REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Bene sunkiausiai suprantamas burtažodis, kalbant apie elektros kainų augimą, yra elektros birža „Nord Pool“. Pasirodo, mes mokame už elektrą ne mažiausią, o didžiausią rinkos kainą. Tiesa, tokių biržos veikimo principų iki galo nesupranta ne tik politikai, bet ir kai kurie energetikai.

Bene sunkiausiai suprantamas burtažodis, kalbant apie elektros kainų augimą, yra elektros birža „Nord Pool“. Pasirodo, mes mokame už elektrą ne mažiausią, o didžiausią rinkos kainą. Tiesa, tokių biržos veikimo principų iki galo nesupranta ne tik politikai, bet ir kai kurie energetikai.

REKLAMA

Visi atsakymai apie sunkiai suvokiamą elektros biržą – laidos „Karštai su tv3.lt“ reportaže.

Pastaruoju metu daugelis Lietuvos gyventojų, žiūrėdami į vis kylančias elektros kainas, kraipo galvas ir nelabai supranta, kokio velnio brangsta visuomet pigi buvusi elektra ir kas čia ją taip brangina? Kreivys? Šimonytė su Landsbergiu? O gal Nausėda su Skverneliu? Ne, politikai elektros kainų nereguliuoja ir nekelia.

Kainas labiausiai kelia arba jas mažina elektros pagaminimo ir įsigijimo kaštai. O daugelyje Europos valstybių elektra gaminama pleškinant dujas, kurios per pastaruosius metus pabrango dešimteriopai.

REKLAMA
REKLAMA

„Kainos išaugo ne dėl liberalizacijos. Kainos išaugo, nes dujų kainos yra 20 kartų didesnės nei buvo prieš pusantrų metų. Tai daro tiesioginę įtaką ir elektros kainai. Tai čia ir yra tas pagrindinis pokytis“ – aiškino „Ignitis“ atstovas spaudai Artūras Ketlerius.

REKLAMA

Mūsų vartojamą elektrą dabar labai išbrangina birža, nes Lietuva, kaip ir kitos Europos Sąjungos valstybės, elektros energiją perka per ją.

„Paskutinė naujiena iš biržų reguliuotojų, kad maksimali kilovatlandės kaina bus keliama iki 5 eurų. Koks gamintojas gali savo kaštais pagrįsti tokią kainą?“, – klausė energetikos ekspertas Almantas Stankūnas.

Elektros birža – tarsi turgus

Elektros energijos birža – sudėtingas reikalas. Kad jį suprastų kiekvienas, pabandysime paaiškinti kuo paprasčiau.

Birža – tai tarsi turgus, kuriame pardavinėjami pomidorai. Šie pomidorai yra gyvybiškai svarbūs mūsų organizmui, bet šiuo metu jų labai trūksta. Įsivaizduokime, kad turguje prekiauja viso labo tik trys pomidorų pardavėjai, nes jų daugiau niekas neaugina, kadangi neturi labai brangiai kainuojančių šiltnamių.

REKLAMA
REKLAMA

Vienas už kilogramą nori gauti eurą, kitas – pusantro, o trečias pardavėjas – net 4 eurus. Automatiškai visi pomidorai bus parduoti už brangiausią kainą – 4 eurus. Kodėl? O todėl, kad į tą patį turgų kitą dieną ateitų daugiau pomidorų augintojų ir pardavėjų, susidarytų didelė konkurencija ir laikui bėgant kainos būtų mažos.

„Jums reikia daug uždirbti, kad galėtumėte išgyventi, todėl jūsų kaina turi būti aukšta. Birža buvo surikiuota tokiu būdu, kad brangiausias gamintojas ir nustato kainą, kad kitiems būtų paskata ateiti ir statyti elektrines“, – kalbėjo energetikos ekspertas Vidmantas Jankauskas.

Eilę metų šis elektros prekybos modelis per biržą veikė labai gerai, kainos buvo pigios. Bet dabar tokie elektros pardavimo algoritmai – tai tarsi dar viena vinis į pigesnės elektros karstą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„20 metų mes gyvenome su „Nord Pool“ ir sakėme: „oi, kaip gerai, kad esame prisijungę prie Skandinavijos“. Bet matote, nėra tiek kabelių, kad galėtume turėti tokias kainas kaip ir jie“, – sakė V. Jankauskas.

Skandinavijos kompanijose – rekordiniai pelnai

Dar viena bėda, kad Lietuva pati pasigamina tik kiek daugiau nei ketvirtadalį savo reikmėms reikalingos elektros. Beveik visą šį kiekį pasigamina Elektrėnuose ir Kruonio hidroelektrinėje. Visą kitą – 75 procentus reikalingą elektros kiekį perkame iš Lenkijos, Latvijos ir Skandinavijos.

„Gaunasi toks paradoksas. Tie, kurie gamina pigiai, tai jie labai labai daug užsidirba, o vargšai vartotojai sumoka“, – kalbėjo V. Jankauskas.

REKLAMA

Žinoma, ne visiems yra blogai, kad yra didelis elektros stygius ir labai aukštos kainos. Rekordinius pelnus skaičiuoja Skandinavijos energetikos kompanijos, kurios pagamina elektrą pigiai, o per biržą mūsų regionui elektrą parduoda labai brangiai.

„Kabelio su Švedija galingumas yra 700 megavatų. Visi prakalbo, kad gal reikia padidinti, bet klausimas, ar švedai to norės. Jie puikiai supranta, kad jungiantis su tokią brangia rinka, kaip Pabaltijo, užkils kainos ir pas juos. Tai čia prasideda įdomūs dalykai“, – kalbėjo A. Stankūnas.

Artimiausiu metu tikėtis elektros pigimo neverta, nes artėja žiema – laikas, kai elektros energijos vartojimas Europoje, o tame tarpe ir Lietuvoje, išaugs keletą kartų. Be to, Rusija daro viską, kad Europoje artėjančią žiemą sukeltų energetikos krizę. Riboja dujų tiekimą, kas dar labiau kelia ir kels dujų, o tuo pačiu ir elektros, kainas.

REKLAMA

„Visuomeninis tiekimas auga, kaip ir nepriklausomų tiekėjų kainos. Visuomeninio tiekimo tarifas be valstybės kompensacijos šiam pusmečiui 33 centai. Nuo sausio pirmos šis tarifas dar augs“, – tikino A. Ketlerius.

Brangiai už elektrą mokame ne mes vieni. Visa Europa čirška nuo rekordinių elektros kainų. Prognozuojama, kad netrukus Prancūzijoje elektros kaina šoks iki nematytų rekordų – 1 euro už kilovatvalandę. O vokiečiai jau dabar bando vėl paleisti uždaromas atomines elektrines, kad nors šiek tiek sumažintų elektros kainas.

Visą vaizdo reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.

VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:

Laidą „Karštai su tv3.lt“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 20:00 per TV3 televiziją!

Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „Karštai su tv3.lt“.

neikirtau, skandinavai elektros prigamina, labiai pigiai, o parduoda brangiai, ju birza perka, musu neperka, kazkoks durnizmas, tai isstot is tokios chebros, ir tiek ziniu, kai pardavines pigiai, vel draugausim....
Tai ne birža o karteliniai susitarimai, kaip ir naftos biznyje. Na, o mūsų visos buvusios valdžios ir esama dėl elektros gamybos LT nieko nepadarė, tik pliurpė ir dabar nesamones pliurpia.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų