• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pernai Lietuvoje fiksuotas įgimto sifilio atvejis, o per dešimtmetį gimė 10 tokių vaikų. Nors sifilis skamba kaip jau iš praėjusių amžių atėjusi liga, gydytojai konstatuoja, kad šiuo metu kaip tik stebimas šios infekcijos „atgimimas“.

Pernai Lietuvoje fiksuotas įgimto sifilio atvejis, o per dešimtmetį gimė 10 tokių vaikų. Nors sifilis skamba kaip jau iš praėjusių amžių atėjusi liga, gydytojai konstatuoja, kad šiuo metu kaip tik stebimas šios infekcijos „atgimimas“.

REKLAMA

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, vienam pernai gimusiam vaikui buvo nustatytas įgimtas sifilis. Per pastarąjį dešimties metų (2013–2023 m.) laikotarpį Lietuvoje buvo užregistruoti aštuoni įgimto sifilio atvejai.

Sifilis yra lytiškai plintanti infekcija, kuria užsikrečiama visų rūšių – vaginalinių, analinių bei oralinių –santykių metu. Infekcijos šaltinis yra užsikrėtęs sifiliu žmogus. Jei sifiliu serga nėščiosios, 70–100 proc. pagimdo užkrėstą naujagimį.

Sifilis plinta per užkrėstą kraują ar jo produktus. Ligos sukėlėjas į organizmą patenka per gleivines (lyties organų, burnos, tiesiosios žarnos) ar odos smulkius pažeidimus (įtrūkimus) lytinių santykių metu, kai infekuoto asmens odos paviršiuje ar gleivinėje yra sifilio bėrimų.

REKLAMA
REKLAMA

Nėščiąsias nuolat tikrina

Kaip priminė NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausias specialistas Kęstutis Rudaitis, siekiant išvengti įgimto sifilio, Lietuvoje, kaip ir kitose šalyse, visoms nėščiosioms siūloma nemokamai atlikti sifilio tyrimą. 

REKLAMA

„Nuo 2007 metų visos nėščiosios Lietuvoje dėl sifilio tiriamos du kartus – iki 12 nėštumo savaitės ir 29–40 nėštumo savaitę. Tyrimų išlaidos apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų“, – dėstė specialistas.

Pašnekovo aiškinimu, sifiliu serganti nėščioji užkrečia vaisių per placentą nuo 12 nėštumo savaitės. 

„Infekcija gali patekti ir iš gimdymo takų, maitinančios motinos sifilio sukėlėją gali perduoti tik tais atvejais, jei ant krūtų yra sifilio bėrimų“, – komentavo K. Rudaitis. 

REKLAMA
REKLAMA

Negydant trečdalio nėščiųjų laukia komplikacijios

Pasak NVSC atstovo, negydyto sifilio infekcija maždaug trečdaliui nėščiųjų gali sukelia abortus, negyvagimio gimimą ar priešlaikinį gimdymą. 

„Nėščiosios, sergančios sifiliu, 70–100 proc. pagimdo užkrėstą naujagimį“, – konstatavo pašnekovas.

Toks naujagimis būna hipotrofiškas, gali turėti kvėpavimo sutrikimų, smegenų pabrinkimą ir kitus sunkius pažeidimus. 

„Vėlyvo įgimto sifilio požymiai būtų tokie kaip „balno nosis“, radialiniai įplyšimai apie burną, kurie gyja randais (vadinamieji „Parrot“ randai), dantų, sąnarių pažeidimai ir kiti požymiai“, – vardijo jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Išgyvena, tačiau gresia komplikacijos

LSMU Kauno ligoninės Vaikų priėmimo, skubios pagalbos ir intensyviosios terapijos skyriaus vedėjas, vaikų intensyviosios terapijos gydytojas Darius Varaškevičius portalui tv3.lt pasakojo, kad vienas kitas įgimto sifilio atvejis pasitaiko kone kasmet, tačiau Lietuva, būdama nedidele populiacija, nesusiduria su didele problema. 

„Per metus būna vienas du tokie atvejai. Būna metų, kai nebūna. Tad kol turime pavienius atvejus, dėl to nėra didelės problemos. Juo labiau visi tokie vaikai dispancerizuojami, jiems nuolat atliekami tyrimai, jie prižiūrimi ir skiriamas gydymas. Tokia pagalba yra koncentruojama didžiuosiuose miestuose Vilniuje ir Kaune. 

REKLAMA

Aišku, dėl tokios įgimtos ligos būti raidos sutrikimai. Dažniausiai tokie vaikai išgyvena, bet priklauso, kaip ir ar laiku įvyksta gimdymas. Jei kūdikis būna neišnešiotas, tai vėl didesnės komplikacijos ir rizikos“, – komentavo gydytojas.

Pasak jo, pagrindinė problema būna dėl tų moterų, kurios buvo negydytos arba joms nenustatyta diagnozė ir jos patenka tiesiai į gimdymo skyrių. 

„Bet tokių atvejų pas mus nėra daug, nes ir populiacijos nedaug, gal kitose šalyse tai labiau aktualu. Kartais būna taip, kai visai neįtariama, nors socialiai žmogus yra normalus. Bet būna moterų iš asocialių šeimų, kurios atvažiuoja tik į gimdymus, jos dažnai būna net nestebėtos nėštumo metu. 

REKLAMA

Apskritai pas mus pastaraisiais laikais buvo fiksuotas didelis sifilio ir AIDS sumažėjimas, bet jei anksčiau buvo dispancerizacija, daugiau ieškoma ar net privalomai tiriama ir gydoma, dabar esame labai laisvi, negalime suvaržyti teisių, tai kaip ir turime tokių ligų renesansą“, – komentavo D. Varaškevičius.

Gimdyti renkantis cezario pjūvį Lietuvoje dar neįprasta – dalis moterų vyksta į Latviją:

Sifilis išgyvena atgimimą

Portalas tv3.lt primena, kad gydytoja infektologė prof. Raimonda Matulionytė yra pastebėjusi, kad tokio sifilio pakilimo, koks dabar stebimas pasaulyje, niekada nebuvo. Ji pateikė duomenis, kad štai JAV dar 2020 m. gimė daugiausiai įgimtu sifiliu sergančių vaikų nuo 1994 m.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Europoje irgi stebimas pakilimas, gal ne tiek tai perėję moterims, į heteroseksualią dalį, tai šiaip daugiausiai susiję su homoseksualiais santykiais, daugiausiai serga vyrai. Dabar pasaulyje yra labai populiarus vadinamas prepas, kuris vartojamas ir Lietuvoje. 

Tai – priešekspozicinė ŽIV profilaktika, kada vartojami vaistai, kad neužsikrėstų ŽIV, tačiau jie neapsaugo nuo kitų lytiškai plintančių ligų.  Taigi žmogus kaip ir jaučiasi laisvas, nes apsisaugo nuo didžiausios blogybės. Bet tai sudaro sąlygas plisti kitoms ligoms.

REKLAMA

Taigi sifilis niekur nedingo – iš homoseksualių santykių pereina į heteroseksualius, tada į įgimtą vaikams. Tad sifilio pakilimas 21 amžiuje yra didžiulis, skirtumas tik tas, kad jis yra visiškai išgydomas laiku sužinojus“, – „Žinių radijo“ laidoje „Sveikatos laikas“ yra pasakojusi infektologė.

Jos teigimu, Lietuvoje tokio didelio pakilimo gal ir nestebima, tačiau pacientų yra nemažai ir jie serga to net nežinodami. Gydytoja nurodė, kad pirmieji sifilio simptomai gali būti kūno bėrimas, plaukų kritimas, vėliau susidaro opelės.

Taip pat infektologė priminė, kad į didesnę rizikos grupę susirgti sifiliu pakliūna ir sekso darbuotojai, tolimųjų reisų vairuotojai ar kam tenka būti ilgiau išvykus į Rytų Europą. „Tad verta būti atidiems ir prisiminti apie tai“, – įspėjo ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų