Trečiadienį, gegužės 4 d. „Forum Cinemas Vingis“ žiniasklaidos atstovams buvo pristatytas didžiausia šių metų lietuviško kino premjera žadantis tapti filmas „Tadas Blinda. Pradžia“. Anot filmo kūrėjų lietuviškas kinas per visus dvidešimt nepriklausomybės metų buvo nelabai žiūrimas, o jų darbas turėtų tapti įrodymu, kad jis gali sutraukti pilnas sales žiūrovų. Ambicijos išties didžiulės ir jeigu viskas klostysis taip, kaip sumanyta, juosta taps pačiu brangiausiu ir žiūrimiausiu visų laikų filmu Lietuvoje.
Istorinis nuotykių filmas „Tadas Blinda. Pradžia“ pasakos apie legendinio svieto lygintojo Tado Blindos jaunystę ir įvykius, sukrėtusius Žemaitiją XIX a. Didžiojo lietuvių sukilimo išvakarėse.
Filme „Tadas Blinda. Pradžia“ pagrindinį vaidmenį atlieka Mantas Jankavičius, taip pat pirmą kartą kartu vaidina Tatjana Liutajeva ir jos dukra Agnė Ditkovskytė, garsūs aktoriai – Antanas Šurna, Dainius Kazlauskas, Donatas Banionis, Vidas Petkevičius, Mykolas Vildžiūnas, Jokūbas Bareikis, Andrius Kaniava ir kiti. Filmo režisierius – Donatas Ulvydas, vyr. operatorius – Ramūnas Greičius, scenarijaus autorius – Jonas Banys.
Tadas Blinda – nacionalinis prekės ženklas
Specialiai žurnalistams parengtame demonstraciniame penkių minučių trukmės klipe pirmą kartą parodyta vaizdo medžiaga iš filmo, kurio premjera Lietuvos kino teatruose įvyks rugsėjo 23 d. Sprendžiant iš trumpos demonstracijos metu matytų kadrų „Tadas Blinda. Pradžia“ bus kupinas ne tik veiksmo, bet ir skatins patriotiškumo, tautinio pasididžiavimo jausmus. Idėjų, anot filmo prodiuserio Žilvino Naujoko, nacionalinio filmo temai buvo daug, tačiau norint į sales pritraukti kuo daugiau žiūrovų pasirinktas daugumai lietuvių žinomas personažas.
„Tai jau išpopuliarintas žodis ir vardas, imant kitą personažą būtų reikėję dar ir garsinti juos. Pagal tradicines taisykles komandoje turi būti vienas itin ryškus personažas, pas mus tai yra herojus. Tai normali pasaulinė praktika. Taip, tai yra prekės ženklas, kuriuo mes naudojamės“, ‒ pripažino filmo režisierius D. Ulvydas.
Klausiamas apie nacionalinius, tautinius akcentus filme, D. Ulvydas tvirtino skyręs tam ypatingą dėmesį. „Visas filmas yra kupinas nacionalinės savigarbos, pasididžiavimo savo šalimi idėjų. Aš manau, kad pagrindinis herojus niekada neturėtų kirsti tam kelio. Visas filmas yra persisunkęs mano asmeninių meilės Lietuvai jausmų, visos mūsų komandos tikėjimo tuo“, ‒ sakė jis.
Komentuodamas Manto Jankavičius pasirinkimą atlikti pagrindinį vaidmenį, D. Ulvydas tvirtino, kad jo lūkesčiai buvo išpildyti daugiau nei 100 proc. „Taip, tai buvo pagrindinis mano iššūkis. Mes su Mantu atlikome neįtikėtinas repeticijas, visą filmo scenarijų du mėnesiai iki filmo repetavome dviese ir trise miške su visom kovos scenom ir dialogais. Aš jį vadinu būtent atlikėju iš didžiosios raidės, nes būtent atlikėjas gali šokti, dainuoti, groti, jei reikia ir ištobulinti raumenis, išmokti joti arkliu, kautis, išlaikyti mimiką“, ‒ pabrėžė režisierius.
Priverstinis premjeros atidėjimas ‒ į naudą
„Nėra to blogo, kas neišeitų į gera. Kad ir kaip sudėtinga būtų ištverti premjeros atidėliojimą, galiu pasidžiaugti, kad visas tas laikas naudojamas kruopščiam filmo tobulinimui. Turime daugiau laiko ne tik būtiniems darbams, bet ir tam, kam kartais jo pritrūksta. Gavome unikalią progą daugiau dėmesio skirti muzikos kūrimui.
Pas garso režisierių Artūrą Pugačiauską buvo pakviesti aktoriai ne ištisiniams pergarsinimams, o smulkmeniškoms vieno stringančio žodžio, skiemens ar net alsavimo korekcijoms; darant spalvų koregavimą jau tris kartus rengėme kontrolines medžiagos peržiūras skirtingose Lietuvos kino salėse ‒ tikriname vaizdą, bandome atrasti optimaliausią, žiūrovo akiai maloniausią, vaizdo kokybę“, ‒ apie šiuo metu vykstančius procesus pasakoja D. Ulvydas.
Pirmojo istorinio nuotykių filmo, statomo Lietuvoje po daugiau nei dviejų dešimtmečių pertraukos, autoriai tikisi, kad „Tadas Blinda. Pradžia“ bus didžiulė revoliucija šalies kino istorijoje. „Nepaisant to, kad pagrindinė mūsų finansuotoja valstybė dažnai nesilaikė pažadų ir terminų, taip sukeldama kliūčių projektui, tikime, jog dabartinį minusinį filmo biudžetą pavyks išlyginti savo bei žiūrovų jėgomis. Jei jie filmą įvertins, vadinasi, mūsų pastangos nebus nuėjusios veltui. Dirbame nuoširdžiai, norime įrodyti, kad ir Lietuvoje gali gimti profesionalus bei įdomus kinas“, ‒ žiniomis apie numatytą premjerą dalinasi filmo.
Skiriamas Lietuvos žiūrovams
Paklaustas apie galimybes platinti filmą užsienyje, Ž. Naujokas sakė, kad jos labiau teorinės. „Kadangi su kinu dirbu dvylika metų ir daugiausiai su nelietuvišku kinu, turiu patirties, kad mūsų kinas nelabai kam įdomus ir tai natūralu. Kai buvo sugalvota filmo idėja filmas visų pirma buvo skirtas Lietuvai. Taip, dirbame prie koncepcijos pardavimo užsieniui. Manau, kad tam tikras šalis jis pasieks“, ‒ sakė jis.
„Tikslai, kurie buvo keliami nuo pat pradžių, nepasikeitė ‒ visi akcentai, siužetas visų pirma orientuoti į Lietuvos žiūrovus“, ‒ kalbėjo D. Ulvydas.
Komentuodamas žodžio „pradžia“ atsiradimą pavadinime Ž. Naujokas sakė, kad jis atsirado vien dėl to, jog filmas buvo kuriamas pagal pirmąją Rimanto Šavelio knygą „Tadas Blinda“. „Iš viso yra trys knygos dalys. Pagal pirmąją prieš 40 metų buvo pastatytas serialas, o kitos dvi dalys buvo niekur „neeksponuojamos“. Pirma mintis ir buvo pagal tas dvi knygas pastatyti priešistorę. O pabaiga... Esant tokiam finansavimui aš neplanuoju kurti dar vieno lietuviško filmo artimiausiu metu“, ‒ kalbėjo jis.
Filmo biudžetas ir planuojamos pajamos
„Kinas Lietuvoje niekada neatsiperka, nes rinka tam tiesiog per maža. Filmo biudžetas siekia nuo 3,2 iki 3,4 mln. litų, tačiau tik todėl, kad labai daug aktorių ir kūrėjų, dirbo pusvelčiui. Tik todėl mes galėjome pastatyti tokio mastelio filmą už maždaug vieną milijoną eurų. Iš jos didžioji dalis ‒ beveik 2 mln. litų gauta iš kultūros ministerijos. Lietuvoje su kinu situacija yra labai prasta: kino politika neegzistuoja, finansavimo realiai tai pat nėra, o tai kas daroma yra labai nestabilu – vieną dieną sprendimai priimami, o kitą dieną jau atšaukiami“, ‒ kalbėjo Ž. Naujokas.
Itin ambicingai skamba filmo su būsimų žiūrovų skaičiumi susiję filmo autorių lūkesčiai. „Planuojame mažiausiai 150 tūks. žiūrovų arba 2 mln. litų uždarbį. Manome, kad šiam filmui tai pasiekti visiškai realu, ‒ sakė prodiuseris. ‒ Esame skolingi beveik visiems prie filmo dirbusiems kūrėjams. Visiems maždaug po lygiai ir sumos nėra didelės. Tikimės, kad žiūrovai įvertins filmą ir mes galėsime visiems sumokėti“.