REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis liko poste, tačiau gali likti be apsaugos. Bent jau taip norėtų garsioji Seimo valstietė Agnė Širinskienė, pareiškusi, kad V. Pranckiečio pareigos nėra tokios jau svarbios, kad jam reikėtų nuolat jį lydinčių apsaugininkų ir brangiai kainuojančių kortežų su švyturėliais. Seime tai sukėlė pajuokų bangą.

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis liko poste, tačiau gali likti be apsaugos. Bent jau taip norėtų garsioji Seimo valstietė Agnė Širinskienė, pareiškusi, kad V. Pranckiečio pareigos nėra tokios jau svarbios, kad jam reikėtų nuolat jį lydinčių apsaugininkų ir brangiai kainuojančių kortežų su švyturėliais. Seime tai sukėlė pajuokų bangą.

REKLAMA

Parlamentarai neabejoja, kad A. Širinskienė negali susitaikyti su pralaimėtu balsavimu dėl V. Pranckiečio atleidimo, todėl ieško naujų būdų jį pažeminti. Politologai A. Širinskienei primena, kad Seimo vadovas yra ne eilinis parlamentaras, o faktiškai antras asmuo valstybėje.

Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui – įprasta darbo diena parlamente ir nuolatinis užnugaris. Kad ir kur jis beeitų, visur V. Pranckietį lydi pasitempę apsaugos darbuotojai. Šįkart kelias netolimas, todėl V. Pranckiečiui kelią žvalgo tik vienas palydovas, tačiau jis nė per žingsnį nesitrauks nuo durų, už kurių sėdės Seimo pirmininkas.

REKLAMA
REKLAMA

Tokia praktika įprasta kone tris dešimtmečius. Tačiau A. Širinskienė sugalvojo, kad parlamento vadovas tokių pastangų nevertas, esą jis nėra tokia svarbi persona, kad ją reikėtų nuolat saugoti.

REKLAMA

„Prezidentas yra valstybės vadovas. Ministras pirmininkas vadovauja Vyriausybei. Seimo pirmininkas vadovauja Seimo posėdžiams kartu su savo pavaduotojais. Su ta logika gal mes tada vadovaujančius pavaduotojus taip pat saugokim su apsauga tokio pat lygio, kaip saugom prezidentą“, – sako A. Širinskienė.

Nuolatos su Valstybės apsaugos departamento palyda visur keliauja trys asmenys: prezidentas, premjeras ir Seimo vadovas. Pernai vasarą filmuoti vaizdai, kur matyti, kad Saulių Skvernelį saugo dar daugiau – net keturi – apsaugininkai, nors grėsmių jo kelyje plika akimi nematyti. A. Širinskienei, kaip, beje ir R. Karbauskiui, nuolat kliūva ir kasdienės V. Pranckiečio kelionės namo į Kauną, kur jį irgi lydi apsauga.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak valstietės, jei nelydėtų – valstybė sutaupytų.

„Kur veža vienas ekipažas asmenį, kur veža du ekipažai. Aš jau nekalbu apie tai, kas yra valstybės paslapties lygmens dalykas, kaip paskui reikia tiems ekipažams užtikrinti nakvynę ir kiek kainuoja tas užtikrinimas.“

Tiesa, sumų niekas neatskleidžia. A. Širinskienė taip pat mano, kad Seimo pirmininkui kur nors gatvėje kyla mažesnė grėsmė nei premjerui ar prezidentui, tiesa, kas gali išmatuoti tokį grėsmės lygį, niekas nežino. Nežino ir nuolatinių A. Širinskienės idėjų nesužavėtas V. Pranckietis.

„Grėsmės lygiai tai pareigybei bus nustatomi pagal Agnę Širinskienę. Matau, kad tai primityvus požiūris į Konstituciją, į valstybę. Reikėtų šitam asmeniui pasirūpinti tuo, ką ji veikia. Gal reikėtų kryptingiau veikti pozityviai, o ne ieškoti būdų, kaip ką nors dar šiandien įveiksiu“, – mano V. Pranckietis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiek V. Pranckietis, tiek daugelis kitų kalbintų Seimo narių įsitikinę, kad parlamento vadovo pareigybė čia ne prie ko. Esą A. Širinskienė tiesiog negali pamiršti nuoskaudų dėl pralaimėto balsavimo, po kurio V. Pranckietis išsilaikė poste.

„Turėtum būti krokodilas, kad nesuprastum, kad čia yra tęsinys puolimo prieš Pranckietį“, – kalbėjo liberalas Eugenijus Gentvilas.

„Agnei Širinskienei jau užtemo protas nuo neapykantos Viktorui Pranckiečiui ir ji pradeda, nebematydama nieko, klibinti valstybės pamatus“, – teigė liberalė Aušrinė Armonaitė.

„Elementarus tolesnis susidorojimas su Pranckiečiu, nes jis pasielgė ne taip, kaip norėjo ponas Karbauskis. O kadangi ponia Širinskienė yra vykdytoja visų reikalų, viskas per ją ir eina“, – pasakojo socialdemokratas Algirdas Sysas.

REKLAMA

Pareiškimo, esą Seimo vadovas mažiau svarbus už premjerą, nesupranta ir šias pareigas A. Kubiliaus Vyriausybėje ėjusi Irena Degutienė.

„Konkrečiai nubausti reikia Pranckietį už nepaklusnumą.“

Beje, A. Širinskienės siūlymo nepalaiko ir dalis valdančiųjų, pavyzdžiui, ekspremjeras, irgi ilgai apsaugos lydėtas A. Butkevičius.

 „Šiuo metu panaikinti apsaugą gal būtų netikslinga, būtų vertinama kaip tolesnė kova tarp Seimo pirmininko ir LVŽS lyderių.“

Reikalo tam nemato net ir Valdemaras Tomaševskis.

 „Signalas gal neigiamas visuomenei, kad jie visi ten tarpusavyje pešasi dėl pirmininko, kėdžių. Tai nėra. Labai yra daug sąžiningų parlamentarų, patikėkit.“

REKLAMA

Politologai aiškina, kad Seimo vadovo negalima laikyti eiliniu parlamento nariu, kaip teigia Širinskienė. Konstitucija numato, kad, pareigų negalint eiti prezidentui, valstybei vadovautų ne kas kitas, o būtent Seimo pirmininkas. Taigi faktiškai jį galima laikyti antru asmeniu šalyje, šiuo požiūriu – aukštesniu net už premjerą.

„Seimo pirmininkas išsiskiria iš kitų parlamento narių, jo darbas yra sunkesnis tiek viduje, vedant Seimo posėdžius ir koordinuojant debatus, tiek atstovaujant mūsų institucijai užsienyje, būnant jos veidu“, – sako politologas Mažvydas Jastramskis.

A. Širinskienė tikina, kad, esant svarbiam reikalui, pirmininkas būtų saugomas, o kokias pajėgas tam mesti, spręstų Vadovybės apsaugos departamentas. Nors iš esmės jis tai daro ir dabar.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kritikos neatlaiko šitas pasiūlymas. Apskritai – bet koks pasiūlymas, kuris yra orientuotas atkeršyti ar nuimti konkrečiam žmogui, jau yra mažų mažiausiai keistas demokratijoje“, – mano M. Jastramskis.

Vadovybės apsaugos departamentas siūlymo nekomentuoja, esą tai – politinis klausimas. Ramūnas Karbauskis A. Širinskienės siūlymui pritaria, tačiau visgi paprašė, kad pataisa įsigaliotų ne šią, o kitą Seimo kadenciją, kai, tikėtina, parlamentui jau vadovaus kitas veidas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų