REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Valdantieji užsimojo keisti vaiko priežiūros išmokų dydžius ir atostogų trukmę. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija vyrus nori įpareigoti bent du mėnesius privalomai prižiūrėti vaikus. O jei vyras nepaklustų, pinigų už vaikus grasina nemokėti visai šeimai.

Valdantieji užsimojo keisti vaiko priežiūros išmokų dydžius ir atostogų trukmę. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija vyrus nori įpareigoti bent du mėnesius privalomai prižiūrėti vaikus. O jei vyras nepaklustų, pinigų už vaikus grasina nemokėti visai šeimai.

REKLAMA

Donatas ir Rima augina dvynukus ir dalinasi tėvystės rūpesčius. Kartu tėvai pripažįsta, kad gyventi iš vaiko priežiūros išmokų sudėtinga. Auginant kūdikius, anot sutuoktinių, šalia bemiegių naktų, nuolatinio sauskelnių keitimo ir daugybės kitų rūpesčių, prisideda dar ir finansiniai iššūkiai.

„Ne mums, vaikams, sauskelnės, aprengti, norisi suteikti geresnį gyvenimą“, – sako Rima.

„Jei daugiau mokesčių sumoki, turėtum ir daugiau gauti, kai reikia, išmokas didesnes“, – teigia Donatas. 

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija užsimojo keisti ligšiolinę vaiko priežiūros atostogų tvarką. Viena didžiausių naujovių – privalomi du mėnesiai su vaiku būti tėvui. Jei tėvas nuspręs nelikti namuose, o toliau dirbti, šeima už šiuos du mėnesius visiškai negautų išmokų. Analogiška tvarka, tvarkai pritarus, galiotų ir dirbančioms motinoms.

REKLAMA
REKLAMA

„Nevadinčiau to sankcijomis. Tai paskata tėčiui prisidėti prie vaiko auginimo. Du neperleidžiami vaiko priežiūros mėnesiai atlyginami 100 proc. darbo užmokesčio, kuris buvo gautas. Tai ES direktyva ir šios vyriausybės politika. Kad pasiskirstymas tarp vyrų ir moterų auginant vaikus būtų tolygesnis“, – sako ministrė Monika Navickienė.

REKLAMA

Donatui ministrės siūlymas tinka – jis metus padėjo žmonai auginti dvynukus ir kad gautų tėvystės išmoką, turėjo nedirbti.

„Pozityviai, daugiau laiko padėti žmonai, susitvarkyti, priprasti“, – sako Donatas.

Iki šiol naujagimių tėvai galėjo rinktis vienus arba dvejus metus išeiti apmokamų vaiko priežiūros atostogų. Ministerija ragina šią tvarką keisti ir rinktis pusantrų metų arba dvejų metų terminus. Kartu siūlo keisti ir mėnesinių išmokų dydžius, tačiau tikina, esą išmokų suma į rankas už visą laikotarpį bus netgi šiek tiek didesnės. Beje, vaiko priežiūros išmokoms ir toliau galios lubos  – jos negalės viršyti 2 šalies vidutinių darbo užmokesčių, šiuo metu apie 2000 eurų į rankas.

REKLAMA
REKLAMA

„Visais šiais pakeitimais siekiame, kad šeimoje atsirastų daugiau galimybių derinti darbą ir šeimos įsipareigojimus, mažėtų algų skirtumai tarp vyrų ir moterų, pajamos šeimai didėtų“, – sako M. Navickienė.

Ministerija siūlo naikinti dabar galiojančius draudimus gaunant tėvystės išmoką dirbti. Net ir gaudami išmoką tėvai galės uždarbiauti, tačiau išmoka nebus mažinama tik tuo atveju, jei bendra išmokų ir papildomų pajamų suma neviršys buvusio vidutinio atlyginimo. Kiek papildomai gaunamos pajamos jį viršys, tiek sumažės vaiko priežiūros išmoka.

Darbdavių atstovai neprieštarauja, kad vyrai papildomus du mėnesius praleistų namuose su kūdikiais, tačiau peikia naująją išmokų tvarką, mat ji esą neskatins darbo derinti su tėvyste.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis klausia: „Sistema sudaro papildomas galimybes dirbti, tačiau motyvacijos nebus, nes pajamos iš darbo santykių negalės viršyti išmokos. Kokia motyvacija dirbti ir gauti tiek pat, kiek gautum nedirbant?“

O opozicijos atstovai ir kai kurie ekonomistai perspėja apie naujos tvarkos trūkumus ir galimas landas tiems, kas sieks vienu metu ir uždarbiauti, ir susirinkti maksimalias išmokas.

„Ne visos šeimos galės suderinti darbą ir išmoką. Nors įstatymas leis tokią galimybę, suprantame, kad ne visi darbai vienodi, susimažinimas ne visur įmanomas“, – sakė Seimo narys, valstietis Tomas Tomilinas.

REKLAMA

„Yra galimybė apėjimo, nerodyti visų pajamų, ypač savarankiškai dirbantys, yra paslėptų galimybių apeiti“, – vertino socialdemokratas Algirdas Sysas.

„Gali piktnaudžiauti, žmogus dirbti kaip dirbęs, gauti išmoką, darbdavys mokės sumažintą algą, o vaikui paaugus, skolą atiduoti per padidintą algą, niekam nebus įmanoma įrodyti, kad tai didžiulis piktnaudžiavimas“, – teigė ekonomistas Romas Lazutka.

Naująją motinystės ir tėvystės išmokų tvarką valdantieji siūlo įvesti po metų, rugpjūtį, tačiau iki to laiko Seimas dar ją gali keisti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų