• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daržovių kainos Lietuvoje užkopė į naujas aukštumas. Per metus dalis gėrybių: bulvės, kopūstai, burokėliai šalyje pabrango dvigubai. Ūkininkai aiškina, kad tokį kainų šuolį lėmė ir prastas praėjusių metų derlius, o prekybininkai tikina, kad kainos grįžo į priešpandeminį lygį. Ekonomistai perspėja dėl tolesnio brangimo.

Daržovių kainos Lietuvoje užkopė į naujas aukštumas. Per metus dalis gėrybių: bulvės, kopūstai, burokėliai šalyje pabrango dvigubai. Ūkininkai aiškina, kad tokį kainų šuolį lėmė ir prastas praėjusių metų derlius, o prekybininkai tikina, kad kainos grįžo į priešpandeminį lygį. Ekonomistai perspėja dėl tolesnio brangimo.

REKLAMA

„Jeigu mažesnės – 30 centų, didesnė su vidutine – 50, o jau rinktinės gražios tinkančios cepelinams po 60-imt centų prekiaujam“, – sako ūkininkė Edita Balčiūnienė.

Ūkininkė Edita Šiaulių centriniame turguje vardija bulvių kainas. Tiek ji, tiek kiti čia gėrybes pardavinėjantys gyventojai pasakoja, kad daržovės per metus pabrango.

„Pernai 40 centų kainavo tos, kur dabar 60“, – kalba Edita.

„Kainuoja 40-60 centų bulvės, o pernai pas mus kainavo 20-40“, – sako ūkininkas Saulius Zakas.

REKLAMA
REKLAMA

Kainos aukštesnės ir parduotuvių lentynose.

Kilogramas kopūstų Lietuvoje per metus vidutiniškai pabrango 94-iais procentais, tai yra beveik dvigubai. Kilogramas burokėlių dvigubai, o kilogramas bulvių daugiau nei dvigubai.

REKLAMA

Praėjusių metų paskutinę savaitę kilogramas nesupakuotų bulvių vidutiniškai parduotuvėse kainavo 59-is centus, tai yra 33-imis centais daugiau nei 2020-ųjų pabaigoje.

Lygiai per tą patį laikotarpį burokėlių kaina pasistiebė nuo 22-ių iki 44-ių centų už kilogramą.

O nesupakuotų kopūstų kaina per metus šoktelėjo 33-imis centais iki 68 centų už kilogramą.

Taip apie pakilusias daržovių kainas atsiliepia gyventojai:

„Pasakysiu, pomidorai brangūs, agurkai brangūs, apskritai viskas brangu, į parduotuvė ateini šiaušiasi plaukai. Būdavau anksčiau už 20 eurų paimu krepšį maisto, o dabar ką už 20 eurų pasiimsi.“

REKLAMA
REKLAMA

„Kažkas buvo 20 su centais, 29, 28, o dabar 59. Na, tai nėra labai kosminė kaina. Jeigu vien bulvės valgyti ir tai įmanoma.“

„Nieko čia baisaus nėra. Daug nesuvartojam tų bulvių, kad 20 centų pabrango, tai čia dar nedaug.“

Prekybos tinklai atkreipia dėmesį, kad dabartinės kainos esą normalios, nes pandemijos pradžioje daržovės buvo gerokai atpigusios.

„Prieš 2 metus kainos buvo praktiškai tokios pačios, kaip ir dabar yra. Kai užėjo pandemija, uždarė restoranus, daržovių kainos labai stipriai nukrito, todėl, kad restoranai užsidarė ir ūkininkai neturėjo kur parduoti, o šiandien mes kalbame apie daržoves tai atsistatė į tą pačią vietą“, – aiškina „Norfos“ įmonių grupių savininkas Dainius Dundulis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O ūkininkai priduria, kad prie kainų augimo prisidėjo ir prastas derlius.

„Šiemet vasara buvo bloga, sausa liepos mėnesį, derlius mažesnis ir bulvės brangesnės. Auginam bulves lauke, tai jei šiemet liepos mėnesį buvo virš 30 temperatūra, užkaitino, neužaugo bulvės, turim mažesnį bulvių kiekį, jų reikia ir kainos pakilo dėl to“, – pasakoja ūkininkas Saulius.

Anot ekonomistų, panašios aplinkybės susidarė ir aplinkinėse valstybėse, dėl to pigesnių daržovių rasti sunku.

„Panašios problemos buvo tokiam mūsų Baltijos šalių regione, dar Lenkiją užgrėbiant, tai daržovių kainos jos yra pakankamai lokalios ir turim tokį kainų paaugimą, kuris yra nemažas“, – teigia SEB ekonomistas Tadas Povilauskas.

REKLAMA

Kopūstų ir morkų augintojas Darius Morkūnas priduria, kad ūkininkams dabartinis kainų lygis leidžia dirbti be nuostolių.

„Kainų atžvilgiu geresni, nereikia su minusu prekiauti, kaip pernai prekiavome“, – sako daržovių augintojas Darius Morkūnas.

Nors šių metų kainos priklausys nuo naujo derliaus, ūkininkai ir ekonomistai jau dabar mato ženklų, kurie gali dar labiau padidinti gėrybių kainas.

„Ateityje viskas labai brangsta. Ir elektra, ir trąšos, ir sėkla. Tai jei žiūrėti į kitą sezoną, į šitų metų sezoną, į derlių, nelinksma, kai pagalvoji. Labai daug rankinio darbo, o atlyginimai tai kyla, dėl to kyla ta kaina, tiek pas mumis, tiek visoje Europoje“, – kalba D. Morkūnas.

REKLAMA

„Pavasarį vėl bus pirmosios daržovės iš šiltnamių, agurkai, pomidorai, visi matom, kiek kainuoja elektra, kurie neturi nuosavos gamybos iš atsinaujinančių energetinių šaltinių tie šiltnamiai turės pirkti elektrą už didelę kainą“, – teigia T. Povilauskas.

Lietuvoje per metus taip pat maždaug ketvirtadaliu vidutiniškai pabrango morkos, svogūnai, česnakai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų