REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Garsiai pristatyta ir daug šurmulio sukėlusi mokesčių reforma gali ir neišvysti dienos šviesos. O sutrukdyti jai gali net ne opozicija, o konservatorių partneriai liberalai. Po Liberalų sąjūdžio viešų pareiškimų, kad konservatoriai, neįsiklausydami į pasiūlymus, galimai pažeidžia koalicijos sutartį, premjerė Šimonytė sukvietė keletą liberalų į neviešą pasitarimą.

Garsiai pristatyta ir daug šurmulio sukėlusi mokesčių reforma gali ir neišvysti dienos šviesos. O sutrukdyti jai gali net ne opozicija, o konservatorių partneriai liberalai. Po Liberalų sąjūdžio viešų pareiškimų, kad konservatoriai, neįsiklausydami į pasiūlymus, galimai pažeidžia koalicijos sutartį, premjerė Šimonytė sukvietė keletą liberalų į neviešą pasitarimą.

REKLAMA

Tačiau nusileisti premjerė neketina – esą liberalai pageidauja milijardinių pakeitimų, nors lėšų jiems nėra. Laisvės partija grasina už tokį mokesčių reformos projektą nebalsuoti. Apžvalgininkai neatmeta, kad mokesčių reforma koaliciją gali privesti iki ultimatumų ir didelių dramų.

Paklausti, kaip apibūdintų santykius koalicijoje, Laisvės partijos nariai atsako šitaip, su ironiška šypsena.

„Dalykiniais“, – sako Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė.

„Baigiu priprasti“, – kalba laisvietis Vytautas Mitalas.

Premjerė Ingrida Šimonytė replikuoja irgi su doze ironijos.

„Vienoje lėkštėje yra dalykai, kurie visiems patinka ir apie juos niekas nediskutuoja. Niekas neateina ir nepasako – „ačiū konservatoriams, ačiū finansų ministrei, ačiū Vyriausybės vadovei“, – teigia I. Šimonytė.

REKLAMA
REKLAMA

Bet liberalai dėkoti konservatoriams tikrai nemato už ką. Priešingai, praėjusią savaitę Liberalų sąjūdis išplatino pranešimą, esą rengdami mokesčių pakeitimus konservatoriai nesilaiko koalicijos sutarties, kurią patys pasirašė kadencijos pradžioje. Pasak liberalų, tik tokiu būdu jie sugebėjo išsiprašyti projekto skaidrių, kurių negavo nuo pat rugsėjo. Vakar keletą Liberalų sąjūdžio narių ir laisviečių premjerė pakvietė nuotoliniam susitikimui, tačiau atsižvelgti į koalicijos partnerių pageidavimus konservatoriai esą ir toliau neketina.  

REKLAMA

„Pažadų niekas nedalijo. Kaip ir nebuvo pažado koreguoti, taip ir aš asmeniškai nedaviau pažado palaikyti tai, kas yra padėta ant stalo“, – tvirtina A. Armonaitė.

Liberalai nepritaria nekilnojamojo turto mokesčiui, didesniam individualios veiklos apmokestinimui. Laisvės partija neslepia – jei konservatoriai ir toliau nematys reikalo atsižvelgti į pasiūlymus, už mokesčių reformą jie išvis gali nebalsuoti.

„Gali būti „viskas arba nieko“ situacija, tokiu atveju neatmesčiau, kad iš viso jokie pakeitimai Seime nei svarstomi, nei priimti nebus. (...) Jokių reformų nedarymas nėra toks prastas variantas“, – sako V. Mitalas.

REKLAMA
REKLAMA

„Kol kas tas pasiūlymas, kurį turime ant stalo, yra Finansų ministerijos. Jis nėra koalicijos, dėl nieko nėra sutarta“, – kalba A. Armonaitė.

Paklusti konservatoriams nenusiteikęs ir Liberalų sąjūdis.

„Neturėtų būti suprantama, kad nekeičiame nė vieno žodžio, nė vienos eilutės ir balsuojame užsirišę akis ir užsikišę ausis. Mes taip nesutiktumėm“, – tikina liberalas Eugenijus Gentvilas.

„Liberalai labai nemėgsta niekur mokesčių didinti, mėgsta tik mažinti. Bet taip neišeina“ – kalba konservatorius Paulius Saudargas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Premjerė Šimonytė tikina, kad į dalį pageidavimų atsižvelgė jau anksčiau, o kitiems biudžete nėra pinigų.

„Papildomi ministerijų prašymai finansuoti jų programas viršija 3 mlrd. eurų ir tame tarpe yra ne viena liberalių partijų vadovaujama ministerija. Suma, kurios yra prašoma papildomai savo programoms, yra gana reikšminga – apie pusę šitos sumos“, – aiškina I. Šimonytė.

Šimonytės žodžiais, koalicijos partneriai „bando iš mokesčių reformos išrankioti tik razinas“ – atsirinkti tik patinkančius pakeitimus.

REKLAMA

„Išlaidos atsiranda iš biudžeto, o kaip atsiranda biudžetas, čia yra finansų ministro problema. Tai taip nėra“, – teigia I. Šimonytė.

Galiausiai paaiškėjo, kad šią savaitę projektas Seimo salės nepasieks, nesvarstys jo ir Vyriausybė. Apžvalgininkas Tadas Ignatavičius mano, kad mokesčių reformos ateitis miglota. O priežastis paprasta – vis labiau artėjantys Seimo rinkimai.

„Sudėtinga būtų eiti į rinkimus Laisvės partijai, Liberalų sąjūdžiui su žinia, kad jie buvo valdžioje, kai buvo keliami mokesčiai, nuskalpuoti, apiplėšti bankai, kaip sako liberalų atstovai“, – komentuoja T. Ignatavičius.

REKLAMA

Opozicija reformos palaikyti nežada. Be koalicijos partnerių konservatoriams tiesiog pritrūks balsų priimti projektą, kurį vadina vienu svarbiausių kadencijoje.

„Arba jūs balsuojat, arba ne, gal tada aš pasitraukiu iš premjerės posto“. Ir tokia drama įmanoma, nes rinkimai artėja“, – sako T. Ignatavičius.

„Visą kadenciją jau tie koalicijos pamatai dreba, ar dėl vienų dalykų, ar dėl kitų dalykų, čia normalus procesas“, – teigia P. Saudargas.

„Laisviečiai“ nepatenkinti ir dėl to, kad nuolat nesulaukia palaikymo dėl Civilinės partnerystės ir kanapių dekriminalizavimo įstatymų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų