V. Kusas savo rankomis pagamino oficialiai įregistruotą literatūrinį kūrinį ant medžio lukšto.
„Knygoje – šiųmetiniai mano eilėraščiai – švieži, niekur nepublikuoti“, – sako menininkas.
Egzempliorių tokia išskirtinė knyga turi tik 50-imt. Puslapio ilgis – 8 centimetrai, plotis – 6. Jiems vyras naudoja beržo lukštą, o viršeliams – raudonmedžio.
Antspaudams dėti skirtą aparatą, su kuriuo knygoje patalpina tekstą, vyras pasiskolino iš vienos įmonės. Šios atstovai paruošė ir pagrindus su skirtingais tekstais kiekvienam puslapiui. Puslapių visoms knygoms reikia tūkstančio, tad jų atspaudimas tapo tikru iššūkiu.
„Daugiausiai galėdavau atspausdinti tris puslapius, nes ranka pradėdavo skaudėti“, – pasakoja V. Kusas.
Dar vienas iššūkis – tarp tokios daugybės puslapių nepasimesti. Be to, būtų labai apmaudu, jei kurioje knygoje jie imtų kartotis. V. Kusas pasakoja, kad toks kruopštus darbas yra geriausias vaistas nuo visų su amžiumi ateinančių ligų.
„Čia yra vaistas. Prapuola visi rankų virpesiai, prapuola", – tikina vyras.
Puslapius auksinių rankų savininkas suspaudžia staklėmis ir nešasi į kitas dirbtuves nušlifuoti, kad šie būtų lygūs. Menininkas puslapių nugarėlėse iškala griovelius ir ant jų tepa klijus. Sako, griovelių paskirtį taip pat pats sugalvojo.
„Jis įbėgs į vidų ir taip gaunasi dvigubas stiprumas. Būtų tas pats, jei ant viršaus dėčiau siūlą", – sako V. Kusas.
Tada knygelę menininkas palieka džiūti kelias valandas ir unikalus leidinys – paruoštas. O dar vienas naujausias Vytauto Kuso kūrinys – pagal originalius brėžinius pagamintas Mažosios Lietuvos publicisto, spaustuvininko, vieno iš „Aušros“ leidėjų Martyno Jankaus namo modelis. Namelio aukštis iki kamino lygiai 15 milimetrų.
Visą knygos gamybos procesą galite pamatyti reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.