• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tuberkuliozė, pneumonija, angina, meningitas – tai tik keletas ligų, kurias sukelia bakterijos. Higiena – vienas iš pagrindinių ginklų kovoje su infekcija.

REKLAMA
REKLAMA

Dar niekada antibakterinės priemonės nebuvo tokios populiarios. Dušo želė, valiklių, kempinėlių ir net lūpų dažų sudėtyje yra antibakterinių komponentų. Viso pasaulio mokslininkams neduoda ramybės vienintelis klausimas: ar tikrai sveikam žmogui to reikia?

REKLAMA

Daugybę metų žmonės kovojo su purvu ir bakterijomis į pagalbą pasitelkdami muilą, karštą vandenį, alkoholį, chlorą. Šios priemonės veikia nespecifiškai – jos naikina visus mikroorganizmus: grybelius, bakterijas, kai kuriuos virusus. Muilas ardo ir šalina nuo odos paviršiaus riebalus, purvą ir mikrobus. Kitos nespecifinės priemonės, pavyzdžiui, alkoholis, suardo mikrobų ląstelių struktūrą. Muilas lengvai nuplaunamas vandeniu, o alkoholis išgaruoja.

REKLAMA
REKLAMA

Kitaip nei tradicinės valymo priemonės, antibakteriniai preparatai lieka paviršiuje, sudarydami sąlygas atsirasti naujoms, šioms priemonėms atsparioms bakterijoms. Pavyzdžiui, jei valote virtuvę antibakteriniu plovikliu, jo dalelės lieka ir po proceso bei toliau naikina bakterijas. Tačiau ne visi mikrobai žūsta. Kai kurios bakterijos, turinčios tam tikrą apsaugos mechanizmą, išgyvena ir dauginasi, patvirtindamos principą „Kas nepražudo, tas sustiprina“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kartu su atsparumu antibakteriniams preparatams gali vystytis ir atsparumas antibiotikams. Šis fenomenas vadinamas kryžminiu atsparumu. Mokslininkai jį aptiko studijuodami triklozano – vieno populiariausių antibakterinių preparatų, dedamų į muilą bei indų ploviklius, poveikį. Paaiškėjo, kad triklozano veiklos mechanizmas sutampa su kai kurių antibiotikų poveikiu. Bakterijos, ilgai veiktos triklozanu, mutuoja ir tampa atsparios izoniazidui – antibiotikui, kuriuo gydoma tuberkuliozė. Šios bakterijos gali išmokti apsiginti ir nuo kitų rūšių antibiotikų.

Kodėl turėtume naudoti antibakterines priemones, jei užtenka paprasčiausio muilo, valiklio, ploviklio ir pan. – klausimas, į kurį mokslininkai vis dar neranda atsakymo. Antibakterinių priemonių vieta – ligoninėje, o ne gyvenamosiose patalpose. Išimtį galėtų sudaryti nebent ligoniai bei žmonės, kurių imunitetas ypač nusilpęs. Tačiau visiems sveikiesiems verčiau tiesiog nepamiršti kuo dažniau plautis rankų paprastu muilu – ir sveikata bus pasirūpinta!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų