REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prieš 231 metus Lietuva ir Lenkija priėmė pirmą Europoje rašytinę Konstituciją. Kai kurie istorikai ją vertina skeptiškai, bet prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė, kad turime ja didžiuotis ir net švęsti, kaip tai daro lenkai. Anot jo – tai modernios teisėkūros dokumentas, net pralenkęs laiką.

Prieš 231 metus Lietuva ir Lenkija priėmė pirmą Europoje rašytinę Konstituciją. Kai kurie istorikai ją vertina skeptiškai, bet prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė, kad turime ja didžiuotis ir net švęsti, kaip tai daro lenkai. Anot jo – tai modernios teisėkūros dokumentas, net pralenkęs laiką.

REKLAMA

Ir iš tiesų, kai kurios Konstitucijos nuostatos galioja iki šiol, pavyzdžiui, piliečių pareiga ginti savo valstybę. Bet tai kelia nuostabą šių dienų jaunimui. Jis mano, kad niekas neprivalo ginti tėvynės, o tą daryti reikia tik savanoriškai.

Konstitucinis Teismas ant kojų – darbuotojai išsirikiavo laukdami šalies vadovo Gitano Nausėdos. Teismo darbuotojai norėjo bendros nuotraukos.

O istorines knygas apie Lietuvą kolekcionuojantis Nausėda iš karto patraukė į teismo biblioteką. Nes ir vizito proga neeilinė – Gegužės 3-osios Konstitucijos diena.

REKLAMA
REKLAMA

Konstitucijos, kurią pirmąją Europoje priėmė Lietuva ir Lenkija, tuo metu besivadinusios Abiejų Tautų respublika.

„Kaip jūs žinote, prezidentas labai domisi knygomis, biblioteka, tai bibliotekoje jis praleido labai nemažą laiko dalį, domėdamasis ypatingai mūsų Lietuvos Respublikos Konstitucijomis ir jų priėmimo istorijomis“, – sako Konstitucinio Teismo pirmininkė Danutė Jočienė.

REKLAMA

„Gegužės 3-osios dienos Konstitucija yra ypatingas dokumentas, kuris buvo antrasis pasaulyje ir pirmasis Europoje, suformavęs valdžių pasidalijimo principą ir apskritai nubrėžęs modernios teisėkūros principus, ko gero, užbėgęs šiek tiek į priekį procesams, kurie prasidėjo Europoje“, – teigia G. Nausėda.

Kai kurie istorikai Konstituciją vadina Lietuvos antkapiu – esą ji apribojo LDK nepriklausomybę ir pakreipė jėgų pusiausvyrą Varšuvos naudai.

„Bet dar buvo spalio mėnuo, kuomet buvo priimtas papildomas aktas, Abiejų Tautų tarpusavio įsipareigojimas, kuris tarsi papildo Gegužės 3 dienos Konstituciją. Šis įsipareigojimas nusakė labai paprastą dalyką, Lietuva yra kažkas kita, nei kitos Lenkijos provincijos. Jinai turėjo savo atskirus narius iždo komisijoje, karo komisijoje, policijos komisijoje“, – kalba istorikas Eligijus Raila.

REKLAMA
REKLAMA

Be to, Konstitucija numatė Abiejų Tautų respublikos suverenumą.

„Buvo teisiškai panaikintas Rusijos protektoratas. Kitaip tariant, Rusija turėjo tapti Lietuvos–Lenkijos garantu, ir jinai buvo visą 18 amžių, pagaliau buvo atsisakyta Rusijos, kaip svetimos valstybės globos“, – sako E. Raila.

„Šiandien Gegužės 3-oji diena, tai yra labai svarbi Lietuvai, Lietuvos istorijai ir mūsų piliečiams“, – teigia istorijos mokytoja Reda Veikšaitė.

Moderniu teisėkūros dokumentu vadinta Konstitucija jau prieš kelis šimtus metų turėjo nuostatas, kurios galioja iki šiol. Vienas jų:

„Valstybės gynimas yra kiekvieno šalies piliečio reikalas“, – sako R. Veikšaitė.

Bet Šiaulių Stasio Šalkausko gimnazijos abiturientams ši pareiga šiek tiek kelia nuostabą:

„Aš manau, kad tai turi būti pasirinkimas kiekvieno žmogaus, ar nori, ar nenori ginti savo tėvynę.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Iš dalies teisinga, tačiau nevisiškai, nes šiek tiek apriboja pačio žmogaus laisvę, jei užpultų tavo šalį, tai jau esi kaip vos ne įkalintas, turi kovoti prieš tai.“

„Nemanau, kad jaunuoliai, kurie ką tik baigė mokyklą, turėtų būti priversti ginti tėvynę, kurios dar nespėjo pažinti, ar nespėjo pamilti.“

„Jeigu būčiau tam tinkamai pasiruošęs, tikrai eičiau.“

„Neprivaloma imti ginklo, nes už tėvynę galima kovoti ir be ginklo.“

Žmonės neabejoja, kad atsirastų savanorių, kurie gintų šalį, bet sako prievolės nereikia:

„Jeigu mes demokratiją toleruojame, ir demokratiški, tai turi žmogus turėti pasirinkimo teisę.“

REKLAMA

„Manau turėtų teisę pasirinkti, nes vis tiek būtų tų, kurie renkasi.“

„Aš už, vis tiek reikia ginti šalį, kas tada, jei visi išeis, kam liks tada ginti.“

„Gyvenam laisvoje Lietuvoje, galime kiekvienas daryti tai, ką mes norime.“

„Aš manau vis tiek tai turėtų būti pačio žmogaus pasirinkimas ir pačių žmonių savimonė, ką jiems patiems reiškia tėvynė.“

Skirtingai nei Lietuvoje, Gegužės 3-oji Lenkijoje yra svarbi valstybinė šventė.

„Mes turime kuo didžiuotis, mes švenčiame šią šventę kartu su Lenkijos respublika“, – sako G. Nausėda.

„Aš nesuklysčiau sakydamas, kad tai vienas reikšmingiausių dokumentų Lietuvos istorijoje? — Visiškai ne, dar pridėčiau, vienas politinių teisinių dokumentų. Būtent“, – teigia E. Raila.

Keletas Seimo narių siūlo Gegužės 3-ąją paskelbti nedarbo diena, naikinant laisvadienį gegužės 1-ąją – tarptautinę darbo dieną. Gitanas Nausėda šiandien savo nuomonės dėl to neišsakė – tik pareiškė, kad tai diskusinis klausimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų