Prie Lenkijos Konstitucinio teismo – sujudimas. Čia susirinko dvi priešiškos stovyklos: abortų priešininkai ir moterų teisės rinktis gynėjai. Lenkijos Konstitucinis tribunolas, po konservatyvių parlamentarų kreipimosi, sprendžia, ar įstatymas, leidžiantis darytis abortus vaisiaus apsigimimo atveju – atitinka Konstitucijai.
Džiaugiasi abortų priešininkai. Konstitucinio teismo sprendimas atveria kelią griežtinti jau dabar vieną griežčiausių Europoje abortų įstatymą.
„Šiandien Lenkija yra pavyzdys Europai ir pasauliui. Ponai ir ponios, mes neprivalome judėti toliau į kairę ir žudyti žmones. Apsaugoti gyvybę įmanoma“, – sako „Stop abortams“ iniciatyvos atstovė Kaja Godek.
„Kalbame ne apie moters saugumą, o apie vaikų apsaugą, kurie gali gimti sergantys: su neišsivysčiusiomis galūnėmis ar Dauno sindromu. Mes turime išsaugoti tokius vaikus“, – pasakoja kraštutinių dešiniųjų atstovė Julia Zolek.
Tuo metu už moterų teisę pasirinkti pasisakantiems lenkams tuo metu liūdna diena. Būtent vaisiaus apsigimimas yra beveik visų abortų Lenkijoje priežastis. Nuo 1993-ųjų Lenkijoje abortai leidžiami ir kai nėštumas yra išžaginimo ar incesto pasekmė, arba kai jis kelia pavojų motinos gyvybei – bet dėl pastarųjų priežasčių įvyksta vos 2 proc. abortų. Taigi Konstitucinio teismo sprendimas atveria kelią konservatoriškai Lenkijos valdžiai beveik visiškai uždrausti abortus.
„Man netelpa galvoje, kodėl aš turiu būti verčiama gimdyti vaiką, kuris mirs. Tai trauma visiems. Devynis mėnesius turi nešioti vaisių su rimtais genetiniais defektais, kuris neišgyvens. Tai trauma moteriai, visai šeimai. Tikiuosi, kad po 20, 30 ar 50 metų žmonėms abortai bus laisvai prieinami“, – teigia dizainerė Marta Plewicka.
Lenkijos valdantieji Įstatymas ir teisingumas jau 2016 m. bandė griežtinti abortų įstatymus, bet to nepadarė šalyje kilus masiniams protestams.
Skaičiuojama, kad oficialiai Lenkijoje per metus atliekama iki 2 tūkst. abortų, bet, neoficialiais duomenimis, kone 200 tūkst. Lenkijos Konstitucinio teismo sprendimą jau pasmerkė Europos Taryba.