REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daug kritikos sulaukusios ir nemažai chaoso rinkimuose įvėlusios Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkė svarsto apie atsistatydinimą. Tą ji pranešė po to, kai buvo iškviesta ant kilimo opozicijoje esančių valstiečių. Patys politikai, tiek opoziciniai, tiek ir valdantieji, pirmininkės galvos griežtai dar nereikalauja, tačiau neslepia, kad susitvarkyti su rinkimais komisijai sekėsi sunkiai.

Daug kritikos sulaukusios ir nemažai chaoso rinkimuose įvėlusios Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkė svarsto apie atsistatydinimą. Tą ji pranešė po to, kai buvo iškviesta ant kilimo opozicijoje esančių valstiečių. Patys politikai, tiek opoziciniai, tiek ir valdantieji, pirmininkės galvos griežtai dar nereikalauja, tačiau neslepia, kad susitvarkyti su rinkimais komisijai sekėsi sunkiai.

REKLAMA

Kęstutį Tubį, išrinktą Anykščių merą, galima vadinti chaoso, vyravusio per šiuos savivaldos rinkimus simboliu – jis rinkimuose dalyvavo, pateko į antrą turą, tuomet jį iš rinkimų išmetė VRK, bet po savaitės teismas liepė jį sugrąžinti į kovą dėl mero posto. VRK taip ir padarė ir tuomet Tubis laimėjo: „Žmonės manimi pasitiki, balsuoja ir aš nusipelniau jų pagarbos. Jie žino, kas aš toks.“

Panašiai buvo ir Visagine. Dalia Štraupaitė pateko į antrąjį turą, tuomet po teismo sprendimo VRK ją pašalino, bet galiausiai sulaukus kito teismo išaiškinimo, ją vėl grąžino į antrąjį turą. Tik skirtingai, nei Tubis, rinkimų ji nelaimėjo. Dėl to apskundė rinkimų rezultatus: „Čia yra absurdo teatras!“

REKLAMA
REKLAMA

Dėl visų šių skandalų į Seimą ant kilimo valstiečiai iškvietė Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkę Jolantą Petkevičienę. Prie valstiečių prisijungė ir Lenkų rinkimų akcijos nariai.

REKLAMA

„Kam reikalinga VRK, jeigu kiekvieną žingsnį teismas turi aiškinti ir kokia tada prasmė apskritai instituciją turėti, jeigu kiekvieną žingsnį po kelis kartus aiškintis teisme?“, – kalba valstiečių frakcijos narys Aurelijus Veryga.

„VRK negalėjo nevykdyti teismų sprendimų ir teismų išaiškinimų“, – teigia J. Petkevičienė.

„Nėra tinkama ir priimtina situacija, kai kandidatai šalinami tarp rinkimų turų, aš sutinku, kad tai griauna pasitikėjimą rinkimais ir taip neturėtų būti“, – tvirtina VRK pirmininkės pavaduotojas Maksimas Reznikovas.

REKLAMA
REKLAMA

Komisijos pirmininkė prisipažino, kad sulaukusi kritikos bangos, galvoja apie pasitraukimą.

„Aš neatmetu galimybės svarstyti tokį klausimą. — Kada sprendimą priimsite? — Kol kas nežinau. — O kokios būtų priežastys, koks motyvas būtų svarstyti? — Manau, kad tiek jūsų čia aplinkui esat, tai patys galit atsakyti į šitą klausimą“, – kalba J. Petkevičienė.

Nors, sako, kad su rinkimais jos vadovaujama komisija susitvarkė gerai.

„Aš manau, kad labai puikiai susitvarkė, dėl to, kad pats rinkimų procesas, išskyrus šiuos du momentus, vyko pakankamai sklandžiai“, – tikina J. Petkevičienė.

Bet VRK ne tik rinkimų metu, bet ir prieš juos, buvo užsitraukusi dalies politikų nemalonę. Komisija priėmė sprendimą neleisti dalyvauti maždaug pusei tūkstančio kandidatų, kurie nesugebėjo tinkamai užpildyti anketų. Bet vėliau teismas juos sugrąžino į sąrašus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jinai tiesiog dvejoja, žiūri, suprantu, pavaduotojai turi savo sritis, bet kaip pirmininkė ji turėtų turėti tvirtesnę nuomonę, tvirtesnį požiūrį ir tą išsakyti. Nes tai labai jaučia kiti komisijos nariai“, – sako valstiečių frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė.

Komisijoje yra 13 narių, skandalinguosius sprendimus priėmė kone vienbalsiai. Dalį komisijos narių deleguoja partijos, dalį Teisingumo ministerija, prezidentūra ir teisininkų draugija. Pirmininkės kandidatūrą teikė pati Čmilytė-Nielsen.

„Aš manau, kad dabar, kol yra skundai ar svarstymai dėl galimų kai kurių rinkimų naujo, pakartotinio organizavimo, matyt, reikėtų leisti VRK tą rinkiminį ciklą užbaigti ir tuomet net neabejoju, kad Seime bus diskusija ne viena, tiek kalbant apie padarytas klaidas, kieno tos klaidos padarytos“, – tvirtina Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

REKLAMA

„Pirmininkė pati apsispręs ką turi daryti, su iššūkiais, manau, nebuvo susitvarkyta, gal ir galima išgirsti tuos argumentus, kuriuos ji sako, kad yra įstatymų dideli pasikeitimai, kurie lėmė ir menkesnį pasirinkimą savivaldos rinkimams, bet leiskime jai priimti tą sprendimą“, – teigia Konservatorių pirmininkas Gabrielius Landsbergis.

Politikai sako, kad galbūt reikės taisyti ir įstatymus, mat, kaip sako VRK pirmininkė, prie chaoso prisidėjo ir neseniai pakeistas rinkimų įstatymas.

„Reikia iš tikrųjų pergalvoti, ramiai pažiūrėti, kad kitiems rinkimams būtų pasiruošta ir daugiau nesusipratimų neiškiltų“, – sako G. Landsbergis.

REKLAMA

Savų priekaištų turi ir Lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga. Prapylusi mero postą Vilniaus rajone, ji reikalauja rengti naujus rinkimus – ir nurodo bent du, jų manymu, grubius pažeidimus, vienas jų – premjerės Šimonytės agitacija už socdemų kandidatą.

„Politikas, atsakingas politikas, aukščiausio lygio vadovas neturėtų to daryti. — Kas neleidžia? Nėra tokio draudžiančio įstatymo. — Ar gali, ar negali, bet mes kalbame dabar apie šališkumą, negalėjimą, ar galėjimą, bet apie tą kontekstą, visą vertinimą“, – kalba LRA-KŠS narė Rita Tamašunienė.

Tamašunienė nutylėjo, kad agitavo ir jos lyderis Tomaszewskis, kuris net lygino permainas su velniu. Bet labai pasipiktino, kad rinkimų procesą stebėjo Šaulių sąjungos nariai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nenormalu, ir nė vienoje demokratinėje valstybėje, kuri save tokia įsivaizduoja, negali būti sukarintos organizacijos, dalyvauti rinkimuose“, – tvirtina R. Tamašunienė.

Anot Tamašunienės, kaip vertinti VRK darbą priklausys, ar bus surengti nauji rinkimai Vilniaus rajone, ar ne. Pati komisija rinkimų rezultatus planuoja tvirtinti penktadienį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų