• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Istorija turbūt būtų pasisukusi visai kitaip, jei ne amerikiečiai, o naciai būtų pirmieji sukūrę atominę bombą. Mat dabar ekspertai sako, kad trys didžiosios branduolinės valstybės – tame tarpe ir Rusija – negali būti sutriuškintos savo teritorijoje.

Istorija turbūt būtų pasisukusi visai kitaip, jei ne amerikiečiai, o naciai būtų pirmieji sukūrę atominę bombą. Mat dabar ekspertai sako, kad trys didžiosios branduolinės valstybės – tame tarpe ir Rusija – negali būti sutriuškintos savo teritorijoje.

REKLAMA

Ar įmanoma nugalėti branduolinį Putino režimą diskutavo laidoje „Karštai su tv3.lt“ kalbinti ekspertai.

Jau daugiau kaip metus vykstant kruvinam karui Ukrainoje, daugelis Kyjivo sąjungininkų šimtus kartų kartojo ir kartoja iki šiol, kad kad Ukraina turi nugalėti Rusiją, O Ukrainos pergalė – tai bene tiesiausiais kelias nuversti fašistinį Putino režimą.

„Kad ji nebekeltų grėsmės, iš esmės reikėtų šito režimo sutriuškinimo, bet ttokios galimybės šiuo metu aš nematau. Aš nematau politinės valios, nematau pasiryžimo. Manau, kad, deja, karas baigsis taip ir nesutriuškinus šito režimo“, – sakė Kremliaus režimo analitikas Marius Laurinavičius.

REKLAMA
REKLAMA

„Galvoti, kad Rusija šitoje situacijoje galėtų taip lengvai pralaimėti, turėdama tokią teritoriją ir tokią ginkluotę, aš manyčiau, kad šiandien tų šansų nėra labai daug, nepaisant to, kad visi laukia to puolimo“, – antrino istorikas Algimantas Kasparavičius.

REKLAMA

Kremlius turi būti nuginkluotas, kad nebegalėtų kelti grėsmės kaimynams. Įvairiais formatais iki šiol aptarinėjami būtini Rusijos demilitarizacijos planai, panašūs į tuos, kokie buvo taikomi nacistinei Hitlerio Vokietijai, kai ši buvo visiškai nuginkluota ir likviduota visa jos karinė pramonė.

„Vienintelis būdas, kaip padaryti, kad Rusija nebekeltų grėsmės – lygiai tas pats, kas buvo padaryta su Hitlerio Vokietija. Pirmiausia, privaloma ją nugalėti. Pirminė sąlyga yra net ne nugalėti, o sutriuškinti šitą režimą, kam nėra politinės valios“, – teigė M. Laurinavičius.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau skirtingai nei Hitlerio Vokietija, Putino Rusija yra šalis, kuri turi branduolinį ginklą, o pasaulyje nedaug pavyzdžių, kai branduolinės valstybės nusiginkluoja savo noru ir juolab – pralaimi karus.

„Valstybė yra branduolinė ir kad kita valstybė išlaisvintų žmones nuo režimo – yra praktiškai neįmanoma. Net jei Rusija ir neturėtų branduolinio ginklo, tai prisiminkime Antrąjį pasaulinį karą, kai buvo nacistinė Vokietija ir jos dydis ir gyventojų skaičius buvo maždaug 3 kartus mažesnis nei dabartinės Rusijos. Kiek tada reikėjo valstybių įstoti į kovą su naciais, kad apskritai būtų galima nugalėti nacistinę Vokietiją“, – kalbėjo karybos ekspertas Darius Antanaitis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Branduolinių ginklų turėtoja – nesvarbu, ar tai būtų Rusija, ar JAV, ar koki Prancūzija – neatsisakys to, nes tai yra pagrindinis šiuolaikinis garantas, kad tokia valstybė niekada nebus sutriuškinta. Niekada nebus sutriuškinta JAV, Kinija, taip pat ir Rusija“, – sakė buvęs specialiųjų operacijų pajėgų karininkas Aurimas Navys.

Visų reikalingų ginklų pergalei prieš Rusiją pasiekti iki šiol vengiantys suteikti Vakarai savo rankose turi kitus įrankius, kurie Putiną ir jo sėbrus galėtų nušluoti nuo valdžios sosto.

REKLAMA

„Dar yra nekarinės priemonės, kompleksinės priemonės. Pirmiausia, taip – nugalėti Rusiją Ukrainoj. Tą norėtų padaryti Ukraina, bet reikia ginklų, kuriuos reikėtų tiekti, bet Vakarai ir toliau netiekia jų tiek, kiek reikia. Antra dalis – visos ekonominės priemonės. Ne tik sankcijos, yra daugybė: technologijų eksporto draudimai ir panašiai. O trečia dalis – ardomoji veikla pačioje Rusijoje. Jeigu kompleksiškai to tikrai imtumėmės ir turėtume tokį tikslą... Problema, kad tokio tikslo dabar niekas neturi“, – dėstė M. Laurinavičius.

REKLAMA

Tikėtina, kad visiška Rusijos ekonominė izoliacija laikui bėgant išvestų milijonus alkanų rusų į gatves, bet to greičiausiai būtų per maža, kad tai reikštų kruvinos Putino eros pabaigą, o Kremliaus karo nusikaltėlius pakeistų kitos politinės ir sukalbamesnės figūros.

„Per mėnesį JAV ir Europos Sąjunga prekybos būdų leidžia Rusijai uždirbti maždaug 5,5 milijardo eurų – jau su visom sankcijom. Tai yra daugiau nei visa parama, kurią gauna Ukraina. Mums reikia galvoti apie tai, kaip sumažinti Rusijos gyventojų pajamas. Jei vidutinis Rusijos gyventojo atlygis per dieną bus 2,5-3 doleriai, tada šita valstybė turės neišvengiamai keistis. Tada nebus kada galvoti apie kariavimą, reikės išgyventi, reikės galvoti apie valgį. Tada mes galime tikėtis pokyčių visuomenėje. Pasaulis šiaip turi svertų, bet ar jis nori juos panaudoti?“, – klausė A. Navys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Perauklėti visos šimtamilijoninės ir sergančios rusų tautos mąstymą gali tik visiškas šio režimo nušlavimas nuo žemės, nes kitu atveju mirtis ir karus nešanti Rusija vėl atsigaus ir tik laiko klausimas, kada prasidės nauji barbariški žygiai į svetimas kaimyninių šalių teritorijas.

„Kol didžioji Rusijos visuomenės dalis neatgailauja dėl to, kas vyksta ir toliau palaiko karą, palaiko genocidą Ukrainoje, tai kalbėti, kad kažkas bus pakeista labiau laisvesniu, demokratiškesniu vadovu – turbūt būtų naivu“, – teigė A. Navys.

REKLAMA

Turime nelaukti kol Rusija subyrės pati, o ruoštis gyvenimui šalia neprognozuojamo kaimyno, kuris vieną dieną gali neprašytas ateiti į mūsų žemę ir pabandyti vėl užgrobti mūsų laisvę.

„Turint galvoje mano supratimu Lietuvai labai pavojingą Kaliningrado sritį, mūsų padėtis tampa sunkiai prognozuojama ir sunkiai apginama, jei suprantame, kad reikia apginti ne teritoriją, bet apginti valstybę ir jos žmones“, – sakė A. Kasparavičius.

Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.

VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:

Laidą „Karštai su tv3.lt“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 20:00 per TV3 televiziją.

Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „Karštai su tv3.lt“.

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų