Sandra Vilimaitė
2014.04.19 10:38

Ar švęsdami krikščioniškas Velykas, ruošdami stalą, dažydami ir ridendami kiaušinius, susimąstote, kodėl tai darote ir kokia šių papročių simbolika bei kilmė? Ar žinote, kad Velykos buvo švenčiamos dar senovės lietuvių laikais ir siejamos su saule, vėliau krikščionys šia šventę susiejo su mėnuliu, todėl šventė tapo keliama.

Velykų dekoro idėjos (nuotr. Marthastewart.com)

Velykų dekoro idėjos (nuotr. Marthastewart.com)

„Ta šventė, kurios velykiniai papročiai dabar siejami su krikščioniška data, seniau buvo be krikščioniško atspalvio. Kaip ją vadino? Tai yra artima šventė Jorei, mes, romuviečiai, ją taip pat švenčiame“, – sako senovės baltų religinės bendrijos „Romuva“ narys Jonas Vaiškūnas.

Senovės lietuviai dar ikikrikščioniškų laikų švęsdavo Jorę – tai pirmoji svarbiausia metų šventė, su ja senovėje pradėdavo naujus pavasarinius metus. Jos papročius, tradicijas, žaidimus ir apeigas vėliau perėmė krikščioniškos Velykos. Būtent krikščionys susiejo Velykas su pirmuoju sekmadieniu po mėnulio pilnaties.

„Tęsiame tą senąją tradiciją – švenčiame Jorę, kuri iš esmės turi visus velykinius papročius. Jorė turi pastovią datą, švenčiame arčiausiai balandžio 23 dienos, savaitgalį. Žmogus turi būti su gamta ir gamtoje, – pasakoja J. Vaiškūnas. Iš tiesų Velykų šventėje nieko krikščioniško, išskyrus ėjimą į bažnyčią ir Kristaus minėjimą, nėra. Visi kiti papročiai yra būtent iš senųjų tradicijų.“

REKLAMA

Velykos - pavasario atgimimo šventė

„Visi papročiai: oro spėjimai, supimasis ant supynių, kiaušinių ridenimas, žaidimai, prietarai, burtai – susiję su senovės tradicijom. Tai buvo labai svarbi šventė su ja prasidėdavo pavasariniai ūkiniai metai – žmonės pradėdavo lauko darbus ir viskas persikeldavo į lauką. Ir dabar jaučiame, kad pradedama kitą gyvenimą, nebe troboje, o lauke ir visi mūsų darbai bus susiję su lauku ir gamta.

Po pavasario lygiadienio būtent Velykas atitinkančios šventės minimos daugelyje pasaulio tautų, gyvenančių vidurio platumoje, kur prasideda pavasaris ir keičiasi sezonai – matomas aiškus gamtos atgimimas. Tuose kraštuose, kur gimė krikščionybė – nieko panašaus nevyksta, ten nėra sezonų kaitos, nėra ir tokio ryškaus pavasario. Pavyzdžiui, Palestinoje pietuose. Tai yra šiaurės rytų Europos tradicijos“, – aiškina J. Vaiškūnas.

Kiaušinių marginimas – baltų tradicija

„Kiaušiniai neturi nieko bendro su krikščionybe. Niekur jie nėra minimi. Jėzus Kristus nesiejamas su kiaušiniais – ne iš kiaušinio juk gimė, o iš Marijos, – juokiasi romuvietis J. Vaiškūnas.

Ir kiaušinių krikščionys nemargindavo, o senovės baltai ir daugelis kitų tautų pavasarį, kai parskrenda paukščiai, margindavo kiaušinius kaip gamtos nubudimo ir prisikėlimo ženklą. Juk pirmieji paukščių kiaušiniai – gyvybės simbolis. Tai labai sena tradicija.“

Šventajame rašte nėra tradicijų susijusios su kiaušiniais ir jų marginimu, nėra ir kitų Velykinių papročių.

„Todėl šiek tie perdedama, kai sakoma, kad Velykos – pati svarbiausia krikščioniška šventė, nes visi papročiai, prietarai, tikėjimai, apeigos ir vaišių stalas su krikščionybe visiškai neturi nieko bendro. Nebent ėjimas į bažnyčią ir maldos“, – teigia „Romuvos“ narys.

REKLAMA

Kaip baltai margindavo kiaušinius

Seniausias kiaušinių marginimo būdas – augaliniais dažais ir skutinėjimas.

„Tokie margučiai randame archeologų, jie būna kauliniai, dekoratyvūs, aišku, tikrų kiaušinių neišlieka. Tokių margučių randama viduramžių gyvenvietėse, senesniuose sluoksniuose, jie yra ritualiniai margučiai. O dar senesnis dažymo būdas – padažoma augaliniais dažais raudonai ir niekaip nemarginama. Raudona spalva simbolizuoja gyvybę, gyvybės prisikėlimą“, – apie kiaušinių marginimo tradicijas pasakoja J. Vaiškūnas.

Kiaušinių ridenimas

„Kiaušinių ridenimo papročiai, kurie dabar virto žaidybiniais, iš tikrųjų buvo ritualinis veiksmas. Kiaušinio riedėjimas ant žemės, sąlytis su žeme turi panašią simboliką kaip bėrimas grūdo į žemę – tai atgimimo prisikėlimo simbolis.

Tiesą sakant, visi žaidimai, kuriuos mes dabar žaidžiame pramogai, gimė iš religinių-ritualinių apeigų“, – dėsto J. Vaiškūnas.

Krikščionys pasisavino šventes

„Visos šventės mūsų kalendoriuje, tiesiog, susiejamos su kokia nors krikščioniška data ir krikščionišku šventuoju, ėjimu į bažnyčia ir maldomis krikščioniškam Dievui – tik tai krikščioniška. Visa kita, kas sudaro švenčių turinį, tiesą sakant, 80 procentų apeigų ir tradicijų išlikę nuo ikikrikščioniškų laikų.

Pavyzdžiui, Kūčios išvis krikščioniško nieko neturi, nes krikščioniška tik ta dalis, kai žmonės eina į bažnyčia melstis, o visa kita dalis – senosios mūsų tradicijos paveldėtos iš protėvių ir išsaugotos“, – atskleidžia J. Vaiškūnas.

strange old brew
2014-04-19 11:09:20
religijos apskritai apsorbuoja senoves paprocius,idejas,isitikinimus ir t.t ir pasuka juos tokiu kampu,kad atitiktu religijos dogmas.dabarties demonai yra praeities dievai,demonizuoti tam kad paliktu ateinanciu kartu protus.senoves paprociai pavogti ir apmeluoti tam kad ateinancios kartos nejuciomis isilietu,kad ir siuo atveju - i 'krikscioniskaji pasauli'.
cia gal ir ne prie ko,bet kiek realiai nuosirdumo ir tiesos yra religijoje kai jos pamatai ant melo pastatyti?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Vilimui 2020-04-12 15:05:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
už baraką ilgai nemokėjau. Šaukdavo iš toli pamatęs   ATSAKYTI
Žiniai 2018-11-09 10:12:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pasisavino ne krikščionys, o pagoniški romos katalikai. Pvz.: iš europos nuo kataliku persekiojino papege europieciai i amerika (būsima JAV) istatymiskai iki pat 1860 metu buvo uzdraude svesti kaledas. Nerasite ne vieno pirmojo JAV prezidento stovincio prie eglutes ar pan. Kaledos neturi nieko bendro su krksxionybe, tai eiline pagoniska svente   ATSAKYTI
Sektiek proto 2016-04-23 09:44:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai jai tai prisikelimo svente pagal krikscionis tai ka jis menesy kelesi nes velykos buna visad skirtingu laiku visos religijos tai melo ir apgaules kupinas reiskinys kaip valdyti zmogu jo emocijas,prota ir melzti is jo pinigus pagalvokit geriau nuo kada dievas laimino karus zmogzudystes pazvelkite kas daresi prie keleta simtu metu zmones buvo deginami zudomi ir baznycia tai dare o ne kaskas   ATSAKYTI
Prote 2020-04-12 14:58:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nereklamuok čia kas kas  
Jota 2014-04-19 16:04:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-16
Nėra ūpo aiškinti tai, kas kone visiems suprantama. Neklaidinkite žmonių su savo pagonybe, kuri buvo iš esmės tamsiausias Lietuvos ir kitų tautų laikotarpis. Jūs užsispyrę kaip vaikai, kurie, pasiekę tam tikrą pažinimo lygį, niekaip jo nebenori atsisakyti ir žengti toliau suvokiant pasaulį ir jo Kūrėją. Kas yra aukščiau - Kristus ar gamta? Ar žmogus yra visagalis? Ar gamta jam gali laiduoti amžinąjį gyvenimą? Ar gamta gali pasiaukoti dėl žmogaus? O šimtai visokių babaužių - pagoniškų dievybių - kieno sugalvoti? Ar jos gali panaikinti žmogaus (pirmapradį) nuodėmingumą, jo moralinį ir dvasinį neįgalumą? Ir t.t. Pasidomėkite galų gale kiaušinio simbolika - ji nepaprastai plati. Kiaušinis - tarsi visas pasaulis, kuriame subrendusi gyvybė išsilaisvina iš jo ir pereina į aukštesnį būties lygmenį. Jei Kristus yra aukščiau gamtos, savo šventumu - aukščiau nuodėmingo žmogaus, vadinasi, nuosekliai - kiaušinio simboliką dera pirmiausia sieti su Kristumi - iš kapo duobės prisikėlęs Kristus lyginamas su viščiuku, išsiritusiu iš lukšto. T.p. pripažįstama, kad kiaušinis simbolizuoja tą pirmapradį gemalą, iš kurio vėliau atsiradęs pasaulis. Tai yra simbolika, panašybės, nuorodos, Šventrašty, aišku, apie tokius dalykus nekalbama, bet jie savaime suprantami. Taigi Velykos - „perėjimas“ (per Raudonąją jūrą, per Kristaus mirtį), išsilaisvinimas ir prisikėlimas naujam, tobulam ir šventam gyvenimui, yra svarbiausia krikščionių šventė.    ATSAKYTI
prasom nemeluoti viesai 2014-04-21 11:40:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
kvailas tu zmogus,skestantis savo paties tamsoje.
matau ka noriu matyti,girdziu ka noriu girdeti,tikiu kuo noriu tiketi ir tokie dalykai kaip istorija man ne motais.kuriu realybe ir apmeluosiu visa pasauli jei tik saugiau jausiuos pati/s.
abgailetina.
nepulk pasaulio del laibo savo pacios poziurio ir kvailu isitikinimu.
  
Žiniai 2018-11-09 10:15:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Raštas draudžia švesti pagoniškas šventes. Tad nereikia čia išvedžiojimu. Juk parašyta “ Aš net nenoriu, kad jūs žinotumėm kaip jie (pagonys) švenčia savo šventes”. Jau nekalbant, kad jas dar dristate megdzioti   
Kristus 2020-04-12 15:01:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Atsikėlė iš kapo ir suvalgė kiaušinius, o višta verkė, nes ką ji padarys Kristui  
kamane 2014-04-19 13:29:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ne tik Velykos, bet ir Kaledos krikscioniu yra nusavintos is pagoniu.Noredami israuti stabmeldyste, krikscionys negalejo is karto vsko sunaikinti, nes zmones vistiek butu svente ir taip butu sunkiau panaikinti paprocius, todel jie paliko sitas sventes, paprasciausiai suteike jiems kita reiksme. Lygiai tokia pati stabmeldystes svente yra Jonines. Sios sventes su krikscionybe neturi nieko bendro.Tai pavogtos sventes.Ta zino visi nors truputi prapruse zmones.   ATSAKYTI
Žiniai 2018-11-09 10:18:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nemaišykite pagoniu imperatoriaus konstantino sukurtos pagoniskos romos kataliku religijos nuo tikrosios krikscionybes.   
Kestutis 2020-04-10 09:08:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kodel zmones pamirso musu proteviu sventes kurias pasisavino krykscionys tai yra pati didziausia pasaulyje sekta jug mes turime savo proteviu dievus ir tikejima o ne ta kuri per prievarta igrudo lietuviam i smegenys isigilinus i istorija krykscionybe padare zmonyjai daug zalos ir kodel apie tai nekalbama ir as manau kad mum labjausiai reiketu laikytis pagonisku paprociu o ne atejunisku.  
Prapruse 2020-04-12 15:11:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jei rusai grįžtų, tai grąžintų stabus paprašius  
Je 2014-04-19 13:04:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
Kvailas Vilimaitės rašinėlis... Velykos yra Jezaus Kristaus prisikėlimo iš numirusių Šventė. Sovietai tai norėjo pervadinti pavasario ar margučių švente. O kokį tikslą turi ta panelė,ar paneigi Lietuvos mokymą bažnyčiose?   ATSAKYTI
Žiniai 2018-11-09 10:22:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lietuvos bažnyčiose neteko girdėti tiesos!!! Jėzus prisikeliai kiekviename tikinčiajame kiekviena diena, - apaštalas Paulius “aš mirštu kasdien”. O šiaip dar neteko sutikti NĖ vieno lietuvos kunigo, kuris biblija suprastu bent antroko lygmenyje, tai ka kalbeti apie nesidominčius tikinčius!?   
dominika 2014-04-19 11:54:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
O as manau kad lietuviai ir pasauli sukure.....
   ATSAKYTI
Dina 2014-04-19 11:19:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
Durnas aiškinimas.Senovės lietuviai tai pasaulio bamba.Krikščionys nusikopijavo iš jų Šv. Velykas.Ar žinot ką reiškia Velykos?   ATSAKYTI
Žiniai 2018-11-09 10:28:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Imperatorius konstatinas nukopijavo pagoniu tradicijas (tada roma puole smarkiai ‘barbarai’), pvz.: is senoves sirijos baalo dievo garbinimo (aukojo zmones ir valge ju mesa) ivede i romos kataliku (pagoniu) apeigas -mišias. Pirmieji krikščionys buvo žudomi arenose, veliau jau romos katalikai skerde tikinčiuosius su klausimu: - ar švesi mišias, o kadangi tikruju krikscioniu dar buvo like, tai tokius bande išskersti. Dalis ju papėgo i JAV ir pradėjo puritonu judejima nuo zodzio - ‘pure’ svarus, atitinkamai JAV iki 1860 istatymiskai uzdrausta svesti kaledas kaip pagoniskas svente.  
strange old brew 2014-04-19 11:09:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
religijos apskritai apsorbuoja senoves paprocius,idejas,isitikinimus ir t.t ir pasuka juos tokiu kampu,kad atitiktu religijos dogmas.dabarties demonai yra praeities dievai,demonizuoti tam kad paliktu ateinanciu kartu protus.senoves paprociai pavogti ir apmeluoti tam kad ateinancios kartos nejuciomis isilietu,kad ir siuo atveju - i 'krikscioniskaji pasauli'.
cia gal ir ne prie ko,bet kiek realiai nuosirdumo ir tiesos yra religijoje kai jos pamatai ant melo pastatyti?   ATSAKYTI
Krikščionis 2015-03-30 15:04:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Margučių dažymas, gamtos atgimimo šventė ir kiti panašūs dalykai yra reikšmingi tiems, kam Kristaus prisikėlimas neturi reikšmės. Tikri krikščionys, kurie savo tikėjimą stato ant nesugriaunamo Dievo Žodžio pamato, nesureikšmina pagoniškų papročių, o šlovina prisikėlusį Išganytoją, kuris savo prisikėlimu kiekvienam tikinčiajam suteikė amžinojo gyvenimo viltį.  
Žiniai 2018-11-09 10:33:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tiesa, kad romos katalikybė pastatyta ant melo. Lietuvoje neteko sutikti rašta išmanančio net ir kunigo, ka kalbeti apie nesidomincius tikinciuosius.   

Top Video

Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
DABAR RODOMA
Vilniaus centre užpultas Anušauskas su žmona: ieško kaltininko
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. Sesutės Emilija ir Martyna pasakė, kuo užsiima jų tėtis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Mįslingas trenerio nužudymas: kūną paslėpė taip, kad nesuuodė net tarnybiniai šunys
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Kaimynė gyvenimą pavertė tikru pragaru: nufilmavo, kas vyksta rytą vakarą
REKLAMA
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų