Pijus pilnai mėgautis vaikyste kaip kiti vaikai, deja, negali (nuotr. asm. archyvo)

Pijus pilnai mėgautis vaikyste kaip kiti vaikai, deja, negali (nuotr. asm. archyvo)

Susipažinkite su šios istorijos mažuoju herojumi – Pijumi. Aštuonmetis zarasiškis kupinas energijos ir pakylios nuotaikos. Tačiau vos tik pradėjus žaisti su savo draugais, mažamečiui visada tenka nusivilti. Dar dviejų metų diagnozuotas cerebrinis paralyžius Pijui neleidžia džiaugtis vaikyste ir sukelia didžiulius skausmus, bet šiandien atsirado viltis, kuri galėtų suteikti berniukui pilnavertį gyvenimą.

Zarasuose gyvenanti Sandra Ludziš (31) čia įsikūrusi su savo šeima – dviem sūnumis ir vyru. Tiesa, ši moters santuoka jau antroji, moteris nebegyvena kartu su vyresnėlio aštuonmečio sūnaus Pijaus tėvu. Tačiau dabartinis Sandros vyras berniuką myli taip pat stipriai, kaip ir savo biologinį sūnų.

Pijui aštuoneri metai sukako visai neseniai, dar gruodžio mėnesį. Tačiau jau būnant dviejų metukų, medikai berniukui diagnozavo cerebrinį paralyžių. Nors jis yra ir lengvos formos, būtent dėl jo berniukas kenčia didelius skausmus. Bet jam sutvirtėti ir pasveikti šiandien dienai gali padėti operacija Amerikoje.

REKLAMA

Susirgo infekcija

Dabar kalbėdama apie savo nėštumą ir gimdymą, Sandra prisimena, kad nieko blogo įtarti tikrai nebuvo galima, nors moters nėštumas buvo lengvas tik iki jo vidurio.

„Mano nėštumas buvo pakankamai lengvas iki pat vidurio, o po to grėsė priešlaikinis gimdymas. Tačiau viskas nurimo ir Pijų pagimdžiau laiku. Iš tikrųjų atrodė, kad pagimdžiau visiškai sveiką berniuką“, – pasakoja moteris.

Auginant savo pirmąjį naujagimį, moteris pastebėjo, kad pradėjo atsilikinėti berniuko raida. Būdamas 1,5 mėnesio Pijus susirgo infekcija, tuomet jis kosėjo iki vėmimo. Moteris dvejojo, galbūt ši infekcija kokiu nors būdu galėjo prisidėti prie cerebrinio paralyžiaus atsiradimo.

„Jau būnant ligoninėje, trumpam buvo sustojęs kvėpavimas. Dėl to viena iš mano prielaidų galėtų būti infekcija. Bet genetikai sakė, kad tiksliai pasakyti, kodėl – neįmanoma. Jie mano, kad greičiausiai nėštumo metu kažkuriuo metu pritrūko deguonies ir įvyko smegenų pažeidimas“, – sako ji.

Išdavė varliuko sėdėjimo poza

Tačiau mamos širdis jau iš pat pradžių jautė – jos vaikui nėra viskas gerai. Moteris dažnai lankėsi pas gydytojus, bet jie vis ramindavo moterį, kad jos sūnus yra visiškai sveikas.

Įprastai vaikai sėdėti pradeda 6-8 mėnesių, o Pijus sėdėti pradėjo 11 mėnesių „Varliuko“ pozoje, visiškai nesėdėjo ištiestomis kojomis dėl įsitempusių raumenų. Pijus pirmuosius žingsnius žengė 1,1 m, o vaikščioti pradėjo tik nuo dviejų metukų. Tačiau tai berniukas darydavavo labai nestabiliai, daug krisdavo.

REKLAMA

Medikai užtruko daugiau nei metus, kol Pijui nustatė tikslią diagnozę. Kaip pasakoja Pijaus mama Sandra, tai padaryti buvo labai sudėtinga, nes berniukas serga lengva cerebrinio paralyžiaus forma, todėl daugelis medikų dvejojo, kad tai tik nežymus raidos atsilikimas.

Reabilitacijos padeda sustiprėti

Galiausiai, kai Pijui suėjo dveji, medikai pripažino, kad jis serga būtent minėtu cerebriniu paralyžiumi.

Pijus pilnai mėgautis vaikyste kaip kiti vaikai, deja, negali (nuotr. asm. archyvo)

Pijus pilnai mėgautis vaikyste kaip kiti vaikai, deja, negali (nuotr. asm. archyvo)

„Medikai mane ramino, kad blogiau tikrai nebus, nes paralyžius neprogresuojantis, bet spastika daro savo – jis nuolatos įsitempęs, kūnas atrodo kietas, sunkesnis. Jis sustingęs tarsi pagaliukas. Pijus taip pat labai dažnai krenta, pavyzdžiui, užkliūna už kilimo, gana greitai pavargsta. Kai būname lauke, jį vis dar tenka dažnai nešti ant rankų“, – sako pašnekovė.

Norėdami sustiprinti Pijaus sveikatą, šeima aktyviai nenuleidžia rankų: jie 12 kartų lankėsi sanatorijose Lietuvoje ir tris kartus Slovakijos „Adeli“ reabilitacijos centre. Nors toks vienas apsilankymas Slovakijoje šeimai kainuoja 4,5 tūkst. eurų, vis dėlto žymus berniuko progresas po tokių išvykų – akivaizdus.

„Pijui taip pat buvo atlikta ir ortopedinė operacija, ji labiausiai padėjo, tačiau tai – laikinas dalykas, tik laiko klausimas, kada sugrįš viskas. Jo pusiausvyra nestabili, sunku eiti tiesiai ir išstovėti vietoje, todėl jis nuolatos trypčioja – taip lengviau laviruoti. Taip pat Pijus dažnai velka kojas, visi jo batukai būna nutrinti“, – priduria ji.

REKLAMA

Tokia operacija padėjo laikinai nuleisti Pijaus pėdas, bet sukimo nepanaikino, jis vis tiek jas vaikščiodamas suka ir netaisyklingai vaikšto.

Pripratęs, kad kris

Dėl cerebrinio paralyžiaus Pijus iš tiesų jaučia didelius psichologinius sunkumus. Tik įsivaizduokite, jeigu jūs vaikystėje niekada negalėtumėte pavyti savo bendraamžių ir visuose žaidimuose liktumėte paskutinis – būtent tai ir jaučia aštuonmetis. Pijus taip pat negali užsiimti viskuo, kam reikalinga pusiausvyra.

Pavyzdžiui, važinėti riedučiais, čiuožti pačiūžomis, slidėmis. Dviračiu jis važinėja tik su papildomais ratukais ir pririštomis pėdomis.

„Jis yra pripratęs jau, kad kris ir turės atsikelti. Jo ir rankytės padrebančios, todėl Pijus nemėgsta rašyti, kirpti ar atlikti kitų smulkmeniškų darbų. Tam jam reikia itin daug pastangų“, – pasakoja Pijaus mama.

Moksliškai įrodyta, kad cerebriniu paralyžiumi sergantys vaikai išnaudoja nuo trijų iki penkių kartų daugiau energijos tam pačiam veiksmui atlikti. Todėl Pijus greičiau nei kiti bendraamžiai pavargsta, greičiau dėvėsi ir jo sąnariai.

Berniukui taip pat net penkis kartus į savaitę yra atliekamos ir mankštos, nors jos iš tiesų labai jį vargina.

„Ilgą laiką mankštas dariau pati, tačiau dabar susiradome Zarasuose kineziterapeutę, kuri atlieka profesionalias mankštas. Jam kiekvieną dieną reikia daryti tempimo pratimus, kurie iš tiesų Pijui yra labai atsibodę ir skausmingi. Tačiau dabar esame susitarę, kad jis juos daro darbo dienomis, o savaitgalį – ilsisi. Po tempimo pratimų jis daro mankštą“, – sako Sandra.

REKLAMA

Nauja viltis – Amerikoje

Prieš porą metų Pijui buvo diagnozuota ir lengva epilepsijos forma. Jo nekankina tradiciniai priepuoliai, tačiau būna, kad berniukas bėga, nukrenta ir nebegali atsistoti, tuomet kaire koja negali priminti. Tai trunka tik kelias minutes, bet tikrai vargina berniuką.

Visai neseniai Pijaus mama Sandra sužinojo apie modernią operaciją, kurią atlieka Amerikos medikai. Kaip pasakoja moteris, pirmiausia reikėjo įsitikinti, ar berniukas yra tikrai tinkamas kandidatas šiai operacijai.

Pijus pilnai mėgautis vaikyste kaip kiti vaikai, deja, negali (nuotr. asm. archyvo)

Pijus pilnai mėgautis vaikyste kaip kiti vaikai, deja, negali (nuotr. asm. archyvo)

Po gausybės užpildytų išsiųstų dokumentų, medikai patvirtino, kad Pijui ši operacija tikrai būtų tinkama ir vertinga.

„Operacijos metu medikai atveria stuburo kanalą, patikrina kiekvieną nervą ir nukerpa tik tuos, kurie yra atsakingi už spastiką. Vaikas nubunda ir jo kūne jau nebebūna to spastiškumo“, – paprastai operaciją paaiškina moteris.

Pats sunkiausias laikotarpis būna tris paras po operacijos, nes būtent tiek laiko pacientas privalo išgulėti ant nugaros. Visos operacijos sėkmė priklauso nuo to, kiek vaikas sportavo ir mankštinosi anksčiau, po jos taip pat yra skiriama mėnesio laiko reabilitacija. Paciento šeima turi užtikrinti, kad vaikas toliau sportuos ir grįžęs į savo šalį.

REKLAMA

„Po šios operacijos pasimato, kurie raumenys yra silpni, todėl juos reikia stiprinti, kiek tik įmanoma. Žinoma, tokią operaciją rekomenduojama atlikti kuo anksčiau, nes pas Pijų jau yra susiformavę blogi įpročiai – atsiradę sąnario sąstingiai, todėl jie juda tik tam tikra amplitude“, – sporto svarbą pabrėžia pašnekovė.

Skaičiuojant visas išlaidas – skrydžio bilietus, pragyvenimą Amerikoje ir tolimesnį gydymą, tokios operacijos kaina siekia net 75 tūkst. eurų. Tačiau Sandra yra įsitikinusi – tokia operacija gali padėti jos sūnui gyventi pilnavertiškai.

„Kai sužinojau, kad Pijus yra tinkamas kandidatas, mane apėmė dviprasmiškos mintys: ir apsidžiaugiau, ir šiek tiek išsigandau. Tačiau mane labai palaiko vyras, skatina mus, sakydamas, kad būtent to mes ir troškome. Galbūt Pijus kitiems gali pasirodyti visiškai sveikas vaikas, tačiau cerebrinis paralyžius jam iš tiesų apsunkina judėjimą ir sukelia didžiulius skausmus“, – sako Pijaus mama.

Kaip pasakoja Sandra, dėka tokios operacijos pagerėtų Pijaus pusiausvyra ir padidėtų ištvermė. Jis galėtų savarankiškai vaikščioti įvairesnėje aplinkoje, pagerėtų berniuko eisena. Tokia operacija suteiktų galimybę žymiai greičiau ir lengviau judėti, lengviau mankštintis. Operacija užkerta kelių skausmus ir pablogėjimus ateityje, padeda išvengti kaulų ir sąnarių deformacijų.

REKLAMA

Jeigu ir jūs norite prisidėti prie Pijaus svajonės išsipildymo operuotis Amerikoje, tai padaryti galite šiuo būdu:

Pijaus labdaros ir paramos fondas, Fondo kodas 304823137, Sąskaitos numeris LT447300010154884014, Banko pavadinimas Swedbank, SWIFT – HABALT22, Mokėjimo paskirtis – Pijaus operacijai, Paypal: [email protected]

Visą Pijaus istoriją galite sekti čia: Pijaus labdaros ir paramos fondas

gediiminas
2019-01-10 19:18:01
Sveikatos sveikatos pijui.Jo teveliams kantrybes ir istvermes siuo sunkiu laiku jiems
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
[email protected]

Naujienų portalo tv3.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB All Media Lithuania sutikimo draudžiama.

dura 2019-01-11 12:28:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
nieko iš to nebus , cerebralinis yra cerebralinis   ATSAKYTI
Maikis 2019-01-11 01:02:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Daro vokietijoj šitas operacijas ir tikrai jos padeda!    ATSAKYTI
Emi 2019-01-10 20:48:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
tokias operacijas dar Vokietijoj.Drauges anukui padare.Tik dideliu stebuklu tiketis nereikia   ATSAKYTI
gediiminas 2019-01-10 19:18:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sveikatos sveikatos pijui.Jo teveliams kantrybes ir istvermes siuo sunkiu laiku jiems   ATSAKYTI
GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI

Top Video

Kruvinos Velykos Panevėžyje: mirus porai 13-metė liko našlaite
DABAR RODOMA
Kruvinos Velykos Panevėžyje: mirus porai 13-metė liko našlaite
DABAR RODOMA
Tragiškos Velykos turistų rojuje: žuvo 215 žmonės, nugriaudėjo aštuoni sprogimai
DABAR RODOMA
Gedimino kalnas – pinigus ryjanti vieta: reikalauja daugiau
DABAR RODOMA
Aiškėja tikroji motociklininko žūties priežastis
DABAR RODOMA
Šimtmečių radybos Vilniuje – paaiškėjo ir pikantiškos detalės
DABAR RODOMA
Meschino ruoštos velykinės vaišės supykino Jankevičių
DABAR RODOMA
Valdas Adamkus žmonėms siunčia svarbią žinią
DABAR RODOMA
Naujausi kandidatų į prezidentus reitingai: užvirė žūtbūtinė kova
DABAR RODOMA
Pateko į aferisto pinkles: patikli kaunietė prarado 4 kambarių butą
DABAR RODOMA
LFF burtų traukimas virto sensacija: aistras kurstė pusnuogė mergina
REKLAMA
Melanotanas ir mergina, išbandžiusi injekcijas
Dailus kūnas – bene kiekvienos moters svajonė. O įpusėjus pavasariui vis dažniau norisi ne tik dailios, bet ir sveikai atrodančios odos. Jau keletą dešimtmečių iš mados niekaip ...
Mato šypsena slepia klastingas diagnozes (nuotr. asm. archyvo)
Keturmetis Matas aplinkinius traukia savo plačia šypsena ir neblėstančiu pozityvumu. Tačiau mažai kas žino, kad po plačia jo šypsena slepiasi puokštė skaudžių diagnozių. Matas, ...
Senjorų socialinės globos namai (nuotr. fotodiena/Justino Auškelio)
Kai šiandien Šv. Velykų rytą daugelis lietuvių pasitiko savo jaukiuose namuose, prie bendro pusryčių stalo sėdo ir Vilniuje įsikūrusių Senjorų socialinės globos namų ...
Kručinskų šeimyna taupo - aus vaiką senais batukais (nuotr. stop kadras)
Prakirpus išaugtinius batukus, dukra dar galės juos panešioti, sako kaunietis Gintaras Kručinskas, mėgindamas rasti šeimos biudžete 2500 eurų baudai sumokėti. Dukrelės išaugtų ...
Margučiai (Fotobankas)
Jau rytoj, sekmadienį, visas krikščioniškas pasaulis švęs Velykas. Etnologė Gražina Kadžytė sako, kad Didysis šeštadienis yra svarbi diena, kurios metu buvo atsakingai ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų