Laidoje profesorius, LSMU vidaus ligų klinikos gydytojas Alvydas Unikauskas papasakojo, kaip sumažinti apetitą ir Jurga Dūdienė, sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ šeimos gydytoja, atskleidė, ką reikėtų išsitirti, norint suprasti, iš kur kyla svoris.
Prakalbo apie sveikatos bėdas
Atlikėja Giulija „Kviečiame daktarą“ laidoje teigė, kad nors svorio metimo priemonių paskutinį kartą ėmesi prieš 20 metų, ji yra išbandžiusi nemažai kokteilių, mėsos nevalgymo. Visgi, ji atskleidė, kad visi šie dalykai ją privedė iki ligoninės.
„Aš netekau geležies, [prasidėjo] širdies problemos, o kai aš jau rimtai susirgau, man daktaras sako – jums reikia vitamino C, visokių kitokių papildų susileisti, aš sakiau jam: „Ne, nes nuo to storėjama“. Viską išvarai iš savo organizmo: ir gera, ir bloga“, – pažymėjo Giulija.
Giulija pripažįsta, kad problema buvo ne tikras svoris, o jos pačios suvokimas. Tuo metu jai atrodė, kad yra stambi, tačiau dabar, pažvelgusi į senas nuotraukas, supranta, jog iš tikrųjų taip nebuvo. Nors dabar ji sveria daugiau nei tada, ji jaučiasi geriau ir sulaukia daugiau komplimentų dėl savo išvaizdos.
„Dabar jaučiuosi fantastiškai. <..> Buvo momentas, kai man susitvarkė visos ligos, tada aš kreipiausi pas dietologus, jie man padėjo, sutvarkė mitybos įpročius ir aš numečiau [kilogramus] lengvai ir paprastai, buvau visai liekna“, – prisimena ji.
Atlikėjos teigimu, visada norisi [numesti] kilogramą, bet kaip ji pati sako, šiuo metu gyvena „aukso amžių“ kuomet negalvoja, ar papildomas kilogramas nukris ar priaugs, nes sportuoja ir reguliuoja mitybą.
„Mėgstu skanumynus, kurių negalima, bet aš valgau juos 2-3 kartus į metus. Picas, pavyzdžiui, atostogų metu Italijoje, visi valgys, o aš ne? Nenormalu man. Aš supratau, kad kiekvienas žmogus, pirmiausia, turi būti asmenybė, ir nebijoti. Sustorėjai, praeis laikas, sukūsi“, – teigė Giulija ir nusijuokė, kad šiuo metu yra įsimylėjusi šiek tiek į profesių A. Unikauską, bet labiausiai pati į save.
Atskleidė, kokius tyrimus verta pasidaryti
J. Dūdienė sako, kad patikimiausia ir efektyviausia yra, kai svorio korekcija vykdoma kartu su komanda – yra šeimos gydytojas, dietologas, psichologas. Ji pažymi, kad yra netgi chirurginis gydymas, tačiau iki to galima padaryti daug žingsnių, siekiant išvengti chirurginio gydymo.
„Yra svarbu įsivertinti skydliaukės funkciją, jeigu ji sutrikusi, sulėtėjusi. Jeigu mes nekoreguojame skydliaukės veiklos, bus sunku koreguoti ir kilogramus“, – pažymi šeimos gydytoja.
Specialistės teigimu, gali atsirasti potrauktis valgyti, jeigu yra sutrikusi antinkščių veikla, taip pat derėtų paskirti kortizolio tyrimus.
„Yra rytinis, pietinis kortizolis. Biure darbą dirbant gali pasireikšti didesnis potraukis valgyti, užkandžiauti. Noras užkandžiauti dar padidėja, kai yra didelis nuovargis. Iš tikrųjų sutrikusi skydliaukės veikla gali sukelti [potraukį], taip pat kai yra didžiulis vitamino D, geležies atsargų trūkumas“, – išvardija J. Dūdienė.
Be to, pasak jos, iš paprastų tyrimų šeimos gydytojas galėtų paskirti lėtinio uždegimo patikrą, nes kai turime feritino didelius skaičius, galime įtarti, kad organizme vyksta lėtinis uždegimas, o tai lėtina medžiagų apykaitą, dėl ko gali nusistovėti kilogramai ir nekristi svoris, net dedant pastangas.
„Mes pripratę, kad cinkas svarbus imuninei sistemai, bet jeigu jo yra nepakankamas kiekis organizme, atsiranda polinkis valgyti labai saldžiai“, – priduria ji.
Kaip sumažinti apetitą?
Profesorius A. Unikauskas laidoje pažymėjo, kad sumažinti apetitą gali padėti net keli patarimai.
„Kava – yra daugybė studijų įrodančių, kad kava padeda mažinti apetitą. Pasirodo, kofeino buvimas kraujyje mažina apetitą. Idealu būtų nuo 70 iki 150 mg kofeino per dieną, vidutinis puodelis“, – atskleidė jis.
Pasak gydytojo, kofeinas ne tik sumažina apetitą, bet ir mažina riziką susirgti antro tipo cukriniu diabetu. Be to, jis pridūrė, kad kava turi būti juoda, be cukraus, be pieno, be jokių priedų: „Nieko nereikia dėti į kavą, nes kava be nieko nedidina kraujo spaudimo“.
Jis taip pat teigė, kad stipriai rūpi druska gali padėti sumažinti apetitą.
„Kai ranka tiesis link cukraus, tieskite ją link druskos. [Reikėtų] palaižyti druskos – ji patenkins skonio dirgiklius esančius ant liežuvio, o jeigu tai yra tikra kristalinė druska, gausime mineralo. Mineralus pasisavina organizmas tuos, kurių stokojame“, – pridūrė gydytojas.
Be to, ketoninės medžiagos, pasak A. Unikausko, taip pat prisideda prie apetito mažinimo, nes kepenys atsidėkodamos jų pagamina dar daugiau, o visa tai keliauja į visą mūsų kūną, suteikiant mums energijos.
„Gauti energiją iš ketoninių medžiagų yra 18 kartų efektyviau, nei gauti energiją iš gliukozės“, – pažymėjo jis.
Laida „Kviečiame daktarą!“ – šeštadieniais, 09.00 val. per TV3!
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!