• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ligoninėse trūkstant dirbti galinčių medikų, į COVID-19 pacientų priežiūros darbus įsijungia vis daugiau savanorių. Pajėgas ligoninėse stiprina Lietuvos šaulių sąjunga. Į Lietuvos raudonąjį kryžių kreipėsi beveik 1000 padėti galinčių savanorių.

Ligoninėse trūkstant dirbti galinčių medikų, į COVID-19 pacientų priežiūros darbus įsijungia vis daugiau savanorių. Pajėgas ligoninėse stiprina Lietuvos šaulių sąjunga. Į Lietuvos raudonąjį kryžių kreipėsi beveik 1000 padėti galinčių savanorių.

REKLAMA

Jais tapusios Lietuvos žvaigždės ar Seimo nariai ligoninėse tampa ir valytojais, ir liftininkais, maisto vežiotojais ar net mirusiųjų kūnų vežiotojais – dirba, kad tik sumažintų medikams krūvį. 

„Matai palatoje vienur žmonės guli, o kitur va jau didelis maišas juodas. Vaizdas yra labai liūdnas“, – sako Seimo Pirmininkės pavaduotojas Paulius Saudargas.

Seimo vicepirmininkas konservatorius Paulius Saudargas vienas iš 19-os šaulių savanorių, kurie šiuo metu jau pluša Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje, ten kur gydomi COVID-19 pacientai.

REKLAMA
REKLAMA

Situacija visose Vilniaus regiono ligoninėse sudėtinga, trūksta ne tik gydytojų, slaugytojų, bet ir eilinių nekvalifikuotų darbuotojų. Į šį pagalbos šauksmą vieni iš pirmųjų atsiliepė Lietuvos šauliai.

REKLAMA

„Nuo valymo darbų iki pernešimų. Reikia kartais pagalbos, tiesiog fiziškai. Lovos yra sunkios. Reikia iš vieno korpuso į kitą su visu ligoniu transportuoti. Reikia rentgeną padaryti, endoskopiją“, – pasakoja P. Saudargas.

„Matuoji deguonį, plauni grindis, vežioti žmones iš priimamojo į skyrių. Iš skyrių, į paskutinė kelionę, arba į kitą skyrių“, – teigia atlikėjas Gabrielius Liaudanskas-Svaras.

Šaulys Gabrielius Liaudanskas-Svaras kartu su Seimo vicepirmininku taip pat pluša ligoninėje. Žinomas atlikėjas ligoninėje savanoriauja kiekvieną dieną nuo 4-ių iki 8-ių valandų per parą.

REKLAMA
REKLAMA

„Yra tokie juodi maišai ir juos tada atiduoda artimiesiems atėjus laikui. Tai tuose maišuose vis dar skamba mobilūs telefonai ir tai girdėti atvažiavus į priimamąjį, tas yra sunku“, – kalbėjo G. Liaudanskas-Svaras.

Savanoriai kaip ir medikai aiškina, kad šalies ligoninės pilnutėlės. Visame Vilniaus regione iš 812 lovų užimtos 751. O iš 87 reanimacijos lovų užimtos 79. Surasti laisvų vietų dar būtų galima kituose skyriuose, tačiau ligoninės susiduria su neišsprendžiama problema – gydytojų trūkumu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Visas personalas jau dirba su COVID-19 pacientais ir daugiau rezervo mes neturime. Jeigu 35 lovoms normaliomis sąlygomis mums užtenka 40 darbuotojų, tai gydant COVID-19 toms 35 lovoms reikia 100 darbuotojų“, – sako Vilniaus miesto klinikinės ligoninės vadovas Narimantas Markevičius.

„Nebeįmanoma pakliūti į reanimaciją, nes tiesiog nebėra vietų, neįmanoma pakliūti į ligoninę, nes nebėra personalo“, – pasakoja G. Liaudanskas-Svaras.

REKLAMA

„Visa ligoninė, kuri anksčiau teikė kitas paslaugas, šiandien yra COVID-19 ligoninė ir joje nebėra vietos“, – teigia P. Saudargas.

Situacija prasta ne tik Vilniuje, su tomis pačiomis problemomis susiduria visos Lietuvos ligoninės. Šiuo metu šalies palatose vienu metu guli 2478 COVID-19 pacientai. Sveikatos priežiūros įstaigos gydo ne tik juos, bet ir kitomis ligomis sergančius pacientus. Tačiau, kiekviena papildoma COVID-19 lova atima gydytojus iš kitų ligų skyrių.

REKLAMA

„Jeigu plitimas bus didelis ir didės skaičius pacientų, kuriems reikės stacionarinio gydymo. Reikės kažkokių neadekvačių sprendimų. Galbūt tektų mažinti pirminės sveikatos priežiūros, tai yra poliklinikų darbo apimtis ir dalį darbuotojų perkelti į stacionarą“, – kalbėjo N. Markevičius.

„Gydytojai jie geležiniai, slaugės geležinės. Aš iš šono pasižiūrėjau. Jeigu nebūtų gyvi žmonės, tai galėtų dirbti be sustojimo. Darbo net nesimato pabaigos“, – sako G. Liaudanskas-Svaras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ligoninėse plušančių savanorių gretos plečiasi, šiandien mokymuose dalyvauti pradėjo dar 20 šaulių sąjungos savanorių. Negana to, Lietuvos Raudonasis kryžius buria dar gausesnes savanorių pajėgas. 900 žmonių išreiškė norą padėti sunkiai dirbantiems medikams. Iš jų dalis dirbs Santaros klinikose, kiti, tikėtina, bus nukreipiami į kitas šalies ligonines.

„Nieko negali tenkinti toks faktas, kad Lietuva pagal susirgimų skaičių 100 tūkstančių gyventojų pagal mirtingumo lygį kopia į pirmaujančių valstybių gretas ir tai tikrai nėra ta sritis, kur mes norėtumėme pirmauti“, – pasakoja Prezidentas Gitanas Nausėda.

Lietuvos laboratorijos per vakar aptiko 2130 naujų COVID-19 infekcijų. Mirė dar 20 žmonių. Iš viso nuo pandemijos pradžios COVID-19 pasiglemžė 1039-ias Lietuvos žmonių gyvybes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų