• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Actą galime rasti kiekvieno namuose, jis ne tik naudojamas kaip prieskonis, maistui suteikiantis ypatingą skonį ar kaip marinatų dalis, bet gali puikiai pasitarnauti buityje. Šis paprastas ir nebrangus produktas gali padėti išspręsti daugelį buitinių problemų, nuo valymo iki kvapų neutralizavimo.

Actą galime rasti kiekvieno namuose, jis ne tik naudojamas kaip prieskonis, maistui suteikiantis ypatingą skonį ar kaip marinatų dalis, bet gali puikiai pasitarnauti buityje. Šis paprastas ir nebrangus produktas gali padėti išspręsti daugelį buitinių problemų, nuo valymo iki kvapų neutralizavimo.

REKLAMA

Tad norime pasidalinti acto panaudojimo būdais, kurie palengvins kasdienes buities problemas.

Kaip išsirinkti actą?

Parduotuvėse acto pasirinkimas didelis: nuo baltojo iki vyno acto. Tačiau jie parduodami skirtingais kiekiais bei skiriasi kaina ir kokybe. Jei renkatės actą naudojimui buityje, tuomet tinkamiausias paprastas distiliuotas baltasis actas.

Jis ne tik pigiausias, bet ir parduodamas dideliais kiekiais. Taip pat praktiškas ir obuolių actas, tačiau jis labiau naudojamas kulinarijoje ir kaip natūralus vaistas. Kitų rūšių actą rinkitės tuomet, kai planuojate jį naudoti maisto gaminimui ir gardinimui.

REKLAMA
REKLAMA

Acto panaudojimas namuose

Actas gali puikia padėti išvalyti įvairias dėmes, panaikinti kvapus ar pašalinti pelėsius.

REKLAMA

Įrenginių valymas. Jeigu ant kompiuterio, televizoriaus, spausdintuvo ar kitų įrenginių kaupiasi dulkės, jas įveikti padės actas. Prieš valymą išjunkite įrenginius, dideliame inde lygiomis dalimis sumaišykite baltąjį actą ir vandenį. Šiame mišinyje pamirkykite šluostę, ją gerai išgręžkite ir valykite.

Žaliuzių valymui. Norėdami nuvalyti žaliuzes, lygiomis dalimis sumaišykite baltąjį actą ir vandenį, tuomet užsimaukite medvilninę pirštinę ir gautame tirpale pamirkykite pirštus. Perbraukite pirštais per žaliuzių juosteles, vis perplaudami pirštinę švariu vandeniu.

REKLAMA
REKLAMA

Vamzdžių valymui. Acto ir sodos mišinys, puikiai atkimš kanalizacijos vamzdžius bei pašalins blogą kvapą. Užsikimšus vamzdžiams į juos įpilkite 0,5 puodelio sodos ir užpilkite 1 puodeliu acto. Kai nebeputos, praplaukite karštu vandeniu. Po 5 min. praplaukite šaltu vandeniu.

Pelėsio naikinimui. Actas tinka vonios kambario, plytelių, drabužių, baldų ir kitų paviršių, kurie pelija, valymui. Jei pelėsio daug, naudokite gryną actą, jei mažiau, praskieskite vandeniu. Taip pat galima apipurkšti grynu actu kilimus ar audinius, kad neatsirastų pelėsis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sienų valymui. Jei ant sienos yra tušinuko žymių, jas lengvai galite pašalinti sudrėkinę kempinę actu ir lengvai ją pavalę.

Actas kvapų šalinimui

Actu lengvai pašalinsite tiek dūmų, tiek dėžučių ar spintos blogą kvapą.

Dūmų kvapo šalinimas. Jei gaminat ką nors prisvilinote, į negilų dubenėlį pripilkite acto ir pastatykite jį patalpoje, kur labiausiai jaučiamas kvapas. Jei kvapas paskinda po visus namus, tuomet pastykite keletą tokių dubenėlių keliuose kambariuose.

REKLAMA

Blogo kvapo šalinimas iš dėžučių ar spintelių. Blogą kvapą galite pašalinti pamirkę baltos duonos riekelę acte ir ją įdėję ten, iš kur sklinda blogas kvapas. Palaikykite per naktį. Šis būdas tinka tiek pietų dėžutėms, tiek sporto ar kitoms spintelėms.

Šaldytuvo kvapas. Išvalykite šaldytuvą su acto ir vandens tirpalu, taip ne tik pašalinsite blogą kvapą, bet ir lengvai išvalysite užsisenėjusius nešvarumus ar pelėsį.

Actas dėmių šalinimui

Jei nežinote kaip išvalyti įvairias dėmes namuose, tam puikiai tiks actas.

REKLAMA

Riebalų dėmės. Jei ant virtuvinio stalo ar stalviršio dažnai atsiranda riebalų dėmės, jas lengvai pašalinsite nuvalydami skudurėliu, suvilgytu vandens ir acto tirpale.

Žvakių vaško dėmės. Jei ant medinių baldų pritekėjo žvakių vaško, jį galite pašalinti pirmiausia pakaitinę karštu plaukų džiovintuvu ir nuvalę popieriniu rankšluosčiu. O likučius  nuvalykite skudurėliu, suvilgytu vandens ir acto tirpale.

Vandens dėmės. Nuo medinių baldų vandens dėmes, kurios liko nuo stiklinių, pašalinsite lygiomis dalimis sumaišę actą su alyvuogių aliejumi. Šį mišinį užpilkite ant šluostės ir patrinkite dėmes, o švariu audiniu nublizginkite. Nuo odinių baldų, vandens dėmes galite nuvalyti kempine, pamirkyta gryname acte.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Druskos dėmės. Žiemą nuo druskos ant batų lieka baltos dėmės, kurios ne tik negražiai atrodo, bet ir gadina batus. Jas pašalinti galite nuvalę batus švariu audiniu, suvilgytu gryname acte.

Actas virtuvės švarai

Actas gali pagelbėti norint išvalyti įvairius virtuvės įrenginius ar paviršius.

Mikrobangų krosnelei. Prisikaupus nešvarumams mikrobangų krosnelėje, juos pašalinsite į dubenėlį įpylę 0,25 puodelio acto 1 puodelį vandens. Šį dubenėlį mišiniu dėkite į mikrobangų krosnelę ir pakaitinkite 5 minutes aukščiausioje temperatūroje. Vėliau palikite jį atvėsti, tirpale pamirkykite švarią kempinę ir ja išvalykite vidų.

REKLAMA

Indaplovei. Nuo ploviklio sankaupų indaplovę galite išvalyti įpylę 1 puodelį acto į dubenėlį ir jį pastatę į apatinį indaplovės skyrių. Tuomet tereikės įjungti tuščią indaplove nustačius pilną plovimo ciklą.

Virduliui. Virdulio viduje dažnai susikaupia kalkių nuosėdos, jas galite pašalinti į virdulį įpylę 3 puodelius gryno acto ir pavirę 5 min. ant stiprios kaitros. Po to palikite virdulį su actu per naktį ir kitą dieną išplaukite šaltu vandeniu.

REKLAMA

Pjaustymo lentelėms. Norėdami dezinfekuoti pjaustymo lenteles, jas po kiekvieno naudojimo nuvalykite grynu actu. Jei nuo medinių lentelių sklinda blogas kvapas, tuomet ant jų užberkite sodos ir apipirškite grynu actu bei palikite 5-10 min. pastovėti, o vėliau nuvalykite švaria šluoste, pamirkyta vandenyje.

Riebalams šalinti. Jei viryklė apsitaškė riebalais, juos nuvalykite acte pamirkyta kempine, o vėliau nuvalykite švaria, vandenyje sumirkyta kempine. Taip pat galite išvalyti ir orkaitėje susikaupusius riebalus ir dėmes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Actas metalų valymui

Acto pagalba galite lengvai atnaujinti įvairių metalų įrankių paviršius ar papuošalus.

Chromas ir nerūdijantis plienas. Į purkštuvą įpylę gryno baltojo acto ir apipurškę chromuotą ar nerūdijančio plieno įrangą ir nušveitę minkštu audiniu, jiems suteiksite blizgesio.

Varis ir žalvaris. Acto ir druskos mišiniu galite suteikti blizgesio šių metalų dirbiniams. Lygiomis dalimis sumaišykite actą ir druską ar sodą ir gauta košele su švariu audiniu patrinkite dirbinius, kol dings tamsios apnašos, tuomet nuplaukite vandeniu ir nuvalykite sausu audiniu.

REKLAMA

Sidabras. 0,5 puodelio acto sumaišykite su 2 v.š. sodos ir gautame tirpale 2-3 val. pamirkykite sidabrinius dirbinius, vėliau nuplaukite šaltu vandeniu ir gerai nusausinkite.

Actas kenkėjų naikinimui

Daug kas susiduria su vaisinėmis muselėmis, kandimis ar skruzdėlėmis, jas išnaikinti galite į pagalbą pasitelkę actą.

Skruzdėlės. Norėdami sode atsikratyti skruzdėlėmis, lygiomis dalimis sumaišykite actą ir vandenį, supilkite į purkštuvą ir apipurkškite tas vietas, kur yra skruzdėlių.

REKLAMA

Vaisinės muselės. Norėdami jas pašalinti, pusę stiklainio pripilkite obuolių acto, uždenkite maistine plėvele ir joje pradurkite dideles skylutes. Tai bus kaip spąstai – vaisinės muselės suskris į stiklainį ir jame liks.

Kandys. Jei maisto sandėliuke prisiveisė kandžių ar kitų vabzdžių, juos panaikinsite dubenėlyje sumaišę 0,5 puodelio obuolių acto su keliais lašais indų ploviklio. Dubenėlį su šiuo mišiniu palikite savaitę spintelėje. Vėliau iškraustykite spintelę ir lentynas išplaukite su 1 l vandens ir šiek tiek indų ploviklio tirpalu.

REKLAMA
REKLAMA

Actas maisto ruošimui

Actas gali būti puikus pagalbininkas ruošiant maistą, norint suminkštinti mėsą, išvirti kiaušinius ar gerai nuplauti pirktus vaisius bei daržoves.

Mėsos ar jūros gėrybių minkštinimui. Jei norite, kad liesa ar pigi mėsa pagaminta būtų minkšta, tuomet ją pamirkykite 2 puodeliuose acto per naktį. Actas tinka ir jūros gėrybėms ar žuviai minkštinti. Šiuos produktus mirkykite acte per naktį.

Mėsos tūrio išlaikymui. Jei verdate mėsą, ji dažnai susitraukia, tokiu atveju verdant įpilkite porą šaukštų obuolių acto.

Kiaušiniams virti. Verdant kiaušinius jie dažnai suskyla. Kad to išvengtumėte, į kiekvieną litrą vandens įpilkite 2 v.š. acto, taip jie nesuskils ir lengviau lupsis. Jei verdate kiaušinius be lukšto, į vandenį įpilkite porą šaukštų acto, taip baltymas neišsklis ir kiaušiniai išlaikys formą.

Daržovėms ir vaisiams plauti. Pasigaminkite tirpalą iš 4 v.š. obuolių acto bei 4 l šalto vandens ir šiuo mišiniu plaukite pirktus produktus. Taip pašalinsite nešvarumus, pesticidus ar vabzdžius.

Rankų kvapo šalinimui. Ruošiant maistą ant rankų dažnai lieka nemalonus česnakų, svogūnų ar žuvies kvapas. Tokiu atveju prieš pradedant ir baigiant ruošti maistą ištrinkite rankas actu.

Šaltinis: derlingas.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų