REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Baltarusijos pastangos sukelti migracijos krizę yra sėkmingos. Pora dešimčių žmonių, įstrigusių prie Lenkijos ir Baltarusijos sienos, sukėlė politinę krizę Lenkijoje, kuri gali būti naudinga valdančiajai partijai „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS).

Baltarusijos pastangos sukelti migracijos krizę yra sėkmingos. Pora dešimčių žmonių, įstrigusių prie Lenkijos ir Baltarusijos sienos, sukėlė politinę krizę Lenkijoje, kuri gali būti naudinga valdančiajai partijai „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS).

REKLAMA

Situacija tokia, kad migrantai įstrigę prie sienos – Lenkijos pasieniečiai jų neįsileidžia, o Baltarusijos kariai neleidžia jiems grįžti atgal, rašo politico.eu.

Migrantai, prašantys prieglobsčio Lenkijoje, yra dalis Baltarusijos vyriausybės plano. Baltarusija skraidina žmones iš Artimųjų Rytų ir išsiunčia juos prie savo sienų su Lietuva, Latvija ir Lenkija, taip darydama spaudimą Europos Sąjungai.

„Tai yra [Baltarusijos lyderio] Aliaksandro Lukašenkos režimo pastangos sukurti visos Europos migracijos krizę“, – apsilankęs pasienyje sakė Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat didėja nerimas, kad bet koks silpnas atsakas gali sukelti dar didesnę krizę dėl galimos pabėgėlių iš Afganistano bangos po Talibano perėmimo.

REKLAMA

„Esame pasiryžę kontroliuoti migracijos srautus ir apsaugoti ES sienas“, – po didžiojo septyneto (G7) susitikimo dėl padėties Afganistane sakė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charlesas Michelis.

Tačiau migrantai, įstrigę lauke su mažai maisto, vandens ir be prieigos prie tualetų, kursto politinę audrą Lenkijoje.

Partijai „Įstatymas ir teisingumas“ tai yra galimybė pademonstruoti savo įstatymų ir tvarkos įgaliojimus bei griežtumą migrantų atžvilgiu. Kartojasi 2015 m. pabėgėlių krizės scenarijus, kai partijos lyderis Jarosławas Kaczyńskis sustiprino paramą savo partijai, įspėdamas apie Sirijos pabėgėlių nešamus „parazitus ir pirmuonis“. Tuo pat metu apklausos rodo, kad palaikančiųjų partiją smarkiai mažėja, o partijai darosi sunku išlaikyti kontrolę parlamente, todėl padidėja pirmalaikių rinkimų tikimybė.

REKLAMA
REKLAMA

„Mes neįleisime šių žmonių į Lenkiją“, – sakė vidaus reikalų viceministras Maciejus Wąsikas ir perspėjo, kad tai padaryti būtų „pavojinga“.

Vyriausybė sustiprino savo pasienio pajėgas, pasiųsdama ten 900 karių, o M. Morawieckis sakė, kad karių skaičius pasienyje bus ir toliau didinamas. Ji taip pat pastatė 150 kilometrų vielos tvorą ir planuoja pastatyti 2,5 metro aukščio sieną.

Dėl to opozicija atsidūrė keblioje padėtyje. Opozicinės „Pilietinės platformos“ partijos lyderis, buvęs ministras pirmininkas ir Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas atsargiai kritikuoja valdančiuosius, neragindamas atverti sienų.

„Lenkijos sienos turi būti nepralaidžios ir gerai apsaugotos. Kas tuo abejoja – nesupranta, kas yra valstybė. Ne antihumanitarinė propaganda, o veiksmingi veiksmai atspindi apsaugą. Valdant „Įstatymui ir teisingumui“, Lenkijos sieną kirto rekordinis skaičius nelegalių migrantų“, – tinkle „Twitrer“ rašė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau kiti politikai nevengia kritikuoti.

Pikti žodžiai

Garsus komunistų laikų disidentas ir buvęs opozicijos politikas Władysławas Frasyniukas interviu metu karius pasienyje pavadino „šiukšlėmis“.

„Šie kareiviai netarnauja Lenkijos valstybei, jie spjauna į visas vertybes, dėl kurių tikriausiai kovojo jų tėvai ir seneliai“, – sakė jis.

Tai suteikė puikią galimybę valdančiajai partijai. Gynybos ministras Mariuszas Błaszczakas sakė, kad sieks pateikti W. Frasyniukui baudžiamąjį kaltinimą dėl kariuomenės įžeidimo, o kiti valdančiosios partijos politikai išreiškė patriotinį pasipiktinimą jo žodžiais.

Kitus opozicijos narius sujaudino pasienyje esančių žmonių padėtis.

„Tai baisu. Man gėda, kad Lenkijos pasienyje <...> yra žmonių, kuriems reikia pagalbos, ir jų net neaplanko gydytojas, kuris suteiktų šią pagalbą“, – sakė Gabriela Morawska-Stanecka, Lenkijos Senato Kairės koalicijos vicepirmininkė, kuri atvyko į pasienį, tačiau jai nebuvo leista prieiti prie pabėgėlių.

REKLAMA

M. Błaszczakas taip pat pasmerkė dviejų „Pilietinės platformos“ parlamentarų pastangas duoti pabėgėliams maisto.

„Kai kurių opozicijos politikų metodai tik didina įtampą, – sakė jis. – Jų vizitai prie Lenkijos ir Baltarusijos sienos yra vyriausybės puolimo pavyzdys. Tai kelia pavojų Lenkijos saugumui.“

„Ši krizė labai palanki valdančiajai partijai, nes ji sukuria pasakojimą, kad viena iš partijų palaiko tvirtas sienas, o kita atveria jas pabėgėliams, – sakė žurnalo „Res Publica Nowa“ vyriausiasis redaktorius Marcinas Zaborowskis. – Dėl šios krizės opozicija atsiduria sudėtingoje padėtyje, nes opozicija turi arba imtis konservatyvesnio požiūrio, arba <...> išsireikšti paramą pabėgėliams, kuriai nepritaria didelė dalis visuomenės.“

REKLAMA

„Tragedija“ pasienyje

Kol politikai pešasi, vis labiau nerimaujama dėl situacijos pasienyje.

Aktyvistė Agata Ferenc, atvykusi į pasienį iš Vroclavo, sakė, kad karių ir automobilių kordonas neleidžia humanitarinėms organizacijoms, norinčioms aprūpinti maistu, antklodėmis ir drabužiais, prieiti prie pabėgėlių. Kiekvieną kartą, kai darbuotojai bando bendrauti, pasieniečiai užveda variklius ir paleidžia sirenas.

„Tai siaubinga, absurdiška, – sakė A. Ferenc. – Jie tarsi kankinami įkaitai, laikomi prie pat ES sienos. Ten vyksta tragedija“.

Ji pridūrė, kad padedant vertėjui jiems pavyko gauti keletą pranešimų iš migrantų, kurie skundėsi, kad jiems nepakanka maisto, o kai kurie iš jų serga. Jie taip pat patvirtino, kad siekia tarptautinės apsaugos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vienas iš vyrų buvo iškėlęs plakatą su užrašu: „Mes sunkiai sergame. Neturime maisto, vandens. Mes mirštame, padėkite!“.

Tačiau Lenkija atsisako priimti prieglobsčio prašymus. Vidaus reikalų ministerija pakeitė taisykles ir leido sienos apsaugos pareigūnams sulaikyti neteisėtai sieną kertančius žmones ir išsiųsti atgal į Baltarusiją. Lietuva taiko panašius metodus.

Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūra (UNHCR) antradienį paskelbė pareiškimą, ragindama Lenkiją laikytis tarptautinių įsipareigojimų.

„Nors pripažįstame neseniai atvykusiųjų į Lenkiją keliamus iššūkius, raginame Lenkijos valdžios institucijas suteikti šiems žmonėms galimybę patekti į teritoriją, nedelsiant suteikti medicininę pagalbą, teisines konsultacijas ir psichologinę paramą“, – sakė UNHCR atstovė Lenkijoje Christine Goyer.

REKLAMA

„Raginame Lenkijos vyriausybę individualiai įvertinti kiekvieną atvejį prieš išsiunčiant šiuos žmones atgal ar neleidžiant jiems patekti į Lenkijos Respublikos teritoriją“, – pridūrė C. Goyer.

Europos Komisija pabrėžė, kad „tvirtai atmeta mėginimus instrumentalizuoti žmones politiniais tikslais. Negalime sutikti su jokiais trečiųjų šalių bandymais kurstyti neteisėtą migraciją į ES“. Atstovas spaudai sakė, kad reikalingas „tvarkingas“ sienų valdymas ir „visapusiška pagarba pagrindinėms migrantų teisėms“.

Varšuvos pozicija yra tokia, kad Baltarusija prekiauja pasienyje esančiais žmonėmis, kurie, anot aktyvistų, yra iš Irako ir Afganistano. Lenkijos vyriausybė yra pasiryžusi atsiųsti pagalbą, bet primygtinai reikalauja, kad tai būtų padaryta iš Baltarusijos sienos pusės. Humanitarinė kolona su maistu, vaistiniais preparatais ir apsauginėmis priemonėmis dabar laukia prie sienos, kol Minskas ją įsileis.

„Mes negalime įsitraukti į šį Baltarusijos žaidimą, kurio scenarijus parašytas kitoje rytinės sienos pusėje [Minske]“, – sakė Michałas Dworczykas, M. Morawieckio personalo vadovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų