REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sukaktis Seime – prieš dvejus metus darbą pradėjo šios sudėties parlamentas. Po pusės kadencijos galima jau pažvelgti ir į tai, kaip sekėsi arba nesisekė, Seimo naujokams.

Sukaktis Seime – prieš dvejus metus darbą pradėjo šios sudėties parlamentas. Po pusės kadencijos galima jau pažvelgti ir į tai, kaip sekėsi arba nesisekė, Seimo naujokams.

REKLAMA

Nors prieš rinkimus ir darbo pradžioje dauguma buvo nusiteikę ryžtingai, žadėjo įgyvendinti išsikeltus tikslus – dabar jau pripažįsta, kad ne viskas taip lengva, kaip įsivaizdavo kadencijos pradžioje. Ne vienas jų per tuos keletą metų sugebėjo pagarsėti ir įvairiais pasisakymais – jie dažnai skambėjo garsiau, nei patys darbai.

Prieš 2 metus, 2020-ųjų lapkritį prisiekė 13-asis Seimas. Kadencija įpusėjo, tad pats metas atlikti trumpą apžvalgą, kaip į darbus įsilieti pavyko Seimo naujokams. Kuo jie pagarsėjo, kaip savo darbą vertina jie patys, o ką apie juos galvoja ir Seimo senbuviai, jų kolegos.

Pirmiausia žvilgsnis krypsta į koalicijoje esančią Laisvės frakciją. Iš 11-os jos narių net 10 į parlamentą pateko pirmą kartą. Frakcijai priklauso ir jauniausias parlamentaras – šiuo metu trisdešimtmetis Marius Matijošaitis.

REKLAMA
REKLAMA

„Koalicijos partneriai duoda patarimų ir gali pasiklausti, pasikonsultuoti, jie atviri padėti“, – sako M. Matijošaitis.

Iki politikos barmenu, vertėju ir vadybininku dirbęs Matijošaitis per porą metų išgarsėjo ne tik dėl pavardės, bet ir triukšmo Seimo viešbutyje – anot kaimynų, kėlė orgijas. Trikdė apgyvendintų ukrainiečių ramybę. Matijošaitis per plenarinius posėdžius pasisako retokai, bet kur kas aktyvesnis yra internete. Facebook'e žmonėms pasakoja, kad Puidokas yra durnius, taip pat mėgsta ir nuotraukas papuošti keistais piešiniais.

REKLAMA

„Ką jūs čia piešėt? Čia penis? — Čia tiesiog linija. — Tiesiog linija, jums dažnai pavyksta tokias linijas nupiešti? — Aš dažnai darau artistiškas linijas instagrame. — O dėl ko? — Na, čia tiesiog stilius toks“, – aiškina M. Matijošaitis.

Matijošaitis dirba Europos reikalų komitete, pabuvojo 18-oje komandiruočių. Ne vieną buvo nustebinęs ir savo pareiškimais – esą, jei Lietuva neįteisins partnerystės, amerikiečiai nežinia, ar mus gins karo atveju.

„Tai yra intensyvus laikas, įdomus, pirmą kartą Seimas bandė balsuoti nuotoliniu būdu, manau, tai išskirtinė kadencija tiek senbuviams, tiek naujokams, kurią tikrai atsiminsime visą laiką“, – kalba M. Matijošaitis.

REKLAMA
REKLAMA

Garsiai skambėjo ir Morganos Danielės pavardė. Ir dėl bandymų dekriminalizuoti narkotikus, ir dėl sutikimo seksui idėjos. Dar anksčiau laisvietės garsiai kalbėjo apie baudimą už neapykantos kalbą. Bet po kritikos atsitraukė.

„Laisvės partija, visi jie iš principo yra nauji ir aštrūs tam tikrose sferose, bet nė vienu atveju aš negalėčiau pasakyti, kad jie peržengė pagarbos kolegoms, parlamentinių diskusijų barjerus“, – teigia Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.

Naujokai sako – nelengva, bet įdomu. Dauguma kiek nusivilia, kad ne visos jų idėjos tampa kūnu, bet kai kuriems yra ir džiaugsmo, kad dirba neeiliniais laikais – kai vyksta karas, pandemijos, įvairios krizės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tikrai nebūdavo visi tie sprendimai lengvi, nes laikai nėra lengvi. — Jaučiatės prisidedantis prie istorijos rašymo, kūrimo, taip supratau? — Čia gal labai taip patosiškai, bet taip, mes esam 141, kolektyvinė institucija, bet ji susideda iš žmonių tikrų“, – sako Konservatorių frakcijos narys Arūnas Valinskas.

Su socdemais į Seimą patekusi Vilija Targamadzė dar prieš pradėdama darbus svarstė, kad nuklydimų, ko gero, neišvengs: „Be paklydimų tikrai nebus. Ko gero, pagrybausiu.“

Nors per dvejus metus ją labiau įsiminė Seimo suvenyrų sandėlio darbuotojai, o ne visuomenė. Ji suvenyrus ima glėbiais, kabineto spinta jais tiesiog užgrūsta: „Visko turit čia... galiu čia pradaryti? — Prašau. — O jetau... kur tik atidarysi, visur Seimo suvenyrai. Ir kamuoliai. Čia galiu dar? — Prašau. — Nu tuntais.“

REKLAMA

Suvenyrams Seimo naujokė leidžia tūkstančius eurų, skirtų kanceliarinėms išlaidoms. Aiškino, kad tą darė iš taupumo – suvenyrai brangsta, tad užsipirko jų iš anksto. Neva geresne kaina: „Imsit ir taip pat taip taupysit ateityje, ar truputį apsiraminsit? — Dabar reikės truputėlį apsiraminti.“

Apraminti ne save, o kitus bandė konservatorius Matas Maldeikis. Iš pradžių bandė išstumti Nausėdą iš Europos vadovų tarybos. Laidė užuominas, net ir apie teismą, jei prezidentas nesusipras geruoju: „Konstitucinio Teismo išaiškinimo klausimas, kas pas mus yra užsienio politika, kas už ją atsako.“

Nepavykus su Nausėda, apramino Puidoką. Informavo tarnybas, kad Puidokas jam siūlė 50-ies tūkstančių eurų kyšį: „Taip, geri pinigai, bet pasakysiu viena, aš daug galvojau, kodėl atėjo pas mane.“

REKLAMA

Ir tuomet Puidoką, kaip sakė jis pats, prismaugė STT agentai. Sudraskė kelnes: „Dviese, jie mane iš dviejų pusių puolė, laužė rankas, smaugė, blokavo kaklą, ir tada išplėšė ten tuos visus pamušalus.“

„Tu matai labai daug neteisybės, labai daug nesąmonių, kurių vyksta Seime, argumentai, kurie nėra argumentai, o kažkoks myliu, nemyliu, ir anksčiau tai labai priimdavai į širdį, tu supranti, kad žmogus meluoja, kalba neteisybę ir tu nori kovoti su tuo“, – sako Konservatorių frakcijos narys Matas Maldeikis.

Konservatorė Jurgita Sejonienė, anksčiau dirbusi medike, ėmėsi gelbėti ir koalicijos partnerius laisviečius – paskelbė, kad naujasis partnerystės įstatymo projektas yra jos kūrinys: „Kiek yra homoseksualių žmonių, patikslinti negaliu, bet spėju, kad skaičius galėtų artėti prie milijono. Tai ne dauguma, bet tikrai reikšmingas skaičius.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Labai sunku dirbti čia? — Sunku, tikrai didelė atsakomybė ir pačiai buvo sveikatos problemų dėl to atsiradę, dėl tos psichologinės įtampos ir miegas sutriko“, – sako J. Sejonienė.

O darbiečių naujokė Ieva Kačinskaitė-Urbonienė šią kadenciją net viešai verkė: „Dar taip sunku būti tarp dviejų Lietuvų niekada nebuvo.“

„Įspūdis yra toks, kad gali turėti pačią geriausią idėją, bet jinai gali net nepasiekti Seimo posėdžių salės, nes tu esi ne pozicijoje, o opozicijoje. Tai tas truputėlį sukelia vidines neurozes, tai ką aš čia veikiu, jeigu aš net negaliu savo gero pasiūlymo, ar geros idėjos pristatyti“, – teigia I. Kačinskaitė-Urbonienė.

REKLAMA

O kokį įspūdį per dvejus metus Seimo naujokai paliko kolegoms senbuviams? Štai Eugenijus Gentvilas dar kadencijos pradžioje davė patarimą: „Patarimas toks, na, nedraskyti akių nuo pirmos dienos, įsivaizduojant, kad viską išmanai.“

„Ryškiai sužibėjo Matas Maldeikis, čia gali vertinti, draskė akis, nedraskė, jis rovėsi ant prezidento, kad prezidentas neturėtų važiuoti į EVT, tai ryškus toks naujoko išpuolis aukščiausiame lygyje“, – teigia E. Gentvilas.

„Gal jie tiesiog yra tokioje stebėsenos būsenoje ir stebintys, ką daro patyrę politikai, kaip elgiasi ministrų kabinetas“, – sako „Vardan Lietuvos“ frakcijos narys Algirdas Butkevičius.

Šios kadencijos Seimui darbuotis dar liko dveji metai – nauji rinkimai vyks 24-ųjų spalį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų