REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vakarietiškiems prekių ženklams paliekant Rusijos rinką, baltarusiai ir rusai kuria jų klonus ir taip bando pakeisti populiarius gėrimus, restoranus ar kitus prekių ženklus. Minsko gaiviųjų gėrimų gamykla Rusijos rinkai tieks „Coca-Colos“ kloną, kuris vadinsis „Bela Kola“, o gazuotas gėrimas „Schweppes“ Rusijos lentynose pasirodys „Sushnyak“ pavadinimu.

Vakarietiškiems prekių ženklams paliekant Rusijos rinką, baltarusiai ir rusai kuria jų klonus ir taip bando pakeisti populiarius gėrimus, restoranus ar kitus prekių ženklus. Minsko gaiviųjų gėrimų gamykla Rusijos rinkai tieks „Coca-Colos“ kloną, kuris vadinsis „Bela Kola“, o gazuotas gėrimas „Schweppes“ Rusijos lentynose pasirodys „Sushnyak“ pavadinimu.

REKLAMA

Rinkodaros strategijos ekspertai visa tai vadina vagyste, kuri gali susilaukti ir teismų dėmesio. Ir nors vidaus vartojimas Rusijoje sparčiai ritasi žemyn, Kremlius vis dar pildosi kišenes milijardais iš naftos ir jos produktų eksporto.

Maskvoje, vietoj uždaryto vakarietiško „McDonald’s“ restorano duris turėjo atverti rusiškas jo analogas „Pas Dėdę Vanią“.

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, nei „McDonald’s“, nei „Dėdės Vanios“ nėra – trumpam atsidarė greitojo maisto autobusiukas su Rusijos simboliu – „matrioška“ ir dvigubai didesnėmis kainomis. Dabar už mėsainį rusai moka 340 rublių – maždaug 2,5 karto brangiau nei anksčiau „Mc’Donalds“ restorane: „Na, atrodo panašiai, bet kotletas ir bandelė kitokie. Ir kaina skiriasi.“

REKLAMA

O vietinius rusus jau apima ir nostalgija – kai kurie svajoja apie greitą vakarietišką maistą:

„Ar ilgitės jūs „Mc’Donalds“? – Taip, labai stipriai, man labai trūksta sūrio lazdelių ir sūrainio. Beprotiškai ilgiuosi.“

„Užsidarė ir kas? Nėra čia kažkokio wow. Užsidarė McDonald’s. Man vienodai.“

„Iš tikrųjų jų „Big Mac“ ir „Big Tasty“. Visiškas kaifas.“

„Tai pas mus puikūs yra čeburekai. Turime „šawarma“, pergyvensime, pilna restoranų. Alkani nebūsime.“

„Kad McDonalds užsidarė yra puiku tiesiog, mažiau storų žmonių bus.“

Vakarietiškiems prekių ženklams dėl Rusijos karo Ukrainoje paliekant Rusijos rinką, jau dabar ieškoma jiems pakaitalų. Štai Minsko gaiviųjų gėrimų gamykla Rusijos rinkai tieks „Coca Colos“ kloną – „Bela Kola“. O gazuotas visiems gerai žinomas gėrimas „Schweppes“ Rusijoje gavo kiek kitokį pavadinimą – „Sushnyak“. Tiesa, kokia bus šių prekių sėkmė rinkoje, prognozuoti sudėtinga.

REKLAMA
REKLAMA

„Užsienio brand’ai turėjo išvystytą marketingą, o nauji brand’ai užtruks metus, o galbūt ir daugiau, kad vartotojai priprastų prie naujų keistų pavadinimų ir prie naujo skonio, kad tą produktą būtų galima vartoti“, – komentuoja ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.

Ir nors Rusijos valdžia vakarietišką produkciją viešai niekina, kartu ji bando kopijuoti daugelį prekių. Pasak rinkodaros strategijos eksperto Lino Šimonio, visa tai galima vadinti intelektualinės nuosavybės vagyste.

„Coca Cola“ negali nusipirkti, „Fantos“ negali nusipirkti, į „Ikea“ negali nueiti, bet žmonės yra pripratę prie tų prekių, poreikis yra. Tad bando kopijuoti pačią idėją, formatą visą, skonius, vaizdus. Tai pačioj Rusijoj, Baltarusijoj šitie dalykai gali būti populiarūs“, – teigia rinkodaros strategijos ekspertas Linas Šimonis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O vartojimas Rusijoje drastiškai krenta. Dėl blogėjančios ekonominės ir darbo rinkos situacijos dalis rusų nenori leisti pinigų, juos taupo. Rusijos statistikos departamentas skelbia, kad vartojimo dinamika šalyje traukiasi. Pasak ekonomistų, taip yra ir dėl sankcijų, ir dėl infliacijos.

„Naujų automobilių registracijos apimtys Rusijoje šių metų balandį, lyginant su praėjusių metų balandžiu, nukrito 79 procentais. Tai reiškia, kad vartotojai yra panikoje, vartotojai taupo pinigus. Aišku, dalis vartotojų pinigų neturi, nes situacija darbo rinkoje blogėja“, – sako A. Izgorodinas.

O sąmojingi rusai supranta ekonominę padėtį šalyje ir nevengia iš jos pasijuokti. Situacija išties dviprasmiška. Nepaisant to, kad vartojimas traukiasi, Rusijos biudžetas pildosi. Per šių metų tris mėnesius iš naftos ir dujų pardavimo Rusija uždirbo 60 milijardų dolerių. O šiais milijardais Kremlius toliau finansuoja karą Ukrainoje.

REKLAMA

„Per šių metų pirmą ketvirtį Rusija gavo lygiai 50 procentų daugiau pajamų iš naftos ir dujų pardavimo negu praėjusių metų pirmą ketvirtį, nepaisant to, kad ekonominės sankcijos, kurios paskelbtos Rusijai, yra ganėtinai griežtos“, – kalba A. Izgorodinas.

„Iš tiesų, jinai gavo milžiniškas pajamas per paskutinius tris mėnesius, bet reikia suprasti, kad tos pajamos jos mažėja. Tai vienas iškalbingas skaičius, kiek reikia nuolaidos daryti tai pačiai naftai. Ir kitas dalykas – pardavimai mažėja. Ir laukia embargas iš Europos Sąjungos, ypač nafta bus skausminga“, – aiškina ekonomistas Marius Dubnikovas.

Ir, jei Europos Sąjunga ryšis, uždraus naftos ir jos produktų importą iš Rusijos, šio sprendimo įtaka bus didžiulė. Prognozuojama, kad Rusijos ekonomika trauksis mažiausiai 12–15 procentų.

REKLAMA

„Du trečdaliai pajamų iš energetikos gaunama iš naftos ir vienas trečdalis iš dujų. Tai, kai bus embargas ateities tie pinigų srautai, kurie galėtų palaikyti tą karo mašiną, jie sumažės“, – kalba M. Dubnikovas.

Pasak ekonomistų, šiais metais infliacija Rusijoje sieks apie 20 procentų, tad žmonių noras vartoti bei leisti pinigus bus gerokai apmalšintas. O rublio vertė, kurią Rusijos centrinis bankas dar bando koreguoti visais įmanomais būdais, jau tapo neadekvati.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų