Jau šiandien Lietuvos rinktinės vyrai stos į pirmą antrojo pasaulio krepšinio čempionato kovą. Naujai suformuotos J grupės mače jų lauks banguojanti Graikijos rinktinė.

Nors prieš prasidedant pasaulio čempionatui buvo neabejojama, kad graikai be problemų išeis į antrą etapą, tačiau ši rinktinė kol kas demonstravo banguojantį žaidimą.

Vargo turėjo su visais varžovais

Nors kovas grupių etape Graikija pradėjo su silpniausia varžove Jordanija, tačiau ir ten jų krepšinis nebuvo užtikrintas.

Jau pirmomis minutėmis Jordanijos krepšininkai parodė, kad lengva pergalę pasiimti nebus, o paskutinę trečio kėlinio minutę prie varžovų buvo priartėję vos per vieną metimą (58:61).

„Trečiame kėlinyje praradome koncentraciją. Jie mums sumetė gerus tolimus metimus ir faktas, kad jie laimėjo kėlinį su 27 taškais, pasako daug.

Geras dalykas tas, kad mes supratome, kad turime sugrįžti į žaidimą su tokiomis mintimis, kurias turėjome pradžioje. Tai mums leido baigti rungtynes sklandžiai ir protingai“, – kalbėjo graikų treneris Dimitrios Itoudis po rungtynių su Jordanija.

Antrajame C grupės mūšyje susitikę su čempionato favorite Jungtinių Amerikos Valstijų rinktine graikai patyrė ir pirmąją savo nesėkmę. Antrajame kėlinyje 13:0 spurtavę amerikiečiai atitrūko, o Graikijos rinktinei tokio pranašumo ištirpdyti nepavyko.

„Mes prametėme 36 metimus ir tik septynis kartus atkovojome kamuolius puolime. Tai nebuvo geros mūsų rungtynės“, – pripažino D. Itoudis.

Po šių rungtynių graikų likimas pakibo ant plauko, o kelialapis į kitą etapą sprendėsi rungtynėse su Naująja Zelandija. Atrodo, kad tokios nenusisekusios rungtynės turėjo pridėti daugiau motyvacijos, tačiau pusę mačo Graikija ir vėl turėjo vytis varžovus.

Graikams sunkiai krito net ir nesudėtingi metimai, o tuo naudojosi dėl vietos kitame etape kovojantys Naujosios Zelandijos krepšininkai, kurie prieš ilgąją pertrauką turėjo dviženklę persvarą (32:43).

„X faktoriumi“ tapo graikus išgelbėjęs Giannoulis Larentzakis. Graikas vien per ketvirtą kėlinį surinko 14 taškų. Iš viso jo sąskaitoje per 25 minutes buvo 20 taškų.

Lietuva atrodo kokybiškiau

Be klaidų į antrąjį etapą ateinanti Lietuvos rinktinė gali jaustis kiek saugiau, nes, pasak ekspertų, mūsiškių pasirodymai aikštelėje džiugina labiau.

„Manau, kad Lietuva dabar atrodo geresnė komanda. Graikai neturi daug kokybės puolime. Gynyboje jie gali būti nepatogūs, jie turi labai aukštą sudėtį, turi fiziškai stiprių žaidėjų. Jie turi Thomasą Walkupą, kuris gali Rokui Jokubaičiui labai apsunkinti gyvenimą“, – kalbėjo sporto komentatorius Rytis Vyšniauskas.

Nors už Graikijos dvyliktuko stovi itin patyręs strategas D. Itoudis, tačiau pašnekovas teigė, kad gražų žaidimą rungtynėse su Juodkalnija parodę lietuviai ir prieš graikus gali jaustis užtikrinčiau.

„Žinant, kad juos treniruoja D. Itoudis, garsus, sumanus strategas, tai faktas, kad nebus lengva, greičiausiai bus sunkiau nei Juodkalnija, bet jeigu įvertinti talentą puolime, tai, manau, kad juodkalniečiai turi jo daugiau nei graikai. Ypač, kai žaidžia Nikola Vučevičius, Kendrickas Perry, bet jie buvo išjungti“, – sakė R. Vyšniauskas.

Kiek didesnį Lietuvos pranašumą rodo ir FIBA sudaryti komandų reitingai. Naujai parengtame rinktinių sąraše Lietuva po pirmo etapo šoktelėjo keturias pozicijas ir rikiuojasi 9-oje vietoje.

Tuo tarpu Graikija taip pat žengė du žingsnius į priekį, tačiau yra 13-oje vietoje.

Pagrindinė to priežastis yra itin svarbių žaidėjų trūkumas. Treneris D. Itoudis teigė, kad Graikija turėjo pakeisti savo identitetą ir tapti gynybine jėga, nes nebeturi savo lyderio Giannio Antetokounmpo.

Be šios krepšinio žvaigždės, graikams taip pat trūksta Kosto Slouko, Nicko Calatheso, Tylerio Dorsey, o dėl to jie nėra laikoma dešimtuko komanda.

Lemtingos rungtynės

Turbūt beveik niekam nekyla abejonės, kad Graikijos ir Lietuvos akistata bus lemtinga. Lietuva į antrąjį etapą pateko turėdama rezultatą 3:0 ir žino, kad šansų patekti į ketvirtfinalį daug daugiau, jei pirmosiose J grupės rungtynėse įveiks Graikiją.

Visgi nereikia nuvertinti ir to, kad Graikija ką tik pateko į antrąjį etapą, išlipusi iš 15 taškų duobės prieš Naująją Zelandiją.

Tokia pergalė suteiks Graikijai taip reikalingo pasitikėjimo savimi, kad galėtų susikauti su ilgamečiais žemyno varžovais. Nors komandos tarpusavyje žaidžia beveik kiekviename Europos čempionate, FIBA pasaulio krepšinio čempionato istorijoje jos buvo susitikusios tik vieną kartą – 2006 m., kai Graikija laimėjo 81:76 po pratęsimo.

Tai buvo ir paskutinis kartas, kai Graikija šiame turnyre pasiekė ketvirtfinalį.

„Tai bus grupės rungtynės, bet tuo pačiu ir lemiamos, nes jei Graikija pralaimės, tai bus viskas net jeigu ir pranoksime Juodkalniją. Jeigu lietuviai įveiks graikus, jie iškart papuls tarp geriausių aštuonių ir bus ketvirtfinalyje. Nesitikiu nieko kito, tik peštynių.

Mes nepamatysime daug taškų, bus daug pražangų, daug kontakto. Kalbant krepšinio terminais, tai bus bjaurios rungtynės žiūrėti sirgaliams, bet labai puikus mačas krepšinio žmonėms ir treneriams. Jie žino, kokios svarbios šitos rungtynės. Tikiuosi labai fiziško, labai sunkaus žaidimo“, – prieš rungtynes prognozavo ir Vilniaus „Ryto“ trenerio asistentu Georgios Dedas.

Rungtynės tarp Graikijos ir Lietuvos vyks šiandien, penktadienį, 15.40 val. Lietuvos laiku. Kaip įprasta, mačą tiesiogiai transliuos TV3 televizija ir naujienų portalas tv3.lt.