REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Per Jonines praūžus audrai su kruša, ūkininkai skaičiuoja žalą. Laukuose vieniems išguldyti javai, rapsai, kitiems – burokėliai, česnakai ar kukurūzai. Žemdirbiai vien dangaus valia nebesikliauja, keičiantis klimatui gręžiamasi į draudikus.

Per Jonines praūžus audrai su kruša, ūkininkai skaičiuoja žalą. Laukuose vieniems išguldyti javai, rapsai, kitiems – burokėliai, česnakai ar kukurūzai. Žemdirbiai vien dangaus valia nebesikliauja, keičiantis klimatui gręžiamasi į draudikus.

REKLAMA

Apžiūrėti praūžusios audros padarinių į ūkininkų Matijošaičių burokėlių lauką Vilkaviškio rajone atvykę žalų skaičiavimo ekspertai vertina, kaip kruša pažeidė burokėlių lapus, pro akis draudikams nepraslysta ir kiekvienas nulaužtas kotas.

Ūkininkas skaičiuoja, kad kruša su ledukais vien šiame burokėlių lauke nuostolių pridarė ne mažiau kaip 150 hektarų. 

„Nulaužti žemai du lapai, trečio taip pat šiek tiek. Kadangi jų skaičius yra skaičiuojamas, tas pažeidimas nustatomas procentiškai tiek, kiek pažeista lapų arba jų netektis“, – sako žalų skaičiavimo ekspertas Donatas Klimavičius.

REKLAMA
REKLAMA

Daržoves šiemet ūkininkai apdrausti galėjo pirmi metai ir tik nuo krušos. Bet esant karštai ir nenuspėjamai vasarai panašu, kad draudimas daržovių augintojams nenueis veltui.

REKLAMA

„Žemdirbiai skaičiuoja, žiūri, kaip ir sakome, nuo kai kurių rizikų galima šiek tiek apsisaugoti, tarkim, kaip laistymo sistemas įsirengti daržovių ūkiuose, tačiau nuo krušos neapsisaugosi. Ir praėjęs ruožas bet kuriuo išsivystymo tarpsniu pažeidžia pasėlius“, – teigia „VH Lietuva“ filialo pavaduotoja Toma Rickevičienė.

Pasak draudikų, šalies ūkininkai nebesikliauja Dievu ir kasmet vis drąsiau draudžia šimtus tūkstančių hektarų. Nuo krušos, liūčių, ilgalaikių sausrų draudžiami jau ne tik javai, rapsai, bet ir kukurūzai, cukriniai runkeliai, česnakai, bulvės ir net kanapės.

REKLAMA
REKLAMA

„Populiariausia išlieka drausti žieminius rapsus ir javus. Matyt, didžioji dalis didieji plotai šiais pasėliais apsėti, bet neatsilieka ir kiti augalai“, – kalba „VH Lietuva“ filialo pavaduotoja Toma Rickevičienė.

Vos per dvi dienas, kai siautė audra, į draudikus jau kreipėsi apie 100 ūkininkų. Dėl nuostolių skundžiasi ne tik daržininkai, kreiptasi ir dėl išguldytų javų, augalų. Daugiausia pranešimų iš Rytų ir Vidurio Lietuvos ūkių.

Pasvalio rajone nukentėjo javus auginantys ūkininkai. Bet nuostolių kruša ir liūtys padarė ir Biržų kraštui, taip pat apie Kėdainius. Išguldyti žieminiai, vasariniai javai, susisukę plotais guli ir rapsai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pas mane buvo pakraštys, bet labiau į šiaurinę pusę šiaurės rytus ėjo, yra ūkininkų, kur viename 180 hektarų paguldė, kitam – 100. Bet yra vietų. Ruožais praėjo, kaip kam kliuvo“, – aiškina Pasvalio rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Vilhelminas Janušonis.

Šių metų pasėlių draudimo suma siekia beveik 400 milijonų eurų – trečdaliu daugiau nei pernai. Ūkininkams nuostolių atnešė ir smarkios pavasario liūtys. Bet gamtos šėlsmo ūkininkai sako dabar bijantys jau kasmet.

„Kelinti metai yra karštesnės tos vasaros su tokiomis bangom, tai šiek tiek neramiau. Kas yra blogiausia, kad šiuo momentu yra pieninės brandos pradžia, jei kalbėti apie žieminius javus. Ir tas paguldytas javas klausimas kokį grūdą užaugins“, – tęsia jis. 

Sinoptikai skelbė, kad Joninių išvakarėse labai smarki audra formavosi pietiniuose šalies rajonuose, ji slinko per Lietuvą į šiaurę. Didžiausias kritulių kiekis iškrito Birštone, Druskininkuose. Bet smarki liūtis buvo ir centriniuose, šiauriniuose, šiaurės rytiniuose rajonuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų