• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS


Prieš įsigydami automobilį, pasidomėti jo kilmės šalimi – natūralus ir savaime suprantamas reiškinys. Mat tai, iš kur šis atkeliavęs, vairuotojui gali suteikti tam tikros informacijos sprendžiant apie jo kokybę ar net patikimumą.


Prieš įsigydami automobilį, pasidomėti jo kilmės šalimi – natūralus ir savaime suprantamas reiškinys. Mat tai, iš kur šis atkeliavęs, vairuotojui gali suteikti tam tikros informacijos sprendžiant apie jo kokybę ar net patikimumą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Automobilių eksperto Pauliaus Valiukėno teigimu, naudotų automobilių rinkoje dar vis gajus mitas, jog tai tik iš Vokietijos atvykusios transporto priemonės. Visgi, Nyderlandai patikimumu nenusileidžia.

REKLAMA

Nyderlanduose – griežta duomenų sistema


Perkantys naudotą automobilį gali jaustis ramiau, kai jiems yra žinoma transporto priemonės „patirtis“. Tiesa, šios informacijos patikimumą gali užtikrinti ridos registrų sistema šalyje, iš kurios automobilis buvo atvežtas. Pavyzdžiui, Nyderlanduose tokia sistema yra viena griežčiausių Europoje.

REKLAMA
REKLAMA

„Šioje šalyje jau tris dešimtmečius veikia griežtas ridos registras. Nuo pat pradžių pastaroji sistema užtikrino duomenų skaidrumą, todėl sertifikuoti automobilių pardavėjai, kurie privalo teikti klientams tik patikimus duomenis apie automobilį, sąmoningai renkasi į svečią šalį pargabenti transporto priemones iš Nyderlandų. Sistema suteikia informaciją apie buvusius automobilių savininkus, ridą, tad nesąžiningiems automobilių pardavėjams užkerta galimybę šiais duomenimis manipuliuoti – šiuos keisti transportavimo į Lietuvą ar kitą šalį metu“, – sako „Longo LT“ vadovas Paulius Valiukėnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis taip pat pažymi, kad automobilių duomenų patikimumas Nyderlanduose užtikrinamas dar ir kitu būdu. Kiekvienas automobilis čia turi specializuotą Nacionalinio automobilio paso (NAP) sertifikatą.


„Maža to, kad Nyderlanduose veikia griežtas ridos registras, čia dar kiekviena transporto priemonė turi NAP sertifikatą. Jame pateikiama ridos istorija, savininkų skaičius, taip pat informacija apie techninę būklę. Tad jei pardavėjas klientui pateikia NAP dokumentą, pastarasis gali būti ramus, kad visi jame nurodyti duomenys apie automobilį nėra išgalvoti ar „pagražinti“, nes tai kokybės ir patikimo garantas“, – pažymi P. Valiukėnas.

REKLAMA

Volvo XC60
Volvo XC60

Visi dokumentai pirkimo procese – svarbūs


„Longo LT“ vadovas Paulius Valiukėnas primena, kad perkant automobilį, dokumentų analizė – tai atsakingas darbas. Todėl šiems reikia skirti tiek pat atidumo ir laiko, kaip ir automobilio būklės, ar išvaizdos vertinimui.


„Jei automobilis jums patinka ir ruošiatės jį pirkti, pervesti pinigų sumą į pardavėjo sąskaitą nepakaks. Visgi tai didesnės vertės pirkinys, kurį tikėtina, kad naudosite galbūt ne vienerius ir ne du metus. Tad atsainus žvilgsnis į automobilio ir su pirkimo sandoriu susijusius dokumentus, ateityje gali brangiai kainuoti“, – įspėja automobilių ekspertas.

REKLAMA

Pasak jo, tvarkingą dokumentalią automobilio pirkimo sandorio dalį sudaro pirkimo-pardavimo sutartis, PVM sąskaita faktūra, priėmimo perdavimo aktas ir garantijos sąlygos.


„Visi šie dokumentai ir juose pateikta informacija užtikrina, kad tai, ką pardavėjas teigia apie automobilio būklę, nėra išgalvota. Raštiškas pagrindas jau turi svorio ir teisiniuose ginčuose, jei tokių kiltų po sandorio sudarymo. Tad visada svarbu, kad tie saugikliai būtų ir numoti ranka, jei kažkokių dokumentų trūksta arba juose esanti informacija kelia abejonių, nederėtų“, – įspėja P. Valiukėnas, pažymėdamas, kad taip pat svarbu atkreipti dėmesį, jog automobilio pardavėjas ir būtų jo savininkas, o ne tik tarpininkas. Mat vis dar kai kurie prekeiviai bando prakišti dokumentus, neva automobilį pirkėjas įsigyja iš užsieniečio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vienas iš dokumentų, kuriam praktika rodo, jog didelės reikšmės nesuteikia pirkėjai – pirkimo-pardavimo sutartis. Didelė klaida manyti, kad šis dokumentas yra nereikalingas ypač situacijose, kuomet automobilį įsigyjama iš fizinių asmenų.


„Pirkimo-pardavimo sutartyje yra pateikiama informacija, kurios pirmiausiai reiktų ieškoti, automobilio garantijos laikotarpiu pastebėjus gedimus. Jame yra pateikti ne tik automobilio, bet ir pirkėjo bei pardavėjo duomenys, o taip pat suma, už kurią buvo įsigytas automobilis. Tad jeigu automobilis po įsigijimo sugenda, o sutarties nėra arba ši užpildyta atsainiai, automobilio pardavėjui grąžinti gali nebepavykti, tuo tarpu siekiant susigrąžinti už jį mokėtus pinigus, sugrįš mažesnė nei iš tiesų už jį sumokėjote, mat fizinių automobilių pardavėjai pirkimo-pardavimo sutartyje neretai šią nurodo mažesnę“, – galimas nemalonias situacijas išskiria P. Valiukėnas.

REKLAMA

Pasak jo, visus dokumentus, net jei pirkėjas jų nereikalaus ar pamirš paprašyti, sertifikuotas automobilių pardavėjas pateiks.


„Sertifikuotas automobilių pardavėjas tuo ir skiriasi nuo fizinių pardavėjų, kad visa dokumentacinė transporto priemonės informacija yra aiški ir prieinama, o automobilio pirkimo atveju visi sandorio sudarymo popieriai bus pateikiami be išskirtinio kliento paminėjimo, kad jų reikia. Galiausiai toks automobilių pardavėjas suteiks atsakymus į visus rūpimus klausimus, galimybę gyvai pasibandyti transporto priemonę ir net komercinę garantiją. Tad tokiu pardavėju galima pasitikėti ir drąsiai kreiptis iškilus problemoms, nes susisiekti su juo bus paprasta, kaip ir susigrąžinti sumokėtą pinigų sumą automobilio gedimo atveju galiojančiu garantiniu laikotarpiu“, – sako P. Valiukėnas.


REKLAMAAutobilis.lt
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų