Vasario arba kovo mėnesį nuimkite ant vaismedžių kamienų rudenį uždėtas klijų juostas ir jas sudeginkite. Juostas imkite atsargiai, nes po jomis gali slėptis kenkėjai arba būti padėtų žiemsprindžio kiaušinėlių. Kamieno dalį virš ir žemiau juostos aptepkite 5 proc. sodo karbolineumo tirpalu.
Vasario mėnesio darbai sode
Vasario mėnesį tęskite retinamąjį (šviesinamąjį) derančių vaismedžių genėjimą. Šalinamos visos į vainiko vidų augančios, sužalotos, nesveikos ar viena į kitą besitrinančios šakos ir ūgliai. Išretintas vainikas geriau apšviečiamas ir prapučiamas. Gerai derančias šakas ir jaunus ūglius, iš kurių bus formuojamos vaisinės šakelės, reikėtų palikti.
Šviežioje nuopjovoje gana dažnai apsigyvena augalų kenkėjai ir ligų sukėlėjai, todėl ją būtina užtepti sodo tepalu ar aliejiniais dažais. Į sodo tepalą patariama įpilti kokios nors rūšies fungicido. Prieš tepdami aliejiniais dažais, nuopjovą praplaukite 5 proc. vario sulfato tirpalu ir leiskite apdžiūti. Jei pavasarį ketinate skiepyti medelius, skiepūglius pjaukite jau žiemą.
Esant geriems orams, jau vasario pabaigoje perskiepykite kaulavaisinius sodo augalus, nes jų sultys pradeda judėti anksčiau už sėklavaisinių.
Anksti žydinčių vaismedžių vegetaciją, kai meteorologinės sąlygos ypač nepalankios, galima uždelsti pomedžius apdengus šiaudais ar kita panašia medžiaga.
Obelų miltligę pradėkite naikinti nuo vasario mėnesio. Visos pilkšvai baltu grybienos valkčiu padengtos ūglių viršūnės išpjaunamos iki sveikos vietos. Ši apsaugos priemonė neleidžia plisti obelų miltligei, todėl kartais galima apsieiti be cheminių preparatų.
Vaisių mumijas nurinkite ir sudeginkite – jose snaudžia moniliozės (rudojo vaisių puvinio) sukėlėjai.
Vasario mėnesio pradžioje patariama stratifikuoti obelų, kriaušių sėklas, įsigyti šviežio ir perpuvusio galvijų bei paukščių mėšlo, ruošti medžių pelenus, sodo tirpalą, taip pat reguliariai apžiūrėti saugyklose per žiemą laikomas daržoves, vaisius.
Metas pradėti sėją
Vasario pradžioje į dėžutes kambariuose ar apšildomose šiltnamiuose jau reikia pasėti paprikų, o vasario viduryje ar pabaigoje – pomidorų sėklas daigams auginti. Mėnesio pabaigoje patariama sėti salierus, kurių daigus pavasarį sodinsite darže.
Pirmiausia reikėtų suskaičiuoti, kiek daigų planuojama sodinti. Svarbu ir kur auginsite pomidorus –šiltnamyje, lauke ar balkone. Dauguma pomidorų pritaikyti auginti skirtingomis sąlygomis. Ne mažiau aktualu ir kam juos auginsite – šviežiam vartojimui ar konservavimui. Pagal tai ir rinkitės sėklų rūšį.
Patyrę daržovių augintojai žino, kad vėlai sėjęs – nesigailėsi. Per anksti pasėjus, kai dienos dar gana trumpos, daigeliai bus reiklesni, o derlius menkesnis – augalai linkę labiau sirgti.
Paprikų, baklažanų ir pomidorų vegetacija ilga. Pasėti pomidorai sudygsta maždaug po savaitės, o paprikos – po dviejų. Daigai išauga per 60–70 dienų. Vėlyvesniam derliui, priklausomai nuo veislės ankstyvumo ir auginimo sąlygų, rekomenduojama sėti keletą kartų.
Ką sėti jau dabar?
Vasario mėnesio antroje pusėje arba kovo pradžioje sėkite vidutinio ankstyvumo ar vidutinio vėlyvumo pomidorų veisles. Jos tiks stikliniams ar storesne polietileno plėvele dengtiems šildomiems šiltnamiams.
Jeigu pomidorai augs visai nešildomuose plėvele dengtuose šiltnamiuose, sėti reikia vėliau – kovo antroje pusėje. Vėliausiai pomidorus galima sėti balandžio pradžioje.
Vasario mėnesį taip pat patariama peržiūrėti turimas daržovių sėklų atsargas, atrinkti ir patikrinti jų daigumą vandenyje ar druskos tirpale (1 l vandens ištirpinkite 50 g druskos).
Burokėlių ir nepakaitintas agurkų sėklas patariama atrinkti 20 laipsnių temperatūros vandenyje. Supilkite vandenį į plačiakaklius stiklainius, suberkite daržovių sėklas, išmaišykite ir leiskite 4–5 minutes nusistovėti.
Išplaukusias sėklas nupilkite su vandeniu, o likusias suberkite plonu sluoksniu ant popieriaus ir padžiovinkite. Šios sėklos turėtų būti daigios, todėl jas patariama laikyti iki sėjos.
Jau dabar suplanuokite daržovių sėjomainą. Daržovės, kelerius metus iš eilės augdamos vienoje vietoje, kasmet duoda vis mažesnį derlių.
Pirkdami sėklas būtinai pažiūrėkite, ar sėklos nėra senos, nes daugelis jų neilgai išlieka daigios. Atkreipkite dėmesį ir į veisles, nes kiekvienai reikia skirtingų sąlygų.
Lysves, kuriose vėlai rudenį pasėjote morkas, vasario pabaigoje uždenkite plėvele, o jos kraštus apkaskite žemėmis. Praktiškiau tam reikalui turėti medinius rėmus, aptrauktus plėvele. Plėvelę reikia nuimti, kai susiformuoja du tikrieji lapeliai.
Kas savaitę patikrinkite rūsiuose saugomas daržoves ir vaisius, atrinkite sugedusius ar pradėjusias gesti.
Mėnesio pabaigoje polietileniniuose šiltnamiuose nukaskite sniegą. Tą plotą pabarstykite durpėmis arba medžio pelenais. Dirva greičiau įšils, todėl sėti ir sodinti daržoves galėsite anksčiau.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!