REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Amžiaus byla“ vadintoje koncerno „MG Baltic“ politinės korupcijos istorijoje – šnipštu pasibaigusi atomazga. Rezultatas panašus kaip ir ankstesnių prokurorų skambiai pradėtų bylų. Visi be išimties kaltinamieji, taip pat – ir 106 tūkstančius eurų degtinės dėžutėje iš verslininko gavęs Eligijus Masiulis – nekalti. Taip nusprendė teisėjai. Jiems esą pritrūko įrodymų, kad koncernas politikus pinigais maitino siekdamas sau naudos, o gauti alkoholio dėžutes esą įstatymai nedraudžia.

„Amžiaus byla“ vadintoje koncerno „MG Baltic“ politinės korupcijos istorijoje – šnipštu pasibaigusi atomazga. Rezultatas panašus kaip ir ankstesnių prokurorų skambiai pradėtų bylų. Visi be išimties kaltinamieji, taip pat – ir 106 tūkstančius eurų degtinės dėžutėje iš verslininko gavęs Eligijus Masiulis – nekalti. Taip nusprendė teisėjai. Jiems esą pritrūko įrodymų, kad koncernas politikus pinigais maitino siekdamas sau naudos, o gauti alkoholio dėžutes esą įstatymai nedraudžia.

REKLAMA

Išteisinti politikai ir Kurlianskis lieja tulžį ant prokuroro, o opozicija šokiruota – šitoks teismo sprendimas esą tiesiog Lietuvoje įteisina korupciją. Politologai kartoja, kad tokios niekuo pasibaigiančios rezonansinės bylos dar labiau smukdo žmonių pasitikėjimą ir partijomis, ir teisėsauga ir visa valstybe.

Beveik šešeri metai – tiek praėjo nuo tos dienos, kai Lietuva pamatė kratas tuomečio Liberalų sąjūdžio lyderio Eligijaus Masiulio namuose bei kabinete ir išgirdo apie 106-is tūkstančius eurų degtinės dėžutėje. Gautus iš koncerno „MG Baltic“ viceprezidento Raimondo Kurlianskio.

REKLAMA
REKLAMA

Ir beveik ketveri metai, kai byla persikėlė į teismą. Kaltinamieji renkasi į paskutinį posėdį, kai paaiškės – įtikino teisėjus Masiulio aiškinimai, kad krūva šlamančiųjų degtinės dėžutėje tebuvo paskola, ar ne.

REKLAMA

Pasirodo, teisėjus įtikino. Jiems pritrūko įrodymų, kad tai galėjo būti verslininko kyšis politikui. Pasak teisėjų, slapta ikiteisminio tyrimo pareigūnų įrašyti pokalbiai pernelyg blogos kokybės, neiššifruojami. Be to, prokurorai esą nekreipė dėmesio, kad Masiulio mašinoje tikrai buvo paskolos susitarimas, nors ir pasirašytas tik jo paties, nepatvirtintas notaro.

„Akivaizdu, nenorėdamas viešinti tokios sandorio, nesilaikė aukščiausiems valstybės pareigūnams keliamų nepriekaištingo elgesio standartų. Tačiau, pagal 2016 m. galiojusias BK nuostatas, nusikalstamos veikos taip pat nepadarė“, – komentuoja teisėja Nijolė Žimkienė.

REKLAMA
REKLAMA

O nuolat linksniuotas butelis degtinės, kurio dėžutėje ir buvo pinigai, irgi atsakomybės neužtraukia.

„Dovanos savaime nėra uždraustos“, – teigia N. Žimkienė.

Buvę kaltinamieji rodo palengvėjimo ženklus. Prokuroras ne tik siūlė jiems septynerių metų bausmes ir kone 40-ies tūkstančių eurų baudas, bet ir suėmimą teismo salėje. O išteisinti visi – taip pat – ir Vytautas Gapšys, Gintaras Steponavičius, Šarūnas Gustainis.

„Tuščias puodas garsiai skamba. Aš ir įrodinėjau metus laiko, o ir 4 metus, kad prokuroras yra tuščias puodas“, – sako išteisintas verslininkas Raimondas Kurlianskis.

„Lietuvoj klostosi ne visai gera situacija, kai kai kurie teisėsaugos pareigūnai per tokias rezonansines bylas, kurias patys sukelia, pasidaro sau karjerą, būtent šitaip atsitiko su šiuo prokuroru. Labai aiškus signalas visoms valdžios institucijoms, kad valytis turi ne tik politinė sistema, bet ir teisėsaugos sistema“, – teigia išteisintas politikas Eligijus Masiulis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Teismas pasiuntė prokurorą su visais jo argumentais tolyn ir gilyn ir dabar galės kvėpuoti savo dujomis“, – kalba R. Kurlianskis.

„Aš tikiuosi, kad tokių žmonių likimų traiškymų bus mažiau, o tiksliau, jų išvis neturėtų būti“, – sako „darbietis“ Vytautas Gapšys.

Nieko nepešęs prokuroras Justas Laucius, kaip ir anksčiau, nedaugžodžiauja, dar nežino, ar nuosprendį skųs.

„Teismas teisiškai įvertino šioje byloje nustatytus faktus, o ar tas vertinimas nėra be teisinių priekaištų, prokuratūra savo nuomonę pateiks per 20 dienų“, – teigia prokuroras Justas Laucius.

Išteisinti ir pats koncernas, jau bylos metu persivadinęs „MG Grupe“, Darbo partija ir Liberalų sąjūdis. Šiai partijai, kaip ir pačiam Masiuliui, byla iš panosės nušvilpė pergalę Seimo rinkimuose. Tiesa, tų rinkimų buvo jau dveji ir tauta Liberalų sąjūdžio smarkiai nenubaudė – praėjusią kadenciją pabuvusi opozicijoje ir skilusi, dabar partija – vėl valdančiųjų gretose, kartu su konservatoriais, kurių kai kurie vadovai nevengė bendrautri su Kurlianskiu ir koncernu.

REKLAMA

„Ne, nenustebino, aš tokio sprendimo tikėjausi. Ir ne kartą esu sakiusi, kai priėmiau sprendimą kandidatuoti į partijos pirmininkes, tą dariau, nes tvirtai tikėjau, kad partija, kaip organizacija yra su šia istorija nesusijusi ir nekalta“, – kalba Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

„Pripažinkime, kad mes patyrėme, na ne pergalę, aš nedrįstu to vadinti pergale, bet statisfakciją, tai reputacinių nuostolių mes patyrėme labai daug“, – kalba liberalas Eugenijus Gentvilas.

Gyventojai piktinasi tokiu teismo sprendimu:

„O, cholera. O ką, ar pirmas kartas?“

„Visi milijonieriai, visi valdžioj sėdi, visi nekalti.“

„Gaila, kad taip yra, kiaušinį pavogdamas kaime sodinamas į kalėjimą, o čia su tokiais pinigais nieko nebuvo. Politika lieka politika.“

REKLAMA

„Atrodytų, kad kaltas, bet va kuo baigės.“

Dėl tokio teismo sprendimo įsiuto ir opozicija.

„Ir dabar kaip suprantu, kad dabar, kaip ir normalu Seimo nariui paskolas gauti dėžutėse. Aišku, aš čia šaržuoju, bet tikiuosi, kad tai yra tik pirmos instancijos teismas“, – sako „valstietė“ Aušrinė Norkienė.

„Manau tai viena siaubingiausių dienų Lietuvos teisingumo istorijoje. Ir praktiškai šiuo sprendimu įteisinama politinė korupcija“, – teigia „Vardan Lietuvos“ atstovas Vytautas Bakas.

Gyventojai pritaria Bako pasisakymui:

„Reiškia teisingumo nėra Lietuvoje. Kol kas. – Šokiruojantis nuosprendis? – Be abejo.“

„Čia Lietuva, čia teisingumo nerasta.“

„Nei vienas Lietuvoje pinigų vagis nėra nuteistas.[

„Arba nerado tų pinigų, nebuvo, arba buvo tiek, kad visiems užteko. Ir teismai pasibaigia va taip.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Taip ir gyvenam tokiais laikais, kai sąžiningumo visiškai nėra.“

„Aš tik bijau, kad visa kaltė bus suversta teismui ir konkretiems teisėjams“, – komentuoja politologė Rima Urbonaitė.

Politologai stebisi, kiek daug didžiulio atgarsio bylų Lietuvoje baigiasi būtent taip, kaip ši. Tai esą – didžiulė mūsų teisėsaugos dėmė, kai galiausiai žmonės nebepasitiki nei politikais, nei ikiteisminių tyrimų institucijomis, nei pačiais teismais.

„Aš nematau, kad nuo Darbo partijos bylos būtų padaryta esminė analizė, įtraukiant teismų sistemą, prokuratūrą, teisėjus ir pačius politikus, kad šitokios bylos netaptų tuo, kas kerta per pasitikėjimą visa politine sistema“, – kalba R. Urbonaitė.

Iš viso byloje surengta beveik 300 posėdžių, apklausti daugiau kaip šimtas liudytojų. Kiek valstybei kainavo šie procesai, niekas įvardyti negali.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų