„Ką jūs sakote rusams, kurie… — Jums šakės!“ – taip, trumpai ir aiškiai žinutę rusų okupantams siunčia vienas iš Charkivo gynėjų. Jis su bendražygiu vakarų Ukrainoje susitiko su lietuviais naktį dėl svarbios priežasties – kovotojams į frontą perduodamas Lietuvoje nupirktas visureigis.
„Ačiū jums už transportą, ačiū už realią pagalbą. Už realią. Ne patiktukus feisbuke, o už realias mašinas. Kurios atiteks realiems vaikinams, kurie kovoja iš tikrųjų. Ir valo žemę nuo mėšlo, nuo puvenų“, – sako Charkivo gynėjas Dmitrij.
Kartu su visureigiu perduodama ir kita įranga: „Čia žiūronas, ar taikiklis? — Taikiklis. — J***t! Visa tai jėga! Mes tokio neturime. Pas mus yra žiūronai, per kuriuos mes stebime judėjimą. Mes tokio neturime, žinoma, tai labai naudinga.“
Perduodama ir naktinio matymo įranga: „Dėkui! Dėkui, broliai!“
Jeigu mes sakome, kad ukrainiečiai kaunasi už mus ir už Europą Ukrainoje, tai turime daryti viską, kiekvieną rytą pagalvoti ką mes padarėme, kad jų kovinė galia būtų didesnė“, – teigia nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.
„Konkretus dalykas, tai yra naktinis taikiklis, ne šiaip žiūronas termovizorinis, tai mūsų verslas, savanoriai, kurie susideda, sumeta pinigus, nuperka ir perduoda tiesiai kariams į rankas, jie žinos, kaip tą panaudoti. Tai yra labai reikalinga“, – tikina Seimo vicepirmininkas Paulius Saudargas.
Patys charkiviečiai juokiasi, kad didžiausias jų ginklų tiekėjas yra Rusijos kariuomenė – naudojami iš nukautų okupantų perimti ginklai.
Šie vyrai nėra reguliariosios armijos kariai. Jie kaip savanoriai prie savo žemių gynimo prisijungė dar 2014-aisiais, o šių metų karui dar neprasidėjus jau įtarė, kad vėl gali tekti imti ginklus.
„Karas tęsis iki tol, kol mes visos tos mėsos neišžudysime. Mes niekad neatsitrauksime atgal, tai mūsų žemė, tai mūsų normali, laisva Ukraina“, – sako Charkivo gynėjas Dmitrij.
Vizito metu Seimo nariai su verslininkais atvežė 4 automobilius, į kuriuos sudėjo įvairių rūbų, ekipuotės, medicinos priemonių, o taip pat ir maisto produktų bei sausų davinių: „Ačiū visai jūsų lietuviškai delegacijai, viskas bus gerai. Ir labai ačiū draugai už šią pagalbą, mes įsitikinę, kad čia sulaikysime rusus, kurie nepraeis toliau į Europą.“
Tuo tarpu į Lvivą, kaip paramą, organizacija „Blue/Yellow“ pristatė 4 greitosios medicinos pagalbos automobilius.
„Mes trečią kartą dabar atvykę. Pirmas kartas buvo labai visi rimti, labai išsigandę, ir manė, kad ir vakarų Ukraina jau rytoj kažkas bus, jau eis baltarusiai, bus labai blogai. Šiandien jau blokpostuose kartais ir karių nėra, jau yra supratimas, kad gal vakaruose jų ir neims“, – kalba P. Saudargas.
Todėl dabar ukrainiečiai susiduria ir su humanitarinėmis krizėmis. Sako vis labiau ryškėja pagalbos poreikis paprastiems žmonėms, kurie nukentėjo nuo karo ir buvo priversti palikti savo namus.