Jau aštunti metai gegužę Jūrų muziejus pažymi Tarptautinę Baltijos jūros kiaulės dieną, kviesdamas visuomenę susipažinti su nuostabiais mažaisiais banginiais ir dalyvauti jiems skirtuose renginiuose. Daug kam dar šiandien sunku patikėti, kad šis gyvūnas gyvena šalia mūsų – Baltijos jūroje.
Gegužės 12 dieną, 11.30 val., Jūrų muziejus kviečia ateiti į Smiltynės pajūrį ir dalyvauti akcijoje „Apkabinkime Baltijos jūros kiaulę“, kurios metu iš susikibusių rankomis žmonių figūrų bus sudėtas Baltijos jūros kiaulės kontūras. Tikimasi, kad „gyvoji“ Baltijos jūros kiaulė bus nufotografuota iš paukščio skrydžio. Pernai panašią akciją muziejus organizavo Pasaulinei Vandenyno dienai, tada apie 700 moksleivių pajūryje išdėliojo užrašą iš žmonių figūrų „Myliu jūrą“.
Baltijos jūros kiaulės diena buvo pradėta minėti Lietuvos jūrų muziejui įsitraukus į Tarptautinę ASCOBANS (Agreement on the Conservation of Small Cetaceans of the Baltic and North Seas) organizaciją, kurios tikslas – išsaugoti mažuosius banginius Baltijos ir Šiaurės jūrose. ASCOBANS susitarimas pasirašytas 1991 metais, remiant Laukinių gyvūnų migruojančių rūšių globos konvencijai (Bonos Konvencijai).
Kiekvienais metais muziejus ieško būdų, kaip patraukti visuomenės dėmesį ir išradingai pateikti informaciją apie šį, Lietuvoje dar mažai žinomą, jūros gyvūną. Užpernai buvo rengiamas seminaras ir ... jūros kiaulyčių nuotraukų paroda, taip per panašių pavadinimų žaismą akcentuojant šių gyvūnų skirtumus.
Baltijos jūros kiaulės figūrai sudėti reikia apie 1000 žmonių. Tiek moksleivių jau užsiregistravo muziejuje. Tačiau kviečiame prisijungti ir kitus, norinčius parodyti, kad yra neabejingi mūsų artimiausios jūros ekologijai ir apsaugai. Tikimasi, jog ši istorinę vertę turinti nuotrauka, taps ne tik puikiu Lietuvos pilietiškumo pavyzdžiu, bet kartu atkreips visuomenės dėmesį ir į sudėtingą Baltijos jūros situaciją. 2010 metus UNESCO paskelbė visų rūšių išsaugojimo metais, ypač pabrėžiant žmogaus ūkinės veiklos įtaką gamtai. ASCOBANS taip pat prisijungė prie šių idėjų. Todėl kiekvienas jūros kiaulės figūrą sudarantis žmogus atspindės simbolinę rūšių įvairovę Baltijoje. Pasak muziejaus direktorės Olgos Žalienės, tai būtų pirmasis tokio pobūdžio ir tokio populiarumo sulaukęs renginys šiai dienai minėti.
"ASCOBANS praėjusiais metais savo ataskaitoje nurodė, jog Lietuvos jūrų muziejus itin iniciatyvus ir originalus savo renginių idėjomis, kurios pritraukia daug žiniasklaidos dėmesio, – sakė Olga Žalienė. - Todėl manome, jog ši nuotrauka galėtų tapti ASCOBANS organizacijai Lietuvos žmonių pilietiškumo, vienijančio prieš taršos problemas, simboliu."
Jūros kaulės paplitusios daugiausia Šiaurės jūroje ir vakarinėje Baltijos dalyje, tačiau praeityje buvo įprastos ir prie mūsų krantų. Tarpukario metais jos neretai pakliūdavo į žvejų tinklus, būdavo stebimos nuo Palangos tilto.
"Deja, vėliau, iki pat 2001 metų, apie jas nieko nebuvo žinoma – sakė muziejaus biologas Saulius Karalius. - Ir štai 2001 metų balandžio 29 dieną gautas sensacingas pranešimas, kad Melnragėje žvejai sugavo nedidelį delfinuką. Kaip vėliau paaiškėjo, tai buvo 22 kg svėręs jaunas jūros kiaulės patinukas, naktį pakliuvęs ir žuvęs tinkluose. 2003 metų vasario 22 dieną Lietuvos ekonominėje zonoje 70 m gylyje, traluojant buvo sugauta stambi jūros kiaulės patelė, svėrusi net 60 kilogramų."