REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Žmonės, kurie mėgsta „pasitikėti savo imunine sistema“, gali pasiguosti tuo, kad kažkoks žmogus visiškai pašalino ŽIV iš savo kūno, nenaudodamas antiretrovirusinių vaistų. Tai jau antras žinomas toks atvejis.

Žmonės, kurie mėgsta „pasitikėti savo imunine sistema“, gali pasiguosti tuo, kad kažkoks žmogus visiškai pašalino ŽIV iš savo kūno, nenaudodamas antiretrovirusinių vaistų. Tai jau antras žinomas toks atvejis.

REKLAMA

Žmonės, kurie supranta statistiką, gali atkreipti daugiau dėmesio į tai, kad tai tik antrasis kartas, kai žinoma, kad taip atsitiko. Tačiau mokslininkai tikisi pritaikyti tai, ką sužinojo, ir padėti tiems, kurie neturi tokios itin geros kūno apsaugos sistemos. 

ŽIV sugeba „pasislėpti“ nuo imuninės sistemos ir nuo gydymo vadinamuosiuose „virusų rezervuaruose“. Tai reiškia, kad net jei labai veiksminga gydymo programa nutrūksta, užsikrėtęs asmuo vėl tampa pažeidžiamas, todėl daugumai ŽIV užsikrėtusių žmonių visą likusį gyvenimą reikia vartoti antiretrovirusinius vaistus. 

Du žmonės buvo visiškai išgydyti nuo ŽIV gydymo kamieninėmis ląstelėmis programų metu, kurios nėra plačiai taikomos. Pranešta apie trečiąjį išgydymą, tačiau dėl jo vis dar ginčijamasi. Tačiau praėjusiais metais buvo nustatyta, kad asmuo, žinomas kaip pacientas „San Francisco“, pašalino savo ŽIV rezervuarą tiesiog turėdamas išskirtinę imuninę sistemą.

REKLAMA
REKLAMA

Ataskaitoje „Annals of Internal Medicine“ teigiama, kad šis atvejis nebuvo vienkartinis ar aptikimo klaida. Tai jau – antrasis kartas. 

Naujasis stebuklas yra žinomas kaip pacientė „Esperanza“ – 30 metų moteris, kurios partneris mirė nuo AIDS. Iš pradžių jai buvo diagnozuotas ŽIV 2013 m., o 2019 m., kai ji buvo nėščia, jai buvo taikyta antiretrovirusinė terapija (ART), tačiau prieš tai ir vėliau ji nebuvo gydoma.

REKLAMA

Per ketverius metus daktarė Xu Yu iš Masačusetso bendrosios ligoninės ir bendraautoriai nustatė 1,2 milijardo pacientės kraujo ląstelių ir 500 milijonų audinių ląstelių seką.

Xu Yu negalėjo rasti ŽIV genomo, kuriame būtų galima daugintis, net jei jį valdęs imunitetas suklystų. Visų pirma, virusas nebuvo aptiktas 150 milijonų CD4+ T ląstelių, kurios paprastai yra pagrindinis ŽIV rezervuaras. Tačiau buvo rasta viena hipermutuota virusų seka, įrodanti, kad pradinė infekcijos diagnozė nebuvo klaida. 

Viruso pašalinimas vadinamas „sterilizuojančiu gydymu“. „Šie atradimai, ypač nustačius antrąjį atvejį, rodo, kad žmonėms, kurie negali to padaryti patys, gali būti sukurtas veiksmingas sterilizuojantis gydymas“, – sakė Xu Yu.

REKLAMA
REKLAMA

Nepaisant to, dokumente pažymima, kad „nepažeistų ŽIV-1 provirusų nebuvimas daugelyje ląstelių nėra ŽIV-1 infekcijos nebuvimo įrodymas. Sterilizuojantis ŽIV-1 gydymas niekada negali būti empiriškai įrodytas.“ 

„San Francisco“ ir „Esperanza“ pacientai yra kraštutiniai „elito kontrolierių“, kurių imuninė sistema gali neleisti ŽIV pasiekti pavojingo lygio, pavyzdžiai.

Yra žinoma, kad daugiau paprastų elito kontrolierių veikia pasitelkdami ypač stiprias žudikes T ląsteles (tinkamas pavadinimas dabartinėmis aplinkybėmis). Xu Yu tiria šių dviejų pacientų žudikų T ląstelių bendrumo galimybę.

„Dabar mes ieškome galimybės sukelti tokį imunitetą asmenims, kuriems taikoma antiretrovirusinė terapija skiepijant, siekdami lavinti jų imuninę sistemą, kad ji galėtų kontroliuoti virusą be antiretrovirusinių vaistų“, – sakė ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų