų. Stebimas labai ženklus moterų rizikos padidėjimas pomenopauziniame periode dėl hormoninių pokyčių ir svorio augimo" (www.escardio.org).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Medicininiai tyrimai išryškino daugybę neraminančių aspektų. Pavyzdžiui:

Klinikiniuose tyrimuose dalyvauja mažiau moterų (moterų populiacija juose sudaro vidutiniškai 33 proc.) Tik 50 proc. klinikinių tyrimų, atliktų nuo 2006 metų, rezultatus pateikė pagal lytį Daugumos šiuo metu vartojamų vaistų saugumas ir efektyvumas buvo tiriamas tik vyramsRūkymas moterims daug sunkesnis rizikos veiksnys nei vyrams, padidinantis miokardo infarkto riziką 50 proc. Moterų, susirgusių miokardo infarktu iki 50 metų, mirtingumas yra dvigubai didesnis, nei tokio paties amžiaus vyrų.

REKLAMA

Komentuodamas šiuos faktus profesorius M. Stramba-Badiale pastebi, kad Europos Kardiologų Draugija atkreipė dėmesį į moterų problemą dar 2005 metais. Šiandien vis daugiau moterų įtraukiama į klinikinius tyrimus, rezultatai nagrinėjami pagal lytį. Tačiau dar yra labai daug darbo: turi būti platinama informacija apie tai, kad kardiovaskulinė moterų rizika nėra mažesnė už vyrų.

REKLAMA

Moterims būdingas pavėluotas koronarinės širdies ligos nustatymas, nes simptomatika ir progresavimas dažnai būna „neklasikinė“ ir atipiška. Moterų kraujagyslės siauresnės ir vingiuotesnės, joms daug sunkiau atlikti vainikinių arterijų plėtimo, stentavimo procedūras ir operacijas, didesnis mirtingumas ir komplikacijų dažnis. Kai kurie rizikos veiksniai pavojingesni moterims, ypač pavojingas cukrinis diabetas, rūkymo ir hormoninių kontraceptikų derinys, nuo kraujotakos sistemos ligų neapsaugo ir pakaitinė hormonų terapija, padidindama trombozių riziką.

REKLAMA
REKLAMA

Mielos Lietuvos moterys, kviečiame Jus palaikyti „Raudonos suknelės“ iniciatyvą. Skaitykite Lietuvos Širdies asociacijos įkurtą puslapį www.raudonasuknelė.lt, prisijunkite, tapkite narėmis, papasakokite savo istoriją, aktyviai dalyvaukite renginiuose ir perduokite žinią draugėms, bičiulėms, kolegėms.

Nuo kovo mėnesio Lietuvoje vykstančią kampaniją vainikuos labdaros renginys-koncertas „Raudona suknelė“,  gegužės 6 d. 19 val. vyksiantis Vilniuje, viešbutyje „Le Meridien Vilnius“. Bilietus platina www.bilietai.lt.

Skelbkime raudonąjį pavojų jau šiandien! Kiekvienos iš mūsų mama, močiutė, sesuo ar draugė gali ir turi išvengti infarkto ar insulto ir gyventi ilgiau!

Pagarbiai,

LŠA Prezidentė prof. Žaneta Petrulionienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų