Šio susitikimo – didėjant Vakarų ir Rytų priešpriešai – išties laukė visas pasaulis. O J. Bideno ir V. Putino lediniai veidai prieš paspaudžiant vienas kitam ranką – spinduliavo daugiau šalčiu, o ne lūkesčiais. Susitikti Putinui pasiūlęs Amerikos prezidentas pirmasis pastarajam ištiesė ir ranką. Bet panašu, kad ir po rankų paspaudimo išspaustos šypsenos didelių pokyčių po pusketvirtos valandos derybų neatnešė. Nė viena pusė, tiesa, to ir nesitikėjo.
Joe Bidenas dar prieš susitikimą pareiškė, kad pagrindinis jo kvietimo kalbėtis tikslas – stabilūs ir prognozuojami santykiai su Maskva. Bet ar Maskva po susitikimo gali staiga tapti prognozuojama?
Pirmasis po derybų su žiniasklaida stojęs bendrauti Rusijos prezidentas iš esmės patvirtino, kad savo elgesio keisti neketina.
„Visi veiksmai susiję su Rusijos–JAV santykių pablogėjimu buvo pradėti ne mūsų, o amerikiečių“, – sako V. Putinas.
Anot Putino Rusijos programišiai amerikiečių nepuola: „Daugiausia kibernetinių atakų atliekama iš JAV kibernetinės erdvės.“
O Ukraina pati kalta dėl nesiliaujančio konflikto Donbase: „Kaip supratau prezidentą Bideną, jis sutinka, kad Minsko susitarimai būtini, siekiant sureguliuoti situaciją Ukrainos pietvakariuose.“
Į Klausimus kodėl Rusijoje valdžia dorojasi su politiniais oponentais Putinas iš viso vengė atsakyti, nusukdamas kalbą į Ameriką: „Kalbant apie tai, ką nužudys ar įkalins: su politiniais reikalavimais žmonės JAV įsiveržė į Kongresą po rinkimų. 400 žmonių iškeltos baudžiamosios bylos.“
Politologas Linas Kojala sako: „Visada, kai yra probleminis klausimas susijęs su Rusija, Rusijos lyderių strategija ta pati. Į klausimą neatsakyti ir sakyti, kad Vakaruose yra panašių problemų.“
Kad nereikėtų laukti vėluoti mėgstančio Putino, pastarojo atvykimas suplanuotas pirmiau J. Bideno. J. Bidenas, anot politologų, pasirinko saugų kelią ir vengė nesusipratimų. Ir spaudos konferenciją surengė atskirą, jau išklausęs, ką sakė Putinas.
„Buvo svarbu susitikti asmeniškai, kad nebūtų neteisingų interpretacijų, ką norėjau pasakyti“, – sakė JAV prezidentas.
Jis Putinui sakė pažadėjęs ginti Ukrainos siekį atgauti okupuotas teritorijas: „Ir išsakiau susirūpinimą Baltarusija. Jis nepaneigė to, kas įvyko, tik sakė, kad yra skirtingi sprendimo būdai.“
Ir pagrasino kibernetiniu smūgiu, jei Kremlius nesiliaus puolęs svarbiausią, per susitikimą įvardintą JAV infrastruktūrą: „Ir daviau jam sąrašą 16-os specifinių kritinės infrastruktūros objektų.“
Pastarasis Bideno pareiškimas, pasak apžvalgininkų, skambėjo itin keistai.
„Ateini pas nusikaltėlį ir įteiki sąrašą taikinių į kuriuos jis negali taikytis. Tai kokį jis signalą gauna. Arba kad į juos reikia taikytis, arba jei ne tokį. Tai į visus kitus galima taikytis. Bet čia viena maža detalė – iš esmės viena pagrindinė problema ta, kad Bidenas dar kartą įrodė šiame susitikime, kad jis tikisi susitarti su nusikalstamu režimu“, – sako apžvalgininkas Marius Laurinavičius.
Kad Vakarų bandymai susitarti su Kremliaus režimu iki šiol nedavė rezultatų, tikina ir už savo kritiką Putinui Rusijoje nuodytas Vladimiras Kara–Murza.
„Ir mes matome tokios politikos nesėkmę. Metai iš metų Amerikos prezidentai ir Vakarų Europos lyderiai užmerkia akis į Rusijoje augančią cenzūrą, į rinkimų klastojimą, didėjančias represijas prieš politinius kalinius ir taikius protestuotojus“ sako V. Putino nuodytas kritikas Vladimiras Kara Murza.
Kad V. Putinui šis susitikimas buvo svarbus norint pasirodyti tarptautinėje arenoje, išskrisdamas iš Ženevos pripažino ir pats Joe Bidenas: „Rusija yra labai sudėtingoje pozicijoje. Juos spaudžia Kinija. Ir jie desperatiškai nori likti didele galia. Jūs ir patys rašote apie tai, kad Bidenas davė Putinui tai, ko jis norėjo – vietą pasaulio arenoje šalia JAV prezidento. Jie labai nori išlikti svarbūs.“
Bet pasak politologų, nereikėtų nuvertinti ir Amerikos prezidento susitikimo metu nubrėžtų, mums svarbių raudonųjų linijų.
„Aš neabejoju, kad buvo paminėtos principinės nuostatos susijusios ir su Baltarusija, ir kad NATO kolektyvinės gynybos įsipareigojimai, įskaitant Baltijos šalims, kurios visada jaučia papildomą Rusijos spaudimą – galioja. JAV neleis tuo suabejoti, o tai yra labai svarbi žinia Putinui, kuris visada tikisi, kad Vakarai bus susiskaldę tarpusavyje ir gal Baltijos šalių nelaikys tokiomis reikšmingomis“, – sako L. Kojala.
Politologai neslepia – ambasadorių grąžinimas į Vašingtoną ir Maskvą – kol kas vienintelis realiai pasiektas susitarimas, bet jis gali tapti atspirties tašku.
„Jokių didelių pokyčių nėra, matysime ir dezinformaciją, matysime ir kiberatakas. Bet norėtųsi tikėti, kad Vašingtonas aiškiai pabrėžė raudonąsias linijas ir atsako variantus, kokie yra įmanomi. Bet tą išsakyti yra viena, o to imtis jau yra gerokai kas kita. Ir būtent todėl sakau – šis susitikimas buvo pirmas žingsnis, o jo rezultatus matysime vėliau“, – sako politologas Vytis Jurkonis.
Maskva ir Vašingtonas susitikimo metu pažadėjo pradėti derybas ir dėl strateginės ginkluotės mažinimo, ir dėl galimo apsikeitimo kaliniais. Mūsų užsienio reikalų Gabrielius Landsbergis sako, laukiantis ar po susitikimo mažės įtampa netoli mūsų sienų.