Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

2022-ieji metai Lietuvos gyventojus pasitiko pakilusiomis elektros ir dujų kainomis. Nuo naujųjų dujos brangsta trečdaliu, o elektra dešimtadaliu. Akcizai ir mokesčiai šios sritims galėtų būti mažinami, tačiau tam reikia bendro visuomenės sutarimo, teigė energetikos ministras Dainius Kreivys.

2022-ieji metai Lietuvos gyventojus pasitiko pakilusiomis elektros ir dujų kainomis. Nuo naujųjų dujos brangsta trečdaliu, o elektra dešimtadaliu. Akcizai ir mokesčiai šios sritims galėtų būti mažinami, tačiau tam reikia bendro visuomenės sutarimo, teigė energetikos ministras Dainius Kreivys.

Mokesčių mažinime jis įžvelgia ir rizikų, kurias atskleidė tv3.lt naujienų portalo laidoje „Dienos pjūvis“

Ar mes turime kokių „vaistų“ mažinti dujų ir elektros kainas? Ar jos augs ir toliau?

Vyriausybė šią problemą jau pradėjo spręsti spalio mėnesį. Kainos nepaisant to, kad jos rinkoje auga iki 5 kartų priklausomai nuo periodo, mūsų reguliatorius dujų kainas buitiniams vartotojams padidino tik 30 proc.

Elektros kainos mums padidėjo tik 10 proc., nors rinkoje svyravimus matome iki 2 kartų. Reguliatorius rado sprendimus – elektros kainų atveju reikšmingai sumažino perdavimo ir skirstymo tarifus, o dujų kainai buvo uždėtos lubos ir tiek, kiek susikaups virš 30 proc. mokėjimo sumos, ji bus išdėstyta per 5 metus.

REKLAMA
REKLAMA

Mes tikimės, kad dujų šokas, kainų šokas yra laikinas. Jo priežastys jau aptartos ne kartą – kaip dujų kainų šuolis ir reikšmingas jų panaudojimo šuolis Tolimuosiuose Rytuose, pirmiausia Kinijoje, taip pat Rusijos veiksmai mažinant dujų padavimą į Europą.

Šiai dienai kainos pradėjo kristi, nes visa eilė krovinių, kurie buvo nukreipti į Aziją, yra peradresuoti į Europą. To rezultatas – prieš pat naujus metus dujų kainos nuo piko sumažėjo daugiau negu 2 kartus.

Kaip artimiausiu metu bus toliau, sunku prognozuoti, bet ateities sandoriai dujų rinkoje rodo, kad mes nuo balandžio mėnesio po truputėlį grįšime į stabilią situaciją, kurią turėjome prieš keletą metų – už dujas apie 40 eurų ar mažiau.

Ministre, kai kalbame apie kainų sumažinimą, kada mūsų reguliatorius ėmėsi jas atidėti, kritikai sako, kad tai nėra pats geriausias sprendimas, nes, jei dujų kainos ženkliai nemažės, tai žmonės su kainų šoku susidurs ir po metų ar dviejų. Ar sprendimas atidėti yra geras ir ar kainos mažės?

REKLAMA
REKLAMA

Tai buvo Vyriausybės sprendimas stengiantis palengvinti žmonėms situaciją dėl staigaus kainų šuolio. Iš vienos pusės patiems neturtingiausiems, kurie patiria energetinį skurdą, Socialinių reikalų ir darbo ministerija yra paruošusi eilę priemonių ir žmonėms, kurie gali gauti tą paramą, pakėlusi kartelę.

Iš energetikos rinkos mes matome, kad tie svyravimai, kurie yra šiandien, yra didžiulės paklausos Azijos rinkose pasekmė. Azija yra didžiulė gamybos platforma visam pasauliui ir staigus prekių poreikis iššaukė energetikos kainų didėjimą.

To būtų neužtekę, bet Rusija 25 proc. sumažino savo dujų padavimą į biržą Europai ir tas taip pat paveikė tą šuolį.

O kai kalbate apie kompensacijas, tai čia tik daugiabučių gyventojams ar ir turintiems nuosavus namus? 

Pirmiausia mes kalbame apie dujas – dujos nepaisant, kur tu gyveni, ar daugiabutyje, ar privačiame name, jei šildaisi dujomis, turi kainų lubas. Visi vargingiau gyvenantys turi ir kompensaciją iš Socialinių reikalų ir darbo ministerijos nepaisant, kur jis gyvena, o priklausomai nuo to, kokią dali išlaidų skiria buto šildymui ar elektros energijai.

REKLAMA
REKLAMA

Ar Lietuva kaip Lenkija galima imtis panašių žingsnių ir mažinti akcizus?

Mes galime mažinti mokesčius, bet čia turi būti visuomenės sutarimas, nes surinkdami mokesčius, PVM ar akcizus, mokesčiais mes finansuojame savo švietimo sistemą, savo sveikatos apsaugą, savo socialinę apsaugą ir drastiškai mažindami mokesčius mes automatiškai paveiksime šių paslaugų lygį.

Turime būti labai atsargūs kalbėdami apie šiuos dalykus, čia yra Vyriausybės ir parlamento apsisprendimas. Parlamento apsisprendimas buvo pirmiausia priimti patvirtintas priemones, apie kurias mes šnekame.

Reikia nepamiršti, kad šildymui mes ir taip turime žemesnį PVM tarifą, tai kalba eitų tik apie elektros kainas.

Visą pokalbį žiūrėkite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje. 


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
toliau skaitykite
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų