REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po ilgos pertraukos gyventojų laukia nemalonūs pokyčiai dėl paskolų – teks mokėti daugiau. Tačiau kiek daugiau ir nuo kada? 

Po ilgos pertraukos gyventojų laukia nemalonūs pokyčiai dėl paskolų – teks mokėti daugiau. Tačiau kiek daugiau ir nuo kada? 

REKLAMA

O ką daryti tiems, kurie dar tik ruošiasi imti paskolą? Apie tai TV3 žinių „Dienos komentare“ žurnalistė Jolanta Svirnelytė kalbino ekonomistą Marių Dubnikovą.

Kiek gali kilti „Euribor“ ir ką iš tiesų tai reiškia?

Tai reiškia, kad visi, kas turi paskolas su kintamomis palūkanomis, o tai yra ir būsto paskolos, ir vartojimo paskolos, ir verslo paskolos, jos kainuos daugiau. Kol kas tik perkopėme nulį, tai prie paskolos prisidės tik centai, bet prognozuojama, kad šių metų pabaigoje „Euribor“ gali pasiekti tarp pusę procentinio punkto ir vieną procentą.

Kada žmonės tai pajus?

Viskas priklauso nuo to, kada paimtos paskolos. Populiariausias „Euribor“ yra šešių mėnesių, tai reiškia, kad kas 6 mėnesius slenkančiu grafiku paskolos yra peržiūrimos. Jei paskola paimta birželio mėnesį, tai dar tik po šešių mėnesių įvyks perskaičiavimas, jei paskolą ėmėme sausio mėnesį, tai liepos mėnesį bus perskaičiavimas, kuris turės įtakos.

REKLAMA
REKLAMA

Kiek, pavyzdžiui, šeimai gali padidėti paskola?

Jei paskola yra 100 tūkstančių eurų, jau dabar ji pabrangs apie 500 eurų per metus arba 41 euru per mėnesį tokią paskolą aptarnauti. Kitaip tariant, tiek palūkanų daugiau reikės mokėti, jei įvyksta pusės procento pokytis.

REKLAMA

Jei įvyksta 1 proc. pokytis, tada atitinkamai dvigubai daugiau – 1000 eurų per metus arba 82,5 eurų per mėnesį.

Kai kurie išgirdę tokias naujienas pagalvojo, kad palūkanas reikėtų fiksuoti. Ar patartumėte taip elgtis?

Tam jau vėlu, nes fiksuotos palūkanos yra ganėtinai aukštos, jos fiksuojamos ties 5–6 proc. ir paprastai tai yra 5 metų laikotarpiui. Tai gali būti, kad sumokėsime krūvas palūkanų dėka to, kad turėtume fiksuotas palūkanas, bet praėjus 5 metų terminui vėl spręsime tą patį klausimą prie greičiausiai aukštesnių palūkanų.

REKLAMA
REKLAMA

Šiuo atveju geriausia persižiūrėti savo biudžetą ir biudžete padaryti atidėjimus, jei reikėtų mokėti daugiau, kad turėtume iš ko.

O ką patartumėte tiems, kurie ketina imti paskolas?

Patarčiau labai paprastai – nors imti paskolą leidžiama 40 proc. nuo savo pajamų, tai yra maksimalus dydis, vis tik sakyčiau, kad reikėtų orientuotis į 15 proc. nuo savo pajamų. 

Tada tikrai jausimės saugūs nepaisant to, kokios bus palūkanos, nepaisant to, jei netikėtai netektume darbo. Mokėdamas 15 proc. nuo pajamų įmokas už būsto paskolą žmogus visada turėtų jaustis saugiai.

Ar tai atspindi riziką?

Ne, tai nereiškia, kad reikia susiimti, tai reiškia, kad 40 proc. nuo pajamų paskolos nereikėjo imti ir vakar, nes tai yra maksimalus dydis. Maksimalus dydis dažniausiai reiškia maksimalią riziką.

Visą pokalbį išgirskite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų