REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje koronaviruso rekordas – užfiksuota 9490 naujų užkrato atvejų. Testavimo punktai Vilniuje ir Kaune perpildyti, jie vos atlaiko tūkstantinius besitestuojančių žmonių srautus. O gyventojai pikti, mat laukia kilometrinėje eilėje prie testų ir negauna atsakymų po dvi, tris  paras.

Lietuvoje koronaviruso rekordas – užfiksuota 9490 naujų užkrato atvejų. Testavimo punktai Vilniuje ir Kaune perpildyti, jie vos atlaiko tūkstantinius besitestuojančių žmonių srautus. O gyventojai pikti, mat laukia kilometrinėje eilėje prie testų ir negauna atsakymų po dvi, tris  paras.

REKLAMA

Mokslininkai tikina, kad sergančiųjų skaičius gali būti dvigubai ar net trigubai didesnis. O Sveikatos apsaugos ministras Dulkys gyventojus ramina – didžiuliai susirgimų skaičiai, vėluojantys atsakymai – ir dėl sistemų atnaujinimo darbų, ir dėl stringančios e.sveikatos. 

Pusantro kilometro eilė nusidriekusi prie Kaune esančio mobilaus testavimo punkto. Vairuotojai perpykę, nes kol vieni laukia eilėje – kiti gudruoliai ją aplenkia ir važiuoja tiesiai į punktą:

„Daugiau kaip valandą laiko – ir dvi mašinos įsuko nelaukdamos nė minutės. Aš be žodžių.“

„Aš dabar į tą eilę atsistosiu, tai dabar turiu su temperatūra stovėti 4 valandas? Nesąmonė kažkokia.“

REKLAMA
REKLAMA

„Laukiu valandą ir 10 minučių – net nereikia variklio gesinti.“

„Kleboniškio miške stovėjome. Dabar laukėme apie valandą. Pagaliau pasiekėme tikslą.“

Dauguma žmonių testuojasi, mat turi simptomus, o tėvai atveža vaikus testuotis, gavus teigiamą greitojo testo atsakymą, nori gauti nedarbingumą. Vien Kauno mobiliame punkte testuojasi 2500 žmonių, turinčių simptomus, rytoj – 3000 ir čia jau pasiektas maksimumas. Nuo rudens apimtys išaugo net 6 kartus, tad ieškoma papildomų darbo rankų.

REKLAMA

„Riboja galimybes tai, kad ne bet kas gali atlikti testavimą – tiktai slaugytojos ir gydytojai“, – teigia Kauno miesto poliklinikos vadovas Paulius Kibiša.

Testavimo punktas perpildytas ir Vilniuje – eilė nutįsusi per visą Gerulaičio gatvę net iš kelių pusių. Žmonės, atėję pėsčiomis, taip pat stovi eilėje prie PGR testų:

„Galėjo informuoti, kad tokie kamščiai, o jeigu nepriims? O vėluojame į testą, tai nežinau, kas bus.“

„Visada eilės yra blogai. Ką padarysi, kad tokia sistema padaryta, su sistema nepakovosi. Pasakyta važiuoti ir važiuojame.“

REKLAMA
REKLAMA

„Na, tai eilė, galėtų kažkokią paprastesnę sugalvoti sistemą, kad nereikėtų tiek laukti.“

Vien šiandien Vilniuje testuojasi daugiau nei 6700 žmonių. Nuo rytojaus punkte jau veiks 12 taškų ir testavimo apimtys išaugs iki 7100.

„Nuo rytdienos renkantis registracijas žmogus galės pasirinkti – ar atvykti automobiliu ar pėsčiomis – tai bus žmogaus valia“, – sako „Vilnius sveikiau“ direktorė Guoda Ropaitė-Beigė.

O po tokių testavimosi apimčių Lietuvoje užfiksuotas dar neregėtas atvejų rekordas – 9490 naujų užsikrėtimų. O ministras Dulkys pripažįsta, kad šiomis dienomis milžiniškas eiles bus stengiamasi mažinti. O didžiuliai COVID atvejų skaičiai ir vėluojantys PGR tyrimų atsakymai gali būti susiję su E. sveikatos sistemos trikdžiais ir atnaujinimo darbais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Be abejo, tas greitis besiregistruojančių daro poveikį, ne visi gali užsiregistruoti. Būna ir techninių nesklandumų, kada sistemos streikuoja“, – tikina A. Dulkys.

O pastarosiomis dienomis prasitestavę gyventojai piktinasi, kad PGR tyrimo atsakymo tenka laukti ir 2, ir 3 paras. Visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos vadovė tikina, kad darbuotojai dirba maksimaliu pajėgumu, tačiau problema – ir E. sveikatos sistemoje, į kurią pastarąją savaitę nepavykdavo suvesti tyrimų rezultatų.

„Buvo strigimai E. sveikatoje, tai šiek tiek tų tyrimų susikaupė ir todėl ir atsakymai vėlavo, ir tokie skaičiai ypatingai įspūdingi gavosi. Kai kurioms laboratorijom teko net naktį suvedinėti rezultatus“, – sako L.e.p. Laboratorijos vadovė Rosita Balčienė.

REKLAMA

O keturių nulių zona jau pasiekiama ranka – taip tvirtina duomenų mokslininkas Vaidotas Zemlys-Balevičius. Savaitinis naujų atvejų augimas siekia 53 procentus. Ir jau netrukus susirgusiųjų skaičius perkops ir 10 tūkstančių atvejų per parą. o realybėje šis skaičius gali būti ir du-tris kartus didesnis.

„Augimas kol kas vis dar yra 50 procentų per savaitę prie tokių skaičių. Tai rodo, kad dar piko nėra. Žiūrint į kitų šalių patirtį omikron pasižymi staigiu kilimu ir staigiu kritimu. Ar tai bus savaitė ar dvi, deja, neaišku“, – teigia „Euromonitor International“ mokslininkas Vaidotas Zemlys-Balevičius.

Po neregėto COVID atvejų rekordo jau aiškėja, kuriuose miestuose situacija yra pati sudėtingiausia. Didžiausia omikron banga kol kas kyla Klaipėdoje, Vilniuje ir Kaune ir kituose miestuose. Daugėja ir sergančiųjų medikų.

REKLAMA

„Kiek jų sirgo sausio pirmą savaitę, antrą savaitę 700, o dabar 845 medikai“, – komentuoja epidemiologė Daiva Razmuvienė.

Apie įtemptą situaciją prabyla ir Klaipėdos universitetinės ligoninės vadovybė. Šiuo metu čia serga 34 medikai, trūksta neonatologų.

„Pagalbos prašyti yra labai paprasta, bet nėra iš kur jos prašyti, niekas nelabai gali suteikti. Sakykim, dėl neonatologų mes susitarėme su Kauno klinikomis, kad jie padėtų“, – sako vyriausiasis gydytojas Vinsas Janušonis.

Kol kas tokia didžiulė naujų atvejų banga sveikatos apsaugos sistemos dar nesutrikdė. Per vakar dieną į ligonines paguldyti 169 koronavirusu užsikrėtę asmenys – o tai yra pusšimčiu daugiau nei ankstesnę parą. Reanimacijoje dėl gyvybės kovoja 93 žmonės. Iš viso Lietuvoje fiksuojama daugiau kaip 800 protrūkių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų