• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įtariamas staigios kūdikių mirties sindromas galimai pasiglemžė dar vieno vaiko gyvybę. Šį kartą Vilniaus ligoninėje dėl pablogėjusios sveikatos mirė vos mėnesio amžiaus mergaitė – medikams jos gyvybės išgelbėti nepavyko.

Įtariamas staigios kūdikių mirties sindromas galimai pasiglemžė dar vieno vaiko gyvybę. Šį kartą Vilniaus ligoninėje dėl pablogėjusios sveikatos mirė vos mėnesio amžiaus mergaitė – medikams jos gyvybės išgelbėti nepavyko.

REKLAMA

Kaip praneša Policijos departamentas, apie 7 val. 8 min. į Vilniaus ligoninę iš Vilniaus, dėl staiga pablogėjusios sveikatos pristatyta mergytė mirė reanimuojama. Įtariama, kad mergytės mirties priežastis galėjo būti kūdikių staigios mirties sindromas.

Tai ne pirmas toks galimos mirties atvejis per pastarąsias dienas. Gegužės 19 dieną Policijos departamentas pranešė, kad 2024 metais gimęs vaikas apie 17 val. buvo atvežtas į Vilniaus ligoninę iš Šalčininkų.

Pirminiais duomenimis, mažametis buvo atvežtas dėl pablogėjusios sveikatos, tačiau taip pat mirė reanimuojamas. Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą mirties priežasčiai nustatyti. Įtariama, kad mažametį pasiglemžė tas pats staigios kūdikių mirties sindromas.

REKLAMA
REKLAMA

Eltai susisiekus su Policijos departamento atstovu Ramūnu Matoniu, jis pažymėjo, kad nelaimė nėra susijusi su kriminalinėmis aplinkybėmis.

REKLAMA

„Greičiausiai tai buvo nelaimingas atsitikimas“, – sakė R. Matonis.

Kūdikių mirtys susijusios su nesaugiu miegu

Naujausia analizė rodo, kad daugiau nei trys ketvirtadaliai staigių kūdikių mirčių buvo susijusios su keliais nesaugiais miego įpročiais. Žurnale „Pediatrics“ paskelbtame tyrime nagrinėjami 7 595 staigios kūdikių mirties (SIDS) atvejai, 2011–2020 m. įtraukti į Ligų kontrolės ir prevencijos centro registrą.

Dauguma mirčių įvyko jaunesniems nei 3 mėnesių kūdikiams, skelbia „The Washington Post“.

Statistika atskleidė, kad 59,5 proc. staiga mirusių kūdikių mirties metu miegojo greta tėvų, o 75,9 proc. kūdikių mirties metu gulėjo lovoje kartu su tėvais.

REKLAMA
REKLAMA

Nors kai kurie demografiniai veiksniai, pavyzdžiui, lytis ir nėštumo trukmė, nebuvo kliniškai reikšmingi, tyrėjai nustatė, kad kūdikiai, kurie miegojo tėvų glėbyje, dažniau buvo juodaodžiai ir apdrausti valstybės lėšomis nei tie, kurie tiesiog miegojo tėvų lovoje.

Minkšta patalynė buvo veiksnys, turėjęs įtakos visiems mirčių atvejams, o 76 proc. atvejų tai buvo susiję su keliais nesaugiais veiksmais.

Kūdikiai turi miegoti ant tinkamo paviršiaus

Analizė atspindi žinomus staigios kūdikių mirties rizikos veiksnius. Dabartinėse rekomendacijose tėvams ir globėjams nurodoma, kad kūdikiams turi būti suteiktas tvirtas, plokščias, lygus miego paviršius, ant kurio būtų tik prigludusi paklodė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors dalijimasis kambariu mažina staigios kūdikių mirties riziką, sveikatos specialistai nerekomenduoja tėvams dalytis miego paviršiumi su vaiku.

Cigarečių dūmų poveikis nėštumo metu buvo dažnesnis tarp tų kūdikių, kurie mirė miegodami toje pačioje lovoje su tėvais.

Nors daugumą kūdikių, kai jie mirė, prižiūrėjo suaugusieji, tačiau tarp tų, kurie miegojo ant vieno miegamojo paviršiaus, buvo didesnė tikimybė, kad globėjas buvo apsvaigęs nuo narkotikų ir alkoholio.

REKLAMA

„Pavojingos miego praktikos“

Tyrėjai pažymi, kad turimi duomenys gali būti neišsamūs arba neobjektyvūs, nes jie remiasi liudininkų pranešimais, kurie buvo padaryti „chaotiškoje situacijoje“.

Kadangi globėjai nepranešė apie priežastis, dėl kurių jie dalijasi miego paviršiumi ar užsiima nesaugia miego praktika, gali būti sunku padėti šeimoms laikytis dabartinių rekomendacijų, priduriama tyrime.

Apskritai, rašo tyrėjai, „dalijimasis paviršiumi nesant kitų nesaugaus miego veiksnių buvo retas“.

REKLAMA

„Tai žinomi SIDS [staigios netikėtos kūdikių mirties] rizikos veiksniai“, – pranešime spaudai teigia Fern Hauck, „UVA Health“ ir Virdžinijos universiteto (JAV)  Medicinos mokyklos gydytoja, viena iš straipsnio autorių.

Pasak F. Hauck, didelis „pavojingų miego praktikų“ skaičius, apie kurias buvo pranešta, „rodo, kad mums reikia geriau dirbti su šeimomis, kad jos labiau atsižvelgtų į rekomendacijas sukurti saugesnę miego erdvę savo kūdikiams“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų