REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Grybų miškai šį rudenį kol kas šykšti, užtat raudonuoja spanguolės ir bruknės. Sezonas tik prasidėjo, o uogautojai sako, kad nurinktos dar ir neprisirpusios. Neradę grybų, žmonės neša iš miško spanguoles ir bruknes. Dauguma žino apie šių uogų naudą mūsų sveikatai, mitybos specialistai irgi ragina prisirinkti jų ir reguliariai valgyti. Bet, sako, kad lietuviai daro vieną esminę klaidą.

Grybų miškai šį rudenį kol kas šykšti, užtat raudonuoja spanguolės ir bruknės. Sezonas tik prasidėjo, o uogautojai sako, kad nurinktos dar ir neprisirpusios. Neradę grybų, žmonės neša iš miško spanguoles ir bruknes. Dauguma žino apie šių uogų naudą mūsų sveikatai, mitybos specialistai irgi ragina prisirinkti jų ir reguliariai valgyti. Bet, sako, kad lietuviai daro vieną esminę klaidą.

REKLAMA

Varėnos rajone, netoli Merkinės, pakelėje miško gėrybėmis prekiauja Kęstutis. Surinko kelis kilogramus bruknių ir saujelę padžiūvusių voveraičių.

„Prasti išvis, lietaus trūkumas. Prastai. Bruknės liko. Voveraičių visai nėra“, – sako Kęstutis iš Varėnos rajono.

Kai tik pradėjo sirpti uogos, už litrą bruknių vyras prašė penkių eurų. Dabar euru, o kai kur ir pusantro pigiau. Kęstutis sako: panaši kaina buvo ir pernai, tik šiemet pirkėjų mažiau.

REKLAMA
REKLAMA

„O pats valgote, pasidedate žiemai? – Taip. Kibirą kokį susiverdu uogienės. Jei neparduosiu – teks virti, ką darysi. Neišmesi. Rinktos, vežtos dešimt kilometrų. Tai parsivešiu, cukraus pirksiu ir virsiu sau“, – kalba Kęstutis.

REKLAMA

O Dzūkijos nacionalinio parko Čepkelių valstybinis gamtinis rezervatas. Pelkynuose raudonuoja spanguolės. Jų derlius šiemet gausus. Ne vienas uogautojas norėtų čia įsisukti. Bet patekti ne visi gali. Tik aplinkinių kaimų gyventojai.

Anksčiau rezervate galėjo uogauti 24 gyvenviečių žmonės, šiemet jau tik penkių. Užtat daugiau ir pažeidimų. Rezervato prižiūrėtojas pelkynuose pastebėjo uogautoją, bet kol priėjo – jis dingo. Matyt, neturi teisės čia spanguoliauti, o uogų norisi.

„Jie čia visi bando ir galvoja, kad vistiek reikia pauogauti. Dar nuo seno kiti ir įpratę, iš tų senesnių kaimų kad jiems buvo leista. Ir bando vistiek ateiti, pasiuogauti. Tai čia visą laiką buvo ir bus tų nelegalų“, – teigia rezervato prižiūrėtojas Tadas Valentukevičius.

REKLAMA
REKLAMA

Neblogu bruknių ar spanguolių derliumi džiaugiasi ir aukštaičiai. Panevėžio turguje spanguolių litras nuo trijų iki keturių eurų.

„Buvo daug drėgmės, noksta labai neblogai, didelės. Tai va, šiemet geri metai“, – sako uogautojas Vytautas.

Vyras uogas renka ir pardavimui, ir sau. Sako seniai žinantis spanguolių naudą žmogaus organizmui. Tiek šiose uogose, tiek bruknėse gausu vitamino C.

„Spanguolės – vitaminų bomba. Vitaminų bomba. Su medumi daro ir česnakėlio prideda, ir visuomet ant stalo stovi, tai po šaukštelį, po šaukštelį. Kalėdoms – pasakiškas spanguolių kisielius“, – pasakoja Vytautas.

Panevėžiečiai sako, kad uogų kainos panašios kaip pernai. Ir nors pirkėjų stoka nesiskundžia, uogautojų šiemet esą daugiau miškuose nei įprasta. Gal žmonės taupo ir patys važiuoja uogauti, o yra ir kitokia versija: žmonės vis tikisi grybų rasti, o jų neradę – bent uogų iš miško parsiveža.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Daug rinkėjų, vakar daug labai mačiau. Žaliojoje buvau, tai daug rinkėjų užtat nebenori ir tų uogų, nes rinkėjų daug“, – sako uogautoja Emilija.

Dauguma kalbintų žmonių žino tiek spanguolių, tiek bruknių naudą. Jos turi daug vitaminų ir mineralinių medžiagų. Gausu ne tik vitamino C, bet ir kalio, fosforo, geležies.

O ruošia šias rudens gėrybes įvairiausiais būdais – šaldo, verda, spaudžia sultis:

„Dedu medaus, išmaišau, nevirinu. Na, ir paskui į vandenį, geriant žiemą. Tai toks mano receptas. Aš kiekvieną žiemą pasidarau šitaip.“

„Oi, vitaminai, vitaminų šaltinis spanguolė. Kai peršąlęs – arbatytė labai gerai, su medumi. Pasaka vaistai.“

REKLAMA

Specialistai giria lietuvius, kad sveikatą gerina natūraliais vitaminais. Tačiau, sako, dauguma daro vieną esminę klaidą – deda medaus arba cukraus. Spanguolių ir bruknių verčiau niekuo nesaldinti, jei norime gauti kuo daugiau vitaminų.

„Medus, koks bebūtų ar cukrus, blokuoja vitamino C patekimą į ląsteles. Tai po šauktelį, užsigėrus vandeniu šiltu ar žolelių arbata rytais arba pusvalandis iki valgymo“, – aiškina visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Ramutė Kunigiškienė.

Ir jei uogas norime turėti kaip vaistą – geriau jų nevirti. O sušaldyti ar užpilti vandeniu ir tiesiog laikyti šaldytuve.

„Vertinga naudoti – širdies ir kraujagyslių problemų turintiems žmonėms. Vitaminas C apsaugo kraujagyslių sieneles saugo ir cholesterolį mažina, vartojant spanguoles ir bruknes“, – sako R. Kunigiškienė.

Tiek bruknės, tiek spanguolės žinomos ne tik kaip vaistai, bet ir puikus pagardas. Ir čia jau be medaus ar trupučio cukraus neįmanoma apsieiti. Bruknių uogienė tinka prie mėsos patiekalų, o per Kūčias dažno stalas neįsivaizduojamas be spanguolių kisieliaus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų