REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ateinantį pusmetį daugumai mūsų už elektrą ir dujas teks mokėti dar apie 40 proc. brangiau nei šiandien. Nors Seimas nusprendė iš biudžeto skirti pusę milijardo eurų elektros ir dujų kainų kompensacijoms, viso kainų augimo kompensuoti nesiryžta.

Ateinantį pusmetį daugumai mūsų už elektrą ir dujas teks mokėti dar apie 40 proc. brangiau nei šiandien. Nors Seimas nusprendė iš biudžeto skirti pusę milijardo eurų elektros ir dujų kainų kompensacijoms, viso kainų augimo kompensuoti nesiryžta.

REKLAMA

Tiesa, kokie bus naujieji tarifai, gali paaiškėti tik kitą mėnesį. Nors lietuviai iki birželio vidurio turi pasirinkti ir naują elektros tiekėją su didesnėmis nei dabar elektros kainomis, tą padaryti galvosūkis ne tik paprastiems žmonėms, bet ir Seimo nariams – daugybė parlamentarų taip pat dar nepasirinko elektros tiekėjo.

Apie milijonas elektros vartotojų dar nepasirinko nepriklausomo elektros tiekėjo. Apie pusei jų apsispręsti beliko mėnuo ir tokių daug tarp Seimo narių.

„Dar neskubu, atsiranda svyravimų kainose, tikiuosi, Seimas atidės liberalizavimą bent pusmečiui“, – sako Seimo narė, darbietė Ieva Kačinskaitė-Urbonienė.

REKLAMA
REKLAMA

„Ne, nepasirinkau. Kai pasižiūriu į sąskaitą – 16,7 ct, kai pasižiūriu pasiūlymą – 33 ct. Ačiū. Turiu rinktis dvigubai brangesnį? Tempsiu iki paskutinės dienos, tada pažiūrėsiu“, – kalba Seimo narys, socialdemokratas Gintautas Paluckas.

REKLAMA

„Mes renkamės šiuo metu, sprendimą priimsime, įstatymo terminas spaudžia. Kodėl žmonės delsia, suprantu, daugelis nuogąstauja dėl išaugsiančių kainų“, – teigia Seimo narė Agnė Širinskienė.

„Žiūriu, kai kurie energetikos ekspertai aukščiausios prabos Lietuvoje dar nėra pasirinkę. Nėra nuodėmė pasilikti paskutiniam mėnesiui“, – sako Seimo narys, liberalas Eugenijus Gentvilas.

Seimo nariai delsia pasirinkti elektros tiekėją ne šiaip sau, mat laukia, kokius galutinius tarifus nustatys Valstybinė energetikos reguliavimo taryba. O galutinių elektros tarifų gali tekti laukti dar kone mėnesį – taryba nebeprivalo jų nustatyti likus mėnesiui iki įsigaliojimo. Vyriausybė, Energetikos ministerija ir Energetikos reguliavimo taryba toliau dar svarstys kompensacijų dydžius.

REKLAMA
REKLAMA

„Viskas priklausys nuo to, kada bus vyriausybės sprendimai, jei jie bus vėliau, tarifai gali nusitęsti ir būti patvirtinti birželio pradžioje“, – aiškina reguliavimo tarybos pirmininkas Renatas Pocius.

O Seimas laimina vyriausybės planą kompensuoti dalį elektros kainos gyventojams. Dėl Europos Sąjungos konflikto su Rusija dujų ir elektros kainos Europoje tebėra drastiškai išaugusios. Jei gyventojams tektų mokėti visą kainą, elektra brangtų beveik dvigubai. Tad valdantieji nusprendė bent dalį šio brangimo kompensuoti – dėl to elektros kilovatvalandė nuo liepos kainuos apie 23 centus.

„Lietuvos bankas ir Valstybės kontrolė nepritarė Vyriausybės siūlymams dėl energetikos kainų stabilizavimo. Ką padarysi – taip jau būna kartais. Vyriausybė tiki, kad tai teisingas sprendimas šitomis aplinkybėmis ir dėl to jį pasirengusi ginti. Ir džiaugiuosi, kad Seimas jį patvirtino“, – sako Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paramą gaus visi vartotojai – tiek perkantys elektrą iš visuomeninio, tiek iš nepriklausomų tiekėjų, tiek ir tie, kuriems užtikrinamas garantinis tiekimas. Kompensacijų negaus tik tie, kieno tarifai pagal sutartis bus mažesni už 23 centus.

„Gyventojams, jei bus viršijama 23 centai, bus kompensuojami 9 centai. Jei bus 35 centai, tada atmeskim 9 centus, jei bus 40 centų–  atmeskim 9 centus ir bus kompensuojama“, – aiškina Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Kazys Starkevičius.

Elektros tiekėjų asociacijos vadovas tokiam Seimo sprendimui neprieštarauja.

„Kompensacinis mechanizmas yra ne įmonėms, o žmonėms. Jis tinkamas, jo naudą gaus visi absoliučiai elektros vartotojai“, – kalba nepriklausomų elektros tiekėjų asociacijos vadovas Vilius Juraitis.

REKLAMA

Kompensacijų sulauks ne tik elektros, bet ir dujų vartotojai. Visgi dujos gyventojams nuo liepos brangs iki 50 proc., mat vyriausybė iš biudžeto esą daugiau nepajėgi mokėti didesnių kompensacijų.

„Pinigai yra riboti, kad juos galima būtų suplanuoti, numatomas toks kompensavimo dydis pagal dabartines projekcijas, keik turėtų kainuoti elektra pagal tendencijas, jei rinkoje situacija iš esmės nesikeistų. Kiek biudžete lėšų numatyta, leistų padaryti sprendimus, kad dujų ir elektros kainų augimas būtų ne didesnis 40 proc“, – teigia finansų ministrė Gintarė Skaistė.

Elektros ir dujų kompensacijoms Seimas nusprendė skirti 570 mln. eurų. Valstybės kontrolė yra įspėjusi, kad šios išlaidos didins infliaciją, be to, priekaištavo, kad kompensacijos paskirstomos vienodai visiems mokesčių mokėtojams, neatsižvelgiant į tai, kiek ir kokios energijos jie suvartoja, o taip pat nevertinant, ar jie skurdžiai, ar turtuoliai. Lietuvos bankas taip pat kompensacijas vadina brangiomis ir socialiai mažai teisingomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų