REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Joninių šventė nuo seno apipinta įvairiomis legendomis ir papročiais. Etnologė Rita Balkutė sako, kad ši naktis yra puiki proga sustiprinti ne tik savo kūną, bet ir dvasią.

Joninių šventė nuo seno apipinta įvairiomis legendomis ir papročiais. Etnologė Rita Balkutė sako, kad ši naktis yra puiki proga sustiprinti ne tik savo kūną, bet ir dvasią.

REKLAMA

Daugiau apie trumpiausios metų nakties burtus etnologė papasakojo TV3 žinių „Dienos komentare“.

Tai ką iš tiesų mes šį vakarą švęsime – Jonines, Kupoles ar Rasos šventę?

Kaip liaudis sako – kaip pavadinsi, taip nepagadinsi. Liaudyje yra ir tas pavadinimas, ir Rasos, ir Kupolės, jeigu krikščioniškoje tradicijoje, tai ir Joninės. Visi pavadinimai tinka šiai dienai.

Sakoma, kad vidurvasario burtai yra ypatingi. Kuo jie yra ypatingi ir ko jais siekiama?

Šita diena yra ypatinga. Saulė, keliaujanti dangumi kažkiek laiko sustoja dar kartą pasižiūrėti į mus, į augalus. Po Joninių, kaip žinome, ji pradeda keliauti keliais žingsneliais žemyn, tai šitame virsmo taške bet koks dalykas gali įgauti magiškų savybių.

Puokštė, surinkta iš devynių žolynų, iš devynių laukų, gali ne tik padėti kažkokiam gydymui, bet su tokiais augalais galima spėti ateitį. Dėl to viena iš pagrindinių tradicijų buvo, kad surinkta puokštė pranašaudavo kas laukia šiais metais.

REKLAMA
REKLAMA

Merginos taip pat burdavo. Jos supindavo vainiką ir mesdavo ant karties, kad sužinotų ar šiais metais ištekės, ar dar reikės palaukti.

Sakoma, kad vanduo taip pat tampa ypatingas ir įgyja stebuklingų galių. Ką reikia daryti su tuo vandeniu, kad visus metus kuo labiau sektųsi?

REKLAMA

Vanduo gal ne tiek sėkmės simbolis, o kaip ir saulė yra vienas iš gyvybės šaltinių. Jeigu mes ryte rasoje Joninių naktį išsimaudysime, galime sustiprinti savo kūną. Šiaip visokios apeigos sustiprina mūsų dvasią, pavyzdžiui paparčio ieškojimas atskleidžia mums žinojimą, kažkokias paslaptis, tai vanduo stiprina mūsų kūną ir nusiprausę rasoje galime sutvirtėti, būti labiau sveikesni, drūtesni ir turėti daugiau gyvybinių jėgų.

Joninių naktis neatsiejama nuo paparčio žiedo. Kaip jo ieškoti ir ką jis duoda?

Manau, kad tai yra labai gražus simbolis. Mes žinome, kad papartis nežydi, bet visa apeiga kaip tą papartį surasti rodo, kad žmogus tą naktį gali eiti tokio dvasinio žinojimo keliu. Sakydavo, kad reikia nueiti ten, kur neloja šunys, negirdėti jokio garso, atsisėsti, apsibrėžti ratą ir laukti to paparčio, kol jis nukrenta.

REKLAMA
REKLAMA

Pasiekti, kad papartis nukristų nėra taip paprasta – gąsdina visokios baidyklės, velniai. Tai rodo, kad tai nėra toks paprastas sėdėjimas ir kad tu taip paprastai gali tą žinojimą gauti. Jeigu pasiseka išsėdėti ir apsiginti nuo tų piktų dvasių, mums ateina žinojimas.

Visą pokalbį žiūrėkite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų