• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Energetikos ministerija siūlo riboti elektros kainų augimą, kad kitąmet elektra gyventojams brangtų ne daugiau 21 procento, tačiau šis ribojimas galios tik visuomeninio tiekėjo klientams. Nepriklausomi tiekėjai piktinasi, kad taip valdžia sukurs nesąžiningas konkurencijos sąlygas, ir vietoj to siūlo visiems vartotojams išdalinti subsidijas arba sumažinti elektrai PVM.

Energetikos ministerija siūlo riboti elektros kainų augimą, kad kitąmet elektra gyventojams brangtų ne daugiau 21 procento, tačiau šis ribojimas galios tik visuomeninio tiekėjo klientams. Nepriklausomi tiekėjai piktinasi, kad taip valdžia sukurs nesąžiningas konkurencijos sąlygas, ir vietoj to siūlo visiems vartotojams išdalinti subsidijas arba sumažinti elektrai PVM.

REKLAMA

Energetikos ekspertai teigia, kad žadėdama gyventojams palengvinti energijos kainų šoką, Vyriausybė sukelia tik daugiau chaoso.

Panevėžietė Jadvyga gyvena tik iš pensijos, tad skaičiuoja kiekvieną centą. Valdžiai nusprendus demonopolizuoti elektros rinką, moteris sulaukė ir konkuruojančių elektros tiekėjų vilionių pirkti elektrą iš jų. Tačiau senjorė skundžiasi nesuprantanti nei kam to reikia, nei tuo labiau, kurio tiekėjo pažadais tikėti.

„Žinau, kad peklos yra. O daugiau kas yra, nesidomėjau, nenumatau, kad ką nors keisiu. Lemia gal pinigai, kiekvienas euras skaičiuojamas pensininkų. Nepasirinkau ir nežinau, ką rinktis“, – kalbėjo Jadvyga.

REKLAMA
REKLAMA

Kiti panevėžiečiai jau varsto elektros tiekėjų duris ir piktinasi, kad valdžia liepia išsirinkti vieną iš tiekėjų, tarp kurių pasiūlymų ir velnias koją nusilaužtų.

REKLAMA

Energetikos ministerija jau teikia Vyriausybei įstatymų pataisas, kuriomis žada amortizuoti elektros kainų augimą – ateinantį pusmetį didinti ne daugiau penktadaliu, o nepriemokas išdėlioti per ateinančius penkerius metus.

Tarp siūlymų – ir planas antrai vartotojų grupei pusmečiui pratęsti nepriklausomo elektros tiekėjo pasirinkimą, mat to dar nepadarė pusė milijono vartotojų – du trečdaliai tų, kuriems liko vos 2 mėnesiai iki termino pabaigos. Energetikos ministras tikina, kad vartotojams, kurie iki šiol nėra pasirinkę nepriklausomo tiekėjo, elektra nuo kitų metų pabrangs ne daugiau kaip 21 procentu.

REKLAMA
REKLAMA

„Ministerija ruošia teisės aktus, kurie reikalingi reguliavimo aplinkai pakeisti, kad Valstybinė energetikos reguliavimo taryba galėtų priimti sprendimus, kad kainų pakilimo pikas galėtų būti išdėliotas ilgesniu laikotarpiu“, – sakė energetikos ministras Dainius Kreivys.

Vyriausybės mėginimai amortizuoti gyventojams elektros kainų augimą, energetikos eksperto Vidmanto Jankausko manymu, visgi sukels papildomą sumaištį ir nepalengvins apsisprendimo, kurį elektros tiekėją pasirinkti.

„Nekoks sprendimas. Socialiai neteisingas ir įneša daug chaoso. Jei visiems sumažinam kainas, išlošia tas, kas daugiausiai suvartoja. Iš tikrųjų reikia remti tuos, kurie negalės susimokėti“, – kalbėjo ekspertas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Valdžios planais piktinasi ir nepriklausomi tiekėjai. Jie neprieštarauja sprendimui riboti kainų augimą, tačiau yra nusivylę, kad jis galios tik valstybinio elektros tiekėjo klientams, nepasirašiusiems naujų sutarčių. Esą iškreips konkurenciją.

Nepriklausomi energetikai siūlo verčiau gyventojams padėti sumažinus elektros pridėtinės vertės mokestį (PVM) arba tiesiog išmokant gyventojams subsidijas.

Energijos reguliavimo tarybos vadovas Renatas Pocius atmeta tiekėjų priekaištus dėl rinkos iškreipimo, o gyventojus ragina nebeskubėti pasirašinėti jokių sutarčių. Kai Seimas priims elektros kainų reguliavimo nuostatas, jis siūlo įvertinti, kas labiau apsimokės – pirkti elektrą iš visuomeninio tiekėjo, ar iš nepriklausomų tiekėjų, kurie norėdami prisivilioti klientų galbūt pasiūlys dar palankesnes kainas.

REKLAMA

Beje, jeigu suvartojantieji iki 5000 kilovatvalandžių per metus gyventojai nuspręstų nutraukti jau pasirašytas naujas sutartis su nepriklausomais tiekėjais, jie galėtų vėl pirkti elektrą iš visuomeninio tiekėjo arba tiesiog dar pusmečiui atidėti pasirašytų sutarčių įsigaliojimą.

„Vartotojas turėtų įsivertinti ir pasiskaičiuoti, gal naudingiau nutraukti sutartį, sumokėti baudą, grąžinti nuolaidą. Bet sudarius naują kontraktą su nepriklausomu tiekėju, bus mažesnės išlaidos, nes biržoje kaina sumažės“, – kalbėjo R. Pocius.

Pasak Energetikos reguliavimo tarybos vadovo, nuspėti, kiek kainuos elektra nuo naujųjų metų, dar sunku ir visuomeninė elektros kaina nebūtinai bus penktadaliu didesnė nei dabar. Esą ji gali augti ir mažiau, o tai paaiškės lapkričio pabaigoje.

Siūlydama riboti elektros kainų augimą, Vyriausybė panašiai planuoja riboti ir gamtinių dujų bei šilumos kainas.

Visą reportažą žiūrėkite vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.

Reikia atšaukti rinkos liberalizavimą
Reikia atšaukti rinkos liberalizavimą
Reikia atšaukti rinkos liberalizavimą dėl valdžios sukelto chaoso ir visiškos betvarkės. Palikti galioti 0,152 kWh už kilovatvalandę kol bus aišku kiek padidės ar sumažės elektros rinkos kainos. Ignitis šiai dienai siūlo 0,253 kWh už 1 kWh sutarties pasirašymui. Tai sudaro 53,6 procento nuo dabartinės kainos. Toks įspūdis, kad atsakingi asmenys nesugeba kurti sąžiningos rinkos prognozių ir sąžiningai nustatyti kainų. Viskas suvelta taip, kad ir patys nesupranta kiek realiai kainuos ir kiek sau į kišenę įsidėti pinigų.
Nesąžinga kai kaina yra nustatoma 125% nuo psiaudo biržos kainos.... nesąžinga kai korupcines dedamosios seniai didesnės už elektros gamybos kainas... nesąžininga kai perki elektra o moki už dujas kurių nenaudoji.... nesąžinga....
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų