Auginti vaisius ir daržoves yra naudingas ir dėkingas užsiėmimas, tačiau itin nemalonu, kai jūsų augalus ima pulti kenkėjai.
Juos apsaugoti galima pesticidais, tačiau ne visiems ši idėja priimtina. Tyrimai parodė, kad kai kurie pesticidai siejami su didesne rizika susirgti tam tikromis ligomis, pavyzdžiui, Parkinsono liga ar vėžiu, rašo express.co.uk.
Kenkėjų sode neliks
„TikTok“ vartotoja @grace.walk.farm turi keletą patarimų, kaip natūraliai atbaidyti kenkėjus. Štai keletas priemonių, kurias renkasi patyrę sodininkai.
Serenčiai, šalavijai ir rozmarinai
Puikiai žinoma, kad šie augalai natūraliai atbaido kenkėjus. Serenčiai ne tik puošia sodą spalvingais žiedais ir nuostabiu aromatu, bet jų kvapas atbaido muses, uodus ir amarus.
Žmonėms paprastai patinka rozmarinų ar šalavijų kvapas, tačiau vabalai jo negali pakęsti. Šios žolelės ne tik apsaugo sodą – tai ir puikus pagardas jūsų patiekalams.
Alaus gaudyklės
Galbūt tai skamba keistai, bet po sodą išdėlioti dubenėliai su alumi padės sulaikyti šliužus. Juos vilioja aluje esančios mielės, todėl jie mieliau traukia link indo su alumi, o ne augalų. Šliužai aluje nuskęs, o augalai bus saugūs.
Diatominė žemė
Diatominė žemė – natūralus mineralinis pesticidas, gaminamas iš suakmenėjusių vandens augalų ir silicio nuosėdų mineralinių junginių. „Gardening Know How“ teigimu, šie augalai yra iš mūsų planetos priešistorinių laikų ekosistemos.
Diatominė žemė yra natūralios kilmės kreidos pavidalo milteliai, kuriuose yra 3 proc. magnio, 5 proc. natrio, 2 proc. geležies, 19 proc. kalcio ir 33 proc. silicio bei kitų mikroelementų. Ją galima užbarstyti ant augalų viršutinės ir apatinės lapų dalies, tik būtina dėvėti apsauginę kaukę.
„Pasidaryk pats“ pesticidas
Yra keletas „pasidaryk pats“ pesticidų receptų, tačiau daugumą jų sudaro šie ingredientai – indų ploviklis, vanduo ir actas. Taip pat galima įmaišyti ir pipirmėčių aliejaus bei mišiniu apipurkšti augalus.
Auginkite vertikaliai
Tai ne visada įmanoma, tačiau auginant augalus vertikaliai, vaisiai ir daržovės bus nepasiekiami kenkėjams.
Vertikaliai sodininkystei naudokite atramas, pavyzdžiui, groteles ar vielinius stelažus, kad derlius nebūtų ant žemės.
Dažnai nuimkite derlių
Derlių nuimkite vos tik vaisius ar daržovė prinoksta. Nepalikite jų ant augalų per ilgai, kad vabzdžiai nepasiektų pirmieji, nes juos itin vilioja prinokę vaisiai ir daržovės. Pasisotinę prinokusiu vaisiumi, jie puls ir neprinokusius.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!