REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nacionalinio masto eksperimentas – socialdemokratai siūlo išbandyti 4 dienų darbo savaitę kaip tai jau padarė islandai. Pasak socialdemokratės Orintos Leiputės, tokia trumpesnė darbo savaitė ne tik nekenkia ekonomikai, bet ir gerina darbo našumą. O į tokius siūlymus darbdaviai žiūri skeptiškai.

Nacionalinio masto eksperimentas – socialdemokratai siūlo išbandyti 4 dienų darbo savaitę kaip tai jau padarė islandai. Pasak socialdemokratės Orintos Leiputės, tokia trumpesnė darbo savaitė ne tik nekenkia ekonomikai, bet ir gerina darbo našumą. O į tokius siūlymus darbdaviai žiūri skeptiškai.

REKLAMA

Verslininkai ragina valdžią pirmiausia sutvarkyti biurokratinį aparatą, kur darbuotojai skęsta popierizmo jūroje ir nespėja aptarnauti klientų. 

Džiaugsmas ir geros emocijos – tokiomis nuotaikomis spinduliuoja darbuotojai, kurie žino, kad rytoj galės ilgiau pamiegoti, mat jų laukia išsvajotas laisvadienis.  Sostinės personalo paieškos kompanijoje dirbanti Tatjana sako, kad trumpesnė darbo savaitė – paskata dirbti efektyviau, mat laisvą dieną gali veikti, ką tik nori.

„Žiauriai gerai žinoti, kad penktadienis gali būti laisvas. Pavyzdžiui, šiandien po pietų eisiu į manikiūrą. Tai va, tokius dalykus galima susitvarkyti. Ypač vasarą labai gerai paplanuoti ilgesnį savaitgalį, išvažiuoti prie jūros“, – sako padalinio vadovė Tatjana.

REKLAMA
REKLAMA

„Iš pradžių nedaug žmonių ėmė tas laisvas dienas. Bet paskui, kai vienas kitam sakom, o tai kodėl tu čia penktadienį dirbi, ką neturi ką geresnio veikti? Ir tada vadovai pradeda rodyti pavyzdį“, – sako operacijų direktorius Artūras.

REKLAMA

Personalo paieškos ir atrankos įmonės vadovas pasakoja, kad darbuotojai čia dirba ne 5, o 4 dienas per savaitę, jei tik spėja atlikti visus darbus iki penktadienio. Pasak įmonės partnerio, tokia lanksti darbo politika pasiteisino su kaupu – nei darbuotojų efektyvumas, nei atlyginimai nesumažėjo.

Personalo paieškos kompanijos „Alliance for recruitment“ atstovas Andrius Francas sako: „Našumas nesumažėjo ir mes tuo džiaugiamės, žmonės atsakingai žiūri į savo darbą ir jie patys planuojasi darbo laiką. Tiesiog žmogus būna truputį daugiau pailsėjęs, jisai gali visai kitaip į savo savaitę įsivažiuoti.“

REKLAMA
REKLAMA

Nors įprastai lietuviai pluša 40 valandų per savaitę, kai kuriose Europos Sąjungos valstybėse darbo savaitė yra trumpesnė. Pavyzdžiui, Nyderlanduose žmonės per savaitę vidutiniškai dirba 29 valandas, Prancūzijoje – 35. 

O štai socialdemokratai jau traukia iš stalčiaus seniai girdėtą idėją – Lietuvai siūlo 4 dienų darbo savaitės eksperimentą. Socialdemokratė O. Leiputė ragina imti pavyzdį iš Islandijos, kur 4 dienų darbo savaite džiaugiasi viešojo sektoriaus darbuotojai – ligoninių personalas, darželių darbuotojai, administratoriai.

„Jau ir dabar Lietuvoje yra gerų pavyzdžių, kada įmonės yra patenkintos pertvarkiusios darbo grafikus. Išlošia darbdaviai – didėja dirbančiųjų našumas, nes jie suinteresuoti. Manome, kad 4 darbo dienos išlaikant atlyginimus už 5 darbo dienas būtų naudingas Lietuvai“, – sako O. Leiputė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Darbdavių atstovai atkerta – mėgdžioti islandus daug proto nereikia. O trumpesnė darbo savaitė esą tik apkrautų biudžetinį aparatą, kuris ir taip nesusitvarko su dabartiniais krūviais ir žmonės laukia eilėse.

„Tai tas viešasis sektorius, jo darbas dar labiau pradės strigti. Pažiūrėkite, kas darosi su „Regitra“, tai milžiniškos eilės. O jeigu mes dar sumažinsime darbuotojų skaičių, tai kokios susidarys eilės automobilių. Arba ta pati Užimtumo tarnyba“, – sako darbdavių konfederacijos prezidentas Danas Arlauskas.

„Eilės yra dėl kitų priežasčių – darbo organizavimo, vadybos dalykų. Jeigu persitvarkytų pačios įstaigos, siekdamos užtikrinti paslaugų teikimą, bet išlaikant keturias dienas, daug darbų mes galime atlikti kitaip“, – tvirtina O. Leiputė.

REKLAMA

Nors darbuotojai svajoja, kad šie galėtų dirbti mažiau, bet uždirbti tiek pat, darbdaviai juos sugrąžina į realybę. Pasak pramonininkų konfederacijos pirmininko Vidmanto Janulevičiaus, kai kuriuose sektoriuose toks darbo savaitės sutrumpinimas yra neįmanomas.

V. Janulevičius tvirtina: „Aišku, aš manau, kad pramonei tai būtų labai sudėtinga. Kodėl? Todėl, kad daugelis pramoninių procesų vyksta ištisą parą – gamyba. Tie siūlymai šiandien dienai yra nerealūs, Lietuvos ekonomika ir biudžetas to nepatemptų.“

Nors verslininkai tokiai idėjai priešinasi, darbuotojus ginančios profsąjungos įsitikinusios – darbdaviai linkę maksimaliai išnaudoti darbuotojus. Pasak jų, pailsėjęs žmogus dirbtų efektyviau ir padarytų darbą kokybiškiau nei pervargęs darbuotojas.

REKLAMA

„Pailsėjęs žmogus dirba žymiai našiau, žymiai geriau ir gali atlikti daug daugiau ir kokybiškiau užduočių. Pasipriešinimas vyksta tik dėl vieno faktoriaus. Tai, kad pelno pasidalinimas ir perskirstymas būtų didesnis ir ta didesnė pusė pereitų darbuotojų naudai“, – sako profesinių sąjungų konfederacijos vadovė Inga Ruginienė.

Tiesa, socialdemokratai tikina, kad Lietuvoje ne tik pernelyg ilga darbo savaitė, bet ir per trumpos atostogos – jos turėtų trukti 6 savaites. O kritikai atšauna, kad socialdemokratai užsiimu populizmu ir taip ruošiasi artėjantiems rinkimams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų