Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio
2019.07.05 10:38

Vilniuje ir kai kuriuose kituose miestuose sparčiai įsibėgėja modernių, pusiau požeminių šiukšlių konteinerių įrengimas. Nauji konteineriai talpesni, gilesni, todėl saugiai izoliuotos atliekos žemesnėje temperatūroje lėčiau ges, neskleis blogo kvapo, nebus taip lengvai išmėtomos. Tai neabejotinai pranašumas kuriant tvarkingesnį miestą, tačiau kol valdininkai vardija privalumus, neįgalieji suka galvą, kaip spręsti su šiais pakeitimais susijusius nepatogumus.

Neįgaliųjų vežimėlis (nuotr. 123rf.com)

Neįgaliųjų vežimėlis (nuotr. 123rf.com)

Naujos atliekų aikštelės neįveikiamos judantiems neįgaliojo vežimėliu. Dovilės Zuozaitės nuotr.

Naujos atliekų aikštelės neįveikiamos judantiems neįgaliojo vežimėliu. Dovilės Zuozaitės nuotr.

Judėjimo negalią turinti Diana gyvena Pilaitėje. Atsiradus naujiems konteineriams, neįgaliojo vežimėliu judanti ir viena gyvenanti moteris negali pati prie jų privažiuoti. Nors ir padaryta nuovaža, tačiau ji per stati ir neįveikiama. „Su tokiu nuolydžiu bet kada ne tik ratai gali pakibti, bet ir vežimėlis nuvirsti, – nerimauja moteris. – Elektriniai rateliai tokios nuovažos net neįveiks, o su paprastu reikalingos laisvos rankos, kad galėtum stumti stipriai. O kur laikyti šiukšles? Gali pasidėti šalia ir bandyti užvažiuoti, bet tada jų neįmanoma bus pasiekti. Čia gelbsti tik mano liežuvis – palaukiu, kol žmonės eis pro šalį, ir paprašau išmesti. Bet kartais laukti tenka ilgai ir, deja, ne visada žmonės yra geranoriški.“

REKLAMA

Vardydama naujosios tvarkos trūkumus, Diana atkreipia dėmesį į tai, kad netoliese yra naujų namų konteinerių aikštelės, kurios įrengtos, kaip ir daugumoje naujos statybos vietų, nekilnojamojo turto projektų vystytojų iniciatyva. Čia iš karto tinkamai pasirūpinama patogia aikštele visiems gyventojams, jose net yra vedimo takeliai neregiams ir silpnaregiams. „Ten nėra nieko ypatingo, ko nebūtų įmanoma įrengti visose miesto vietose centralizuotai – patogus privažiavimas, užsifiksuojantis konteinerio dangtis, kurį paprasta pasiekti“, – vardija Diana.

Kai kurios naujos atliekų aikštelės neįveikiamos judantiems neįgaliojo vežimėliu. Lietuvos žmonių su negalia sąjungos archyvo nuotr.

Kai kurios naujos atliekų aikštelės neįveikiamos judantiems neįgaliojo vežimėliu. Lietuvos žmonių su negalia sąjungos archyvo nuotr.

Būsimų aikštelių planai aplenkė neįgaliuosius

Lietuvos žmonių su negalia sąjungą (LŽNS) pasiekė ne vienas panašus nusiskundimas. LŽNS projektų koordinatorė Ginta Žemaitaitytė tvirtina, kad akivaizdu, jog nebuvo apgalvota, kaip užtikrinti, kad ne tik neįgalieji, bet ir sunkiau vaikštantys ar žemaūgiai žmonės galėtų pasiekti konteinerius ir savarankiškai išmesti atliekas. G. Žemaitytė teigia, kad vienur prieinamumą sunkina nepatogus privažiavimas vežimėliais, vaikštynėmis, nėra įrengtos reikalingos nuovažos, palikti laipteliai, borteliai, kitur, jei nuovažos ir yra, prie pačių konteinerių įrengta aikštelė per maža, kad joje tilptų ir galėtų laisvai judėti vežimėlis ir kad būtų lengvai pasiekiamas kiekvienas konteineris. Net ir privažiavus prie konteinerio atliekas išmesti sunku, nes konteinerių dangčiai neretai atidarius neužsifiksuoja, tenka viena ranka prilaikyti dangtį, o jis dažnu atveju būna per aukštai, kai kuriems žmonėms per sunku iškelti abi rankas tokiame aukštyje.

REKLAMA

Vis dėlto daugiausia nusiskundimų išgirstama dėl naujų konteinerių vietų, kurios yra per toli, kai kur iki konteinerio reikia nukakti 100 metrų. Įveikti tokį atstumą savarankiškai su savimi tempiant nemenkai sveriantį atliekų kibirą ar maišą yra iššūkis ir neįgaliesiems, ir senjorams, ir po įvairių traumų sunkiai vaikštantiems žmonėms, kurie gyvena vieni ir kuriems kaskart ką nors kviestis į pagalbą sudėtinga.

Kai  kur įrenginėjant aikšteles pagalvota ir apie negalią turinčius vilniečius. Lietuvos žmonių su negalia sąjungos archyvo nuotr.

Kai kur įrenginėjant aikšteles pagalvota ir apie negalią turinčius vilniečius. Lietuvos žmonių su negalia sąjungos archyvo nuotr.

G. Žemaitaitytė neslepia nusivylimo, kad neįgalieji palikti užribyje, nes esama situacija neatitinka Vilniaus miesto savivaldybės atliekų tvarkymo 2014–2020 m. plane išdėstytos vienos pagrindinių nuostatų. Joje tvirtinama, nauja komunalinių atliekų tvarkymo sistema turi užtikrinti komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos visuotinumą ir prieinamumą ir kad ji turi atitikti aplinkos apsaugos techninius-ekonominius ir visuomenės sveikatos saugos reikalavimus.

Norint užtikrinti tokią aplinką neįgaliesiems, pirmiausia būtina įsigilinti į jų galimybes ir tik tada priimti sprendimus. Tačiau, kaip teigia G. Žemaitaitytė, dažnu atveju elgiamasi atvirkščiai. „Kaip pasakoja į mus besikreipiantys neįgalieji, įrengiant aikšteles su jais niekas nebuvo derinama. Kai žmonės pamatydavo, kad aikštelės jau įrengiamos, belikdavo laukti rezultato“, – pasakoja LŽNS atstovė.

Ji sako, kad su šia problema susidūrė ir pati: „Gyvenu Pilaitėje, čia yra namų, specialiai pritaikytų judėjimo negalią turintiems žmonėms, dalis iš jų gyvena vieni, savarankiškai, nes yra prisitaikę aplinką. Kai rinkausi būstą, vienas iš kriterijų ir buvo tai, kad nebūtų kliūčių savarankiškai vežimėliu privažiuoti prie konteinerių ir patogiai išmesti atliekų. Deja, įrengus naujus konteinerius, sąlygos pasikeitė. Gali kiek nori stengtis gyventi savarankiškai, bet kažkas ima ir viską apverčia“, – neslepia apmaudo projektų koordinatorė.

REKLAMA

Kai  kur įrenginėjant aikšteles pagalvota ir apie negalią turinčius vilniečius. Lietuvos žmonių su negalia sąjungos archyvo nuotr.

Kai kur įrenginėjant aikšteles pagalvota ir apie negalią turinčius vilniečius. Lietuvos žmonių su negalia sąjungos archyvo nuotr.

Problemas stengiamasi spręsti

Dėl neįgaliesiems nepalankios naujos tvarkos G. Žemaitaitytė dar praėjusių metų spalį kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybę. Buvo sudaryta darbo grupė, kuriai pavesta spręsti klausimus, susijusius su pusiau požeminių konteinerių projektų derinimu, naujų vietų parinkimu, perkėlimu, plėtra ir statyba. Šių metų balandžio mėnesį savivaldybėje buvo surengtas ir susitikimas su atsakingais atstovais, kurie pažadėjo atsižvelgti į nepatogumus ir juos ištaisyti. Šiandien kai kur situacija pagerėjo, atlikti reikalingi pakeitimai, tačiau problema vis dar išlieka, minėtos aikštelės Pilaitėje taip pat iki šiol nesutvarkytos.

Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) projektų vadovas Darius Radvila ramina, kad jau suplanuota koreguoti ne tik šios, bet ir kitų aikštelių prieinamumą. Jis taip pat ragina visus, ne tik neįgaliuosius, kilus neaiškumų kreiptis į Vilniaus miesto savivaldybę el. paštu [email protected] ir peržiūrėti būsimų aikštelių projektą ar jau įrengtų konteinerio vietų tvarkymo darbų planą.

Kaip teigia D. Radvila, Vilniuje jau įrengtos 285 aikštelės, gauti statybos leidimai dar 261 aikštelei ir artimiausiu metu bus pradėti darbai. Iki 2020 metų vidurio planuojama įrengti apie 780 aikštelių, tad kol didžioji konteinerių dalis tik laukia savo eilės, pats laikas koreguoti, kas ne taip. „Išsiuntėme atnaujintą informaciją apie būsimų aikštelių įrengimą seniūnams, bendrijų pirmininkams, namų administratoriams, kad jie galėtų mums iš anksto perduoti savo pastebėjimus, padėsiančius gerinti prieinamumą prie konteinerių visiems gyventojams, nes kiekvienas atvejis skirtingas“, – sako D. Radvila.

REKLAMA

VAATC projektų vadovo teigimu, jeigu įrengiamos beveik 12 kv. m aikštelės sutampa su šaligatviu, projektuotojai nesirūpina prieinamumu neįgaliesiems, nes už šaligatvių prieinamumą atsakingas savivaldybės Miesto tvarkymo skyrius, tokiu atveju reikia kreiptis į jį. O jei prie aikštelės yra bortelis arba jei aikštelė nesujungta su šaligatviu, galima viską sutvarkyti, padaryti nuolydį, dangas sutvarkyti taip, kad jos būtų ištisinės.

Sudėtingiau išspręsti atstumų iki aikštelės problemas, o kai kuriems gyventojams šis atstumas nemenkai padidėjo. Aikštelės vietą parinkti nėra taip paprasta, nes tenka atsižvelgti į daugybę aspektų. „Miestas gana tankus, tad atstumo niekaip negalėsime pakeisti, – teigia D. Radvila. – Visos aikštelės daromos taip, kad netrukdytų požeminėms šildymo, dujų, nuotekų, elektros ir kitų tinklų komunikacijoms. Taip pat turime laikytis Aplinkos ministerijos reikalavimų, kuriuose numatyta, kad konteineriai negali būti rengiami arčiau nei 10 metrų nuo namo, o atstumas nuo namo kampo iki konteinerio neturi viršyti 100 metrų. Taip pat privalome atsižvelgti ir į gyventojų skaičių, namų grupės išmetamų atliekų kiekį. Kur įmanoma, konteinerius stengiamės įrengti senose vietose, tačiau jos privalo būti pasiekiamos ir atliekų surinkimo transportui.“

Dar vienas nepatogumas – neužsifiksuojantys konteinerių dangčiai. Pasak D. Radvilos, taip yra dėl to, kad konstrukcijoje esanti guminė detalė nuo dažno darinėjimo atsilaisvina ir nebelaiko dangčio. Kartais net pačių gyventojų prašoma taip nutikus ją priklijuoti. „Kai skelbėme viešąjį konkursą, ieškojome tokio gamintojo, kuris mums pasiūlytų konteinerį su funkcionalesniu dangčiu ir žemesne rankena, patogesne naudoti žemaūgiams ar neįgaliesiems. Deja, tokio tiekėjo neatsirado“, – aiškina D. Radvila.

REKLAMA

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, Vilniaus miesto savivaldybėje gyvena apie 29 tūkst. neįgaliųjų. Ne tik neįgaliesiems, bet ir visiems miesto gyventojams svarbu turėti patogią ir tinkamą naudoti atliekų šalinimo sistemą, kuri ne tik padėtų kurti švarią aplinką, bet ir prisidėtų prie pažangaus europietiško miesto, kokiame norime gyventi kiekvienas, kūrimo. Belieka tikėtis, kad dauguma trūkumų bus pašalinta, o kitiems bus užbėgta už akių. Prie to gali prisidėti ir patys gyventojai.

Straipsnio autorė: Dovilė Zuozaitė

Kas yra Tureto sindromas?
Prašome pasirinkti atsakymą!
Neuropsichiatrinis sutrikimas, kuriam būdingi pasikartojantys mechaniniai ir balsiniai tikai (trūkčiojimai).
Asocialus vaiko ar paauglio elgesys, pasireiškiantis įniršio priepuoliais.
Sindromas, kuriam būdingas drebulys ir dusulys.
Nežinau, manęs tai nedomina.
BALSUOTI
REZULTATAI
Kas yra Tureto sindromas?
Neuropsichiatrinis sutrikimas, kuriam būdingi pasikartojantys mechaniniai ir balsiniai tikai (trūkčiojimai).
70,5%
Asocialus vaiko ar paauglio elgesys, pasireiškiantis įniršio priepuoliais.
8%
Sindromas, kuriam būdingas drebulys ir dusulys.
9,2%
Nežinau, manęs tai nedomina.
12,3%

 

Marabu
2019-07-06 13:34:27
"kaliekos" gauna specialiųjų poreikių išmokas ir tokius darbus už juos turi atlikti tam specialiai pasamdytas žmogus,o jeigu jis nenori samdyti padėjėjo tai tegul tyli.Nors rėkia čia daugiau "žurnaliūgos",nes jiems reikia sensacijų pigių greit randamų.Gal geriau rašykit kaip taškomi,be reikalo valstybės pinigai.Nors čia jau ne kiekvieno "žurnaliūgos"nosiai,čia reikia paprakaituoti,o apie "kaliekas" be problemų.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Darius 2019-07-08 08:13:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kaži ,valdžiunai kokiais kontikais naudojasi? Gi turbūt tais pačiais. Tai turoatyt kas ir kur blogai patys   ATSAKYTI
Toma 2019-07-08 07:50:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kol vieni piktais čia liežuviais plaka, tol kitiems kažkaip realiai tenka tais konteineriais naudotis. Naujovės gerai, bet jas reik patobulinti.    ATSAKYTI
Viesulas 2019-07-07 19:30:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Yra tokia patarlė, nespjaudyk į šulinį, nes iš jo vandenį teks gerti.    ATSAKYTI
Viesulas 2019-07-07 19:26:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jeigu mes dundukai, tai ne bėda, tik kai su mašina priaziuodavo prie to griozdo ir, deja nepataiko, tai kaip juos pavadinti?    ATSAKYTI
Jonas 2019-07-07 11:23:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O jau senieji griozdai buvo jūsų lygis? Tik dundukams kas ką bedarytų viskas neįtinka! Jei paisyti besmegenių grįžtume į akmens amžių..Be abejo, tobulinti ;prieigas ir pan būtina, bet negrįšim atgal   ATSAKYTI
Tina 2019-07-07 10:12:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O sunkiausia gyventi ir šiukšles išmesti moraliniam "kaliekai"... Tai jau nebepagydoma. Belieka egzistuoti ir laukti kol kas ateis ir išmes kartu su šiukšle   ATSAKYTI
Danutė i 2019-07-06 14:12:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kiekviena sykį kilnoti tą dangtį nėra labai gerai, o ypač bendrų atliekų, kai atidarai, tai nuo kvapo tenka bėgt kuo toliau. Ir išviso tai nehigieniska. Kaip ir šviesoforų mygtuką spaust. Valdžia nori, kad sirgtu visi.    ATSAKYTI
Jonis 2019-07-07 11:29:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kai palieka atdarus ne visi sugeba uždaryti ir vėjas laužo ,ir lietus lyja.Užsifiksuojantys buvo iššsyk.Koregavo kai pamatė kas dedasi  
Marabu 2019-07-06 13:34:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
"kaliekos" gauna specialiųjų poreikių išmokas ir tokius darbus už juos turi atlikti tam specialiai pasamdytas žmogus,o jeigu jis nenori samdyti padėjėjo tai tegul tyli.Nors rėkia čia daugiau "žurnaliūgos",nes jiems reikia sensacijų pigių greit randamų.Gal geriau rašykit kaip taškomi,be reikalo valstybės pinigai.Nors čia jau ne kiekvieno "žurnaliūgos"nosiai,čia reikia paprakaituoti,o apie "kaliekas" be problemų.   ATSAKYTI
Tina 2019-07-07 10:19:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
"Marabu gyvena didelėmis kolonijomis. Lizdus suka drėgnose vietose medžiuose. Minta dvėsena, taip pat varlėmis, vabzdžiais, jaunais paukščiais, driežais ir graužikais."
  
Marabu 2019-07-07 13:20:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tinai,atiduok Mino Toyotos pusašį,kurio negražinai.  
Tu 2019-07-08 07:46:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tokiu ,,kalieka,, pats bet kada gali tapti. Panašu, kad tokiu ir jau esi pagal mąstymą, jei taip vapalioji.  

Top Video

TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
DABAR RODOMA
Vilniaus centre užpultas Anušauskas su žmona: ieško kaltininko
REKLAMA
Išsėtinė sklerozė užklumpa jaunus, darbingo amžiaus žmones. Vaizdo reportažo stopkadras.
Gegužės 30-ąją visame pasaulyje minima Išsėtinės sklerozės diena. Išsėtinė sklerozė – tai lėtinė centrinės nervų sistemos, t. y. galvos ir nugaros smegenų, liga. Ja suserga ...
Rio de Žaneiro paralimpinėse žaidynėse Mindaugas Bilius iškovojo aukso ir sidabro medalius. Aldonos Milieškienės nuotr.
VDU Švietimo akademijos Profesinio tobulinimo institutas nuolat rengia įvairius seminarus, skirtus pedagogų profesinei kvalifikacijai tobulinti, papildomoms kompetencijoms ...
Lietuvos neįgaliųjų draugijos kasmet rengiamoje stovykloje kai kurie vaikai pirmą kartą pamato jūrą.  LND archyvo nuotr.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) šiemet pirmą kartą vaikų vasaros užimtumui organizuoti skirs 2,5 mln. eurų. Tai karantino metu sutaupytos lėšos, numatytos ...
 (nuotr. Shutterstock.com)
Nustačius neįgalumą, darbingumo lygį ar specialiuosius poreikius dažnas ieško informacijos apie tai, kokią valstybės pagalbą ir garantijas galima gauti, domisi konkrečiomis ...
Neįgalieji
Balandžio pradžioje Registrų centre užregistruota nauja profesinė sąjunga – Lietuvos neįgaliųjų, sergančiųjų sunkiomis, lėtinėmis ligomis, jų artimųjų ir kitų asmenų profesinė ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų