REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ilgalaikiams ir piktybiniams bedarbiams katino dienos eina į pabaigą. Seimas priėmė naują tvarką, pagal kurią ilgalaikiai bedarbiai pirmiausia turės kelti kvalifikaciją, o tik tada Užimtumo tarnyba jiems ieškos darbo. Jei tinkamo darbo jie atsisakys du kartus per metus arba bus pričiupti uždarbiaujantys nelegaliai – neteks ir bedarbio statuso, ir sveikatos draudimo – 51 eurą per mėnesį turės susimokėti patys.

Ilgalaikiams ir piktybiniams bedarbiams katino dienos eina į pabaigą. Seimas priėmė naują tvarką, pagal kurią ilgalaikiai bedarbiai pirmiausia turės kelti kvalifikaciją, o tik tada Užimtumo tarnyba jiems ieškos darbo. Jei tinkamo darbo jie atsisakys du kartus per metus arba bus pričiupti uždarbiaujantys nelegaliai – neteks ir bedarbio statuso, ir sveikatos draudimo – 51 eurą per mėnesį turės susimokėti patys.

REKLAMA

Pasak premjerės Ingridos Šimonytės, privilegijos turi pradėti kainuoti.

Užimtumo tarnybos slenksčius nuolat mina 48 tūkst. ilgalaikių bedarbių. Tarp tokių – ir Šiauliuose gyvenantis Valentinas, darbo jis neranda pora metų.

„Mano profesija suvirintojas, kranininkas. Bet čia tokio darbo nėra. Arba apgaudinėja, duoda tris dienas padirbėti ir viskas“, – sako bedarbis Valentinas.

REKLAMA
REKLAMA

Jis tikina, kad dirbtų, tačiau tokį tikslą turi ne visi bedarbiai.

„Kartais kyla įtarimų, kad dalis klientų turi ir nelegalias pajamas. Gavę darbo pasiūlymą ne pirmą dieną skuba pas darbdavį“, – teigia Marijampolės skyriaus vedėja Živilė Povilaitienė.

REKLAMA

„Lietuvoje dažnai Užimtumo tarnyboje registruojasi tie, kurie darbo neieško, jie tai daro dėl socialinių garantijų. Šita privilegija turėtų pradėti kainuoti“, – sako I. Šimonytė.

O kainuoti pirmiausia sveikatos draudimą. Seimas patvirtino naują tvarką, kuri bedarbius išskirsto į dvi kategorijas: tuos, kurie pasirengę grįžti į darbo rinką, turi tam noro ir kompetencijų, ir tuos, kurie šių savybių stokoja.

„Jie nebebus registruojami bedarbiais Užimtumo tarnyboje, bet jie turės besirengiančio darbo rinkai žmogaus statusą. Paslaugos bus visiškai kitokios“, – aiškina užimtumo tarnybos vadovė Inga Balnanosienė.

REKLAMA
REKLAMA

Užimtumo tarnyba juos konsultuos, rengs kursus, bandys didinti motyvaciją. O jei po šių mokymų ilgalaikiai bedarbiai du kartus per metus atsisakys jiems pagal kompetenciją, algą, vietovę tinkamo darbo pasiūlymo, neteks bedarbio statuso ir už sveikatos draudimą turės mokėtis patys.

„Nėra gerai, kartais žmogus užmiršta, nereikia bausti taip žiauriai“, – sako bedarbis Marius.

Išbraukti iš bedarbių sąrašų jie bus ir jei įklius gaunantys nelegalių pajamų.

„Tikslas yra suprasti, kodėl jie nedirba, netoleruoti ir tikrai nemokėti sveikatos draudimo tiems, kurie dirba šešėlyje“, – tvirtina socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sveikatos draudimas per mėnesį kainuoja 51-ą eurą. Akivaizdu, kad pajamų negaunantys bedarbiai vargu, ar rūpintųsi šia prievole. Savivaldybės jau seniau nerimavo, ką reikės daryti, kai nedrausti bedarbiai ims sirgti. Parlamentarai tikina, kad tai ne problema.

„Jeigu padarytum tyrimą, kiek iš tų žmonių kreipėsi sveikatos klausimais, turbūt vienetai“, – sako Seimo narys Algirdas Sysas.

Užimtumo tarnyba ramina, kad du kartus per metus atsisakius darbo pasiūlymo žmogus nebūtinai bus išmestas iš sąrašų.

REKLAMA

„Gal žmogui tas darbas ir tiktų, bet jis neturi galimybės nuvykti, nes iš jo gyvenamosios vietos nėra transporto. Tikrai kiekvienas atvejis bus vertinamas individualiai“, – tikina I. Balnanosienė.

Dabar Lietuvoje darbo neturi 165 tūkst. žmonių, nedarbas siekia 9,5 proc. Ženkliai jo sumažinti šiomis priemonėmis valdžia nė nesitiki.

„Bent pavyks 30 proc. grąžinti į darbo rinką, kai asmenys nedirba ne tik metus, bet ištisus dešimtmečius, manau, tai bus geras rezultatas“, – teigia Šiaulių skyriaus atstovas Raimondas Šukys.

REKLAMA

Nedažnas atvejis, tačiau šįkart valdantiesiems neprieštarauja ir opozicija.

„Tai rimtas žingsnis į priekį siunčiant signalą tiems, kurie naudojasi kitų žmonių geru darbu ir gerais norais“, – teigia A. Sysas.

„Geriau kažką daryti nei nieko nedaryti, nes problema yra sena“, – kalba „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis.

Gyvenantiesiems regionuose ilgalaikiams bedarbiams valstybė biudžeto lėšomis kompensuos ne tik kelionės į darbą, bet ir į darbo pokalbį ar konsultaciją išlaidas. Pagal naują tvarką, bedarbiui siūlomas darbo užmokestis pirmus tris mėnesius turėtų siekti bent 80 proc. buvusios algos, ketvirtą–devintą mėnesiais – 60 proc. Jei darbo žmogus ir toliau neranda, tenkinti turėtų ir kuklesnis atlyginimas.

Telieka,Valstybę,duoti į teismą.
Esu tikras,visos problemos,griet išsispręs.
P.s."Gerovės Valstybė",ką pamiršote,kur gyvenate?
Ukrainą reik remti,pinigų nebeyra
Zmogus neprivalo dirbti, jo gyvenimas yra jo reikalas. Kitos salys nereketuoja moket. Bus daug emigracijos vel.
Prasides masines fiktyvios issiregistracijos is Lietuvos, kad nereiketu kas menesi tu 51eur moket.
Jei butu 5eur, manau, kad visiems dzin butu, sumoketu ir nekreiptu demesio. Bet 51 euras yra daug, nes kitu pajamos isvis 100 euru per menesi, tiek uzsidirba kasdami darzus, besiodami kaimynams malkas ir pavienius darbus dirbdami kaimo vyrai. Jei zmogus gyvena kaime, slaugo teva turinti psichine negalia, turi savo maza darza, gyvulius ir is to issilaiko, tai ji skolose uz psd paskandins. Kodel zmogus is kaimo vienkiamio turi vykt i miesta ir vergaut darbdaviams, kai jam gerai tam kaime. Zinau tokia vyro gyvenancio kaime ir slaugancio sena teva istorija, jam per 40m.jis negeria, neruko, bet turi bendravimo ir baimiu problemu, ji tiek kartu yra apgave darbdaviai, kad jis bijo darbintis. Paskutineje darbo vietoje virs men.ejo po inspekcijas, kad atgaut uzdirbtus pinigus ir gavo apie 200euru, nes ji apgavo, nusuko darbo valandas, atejus i darba pastovei kiso popierius, kad keiciamas darbo grafikas. Zadejo daug daugiau, o gavo minimuma. Pamate, kad apgaudineja, darbo sutarties 2 sav.negavo, o dirbo, darbdavis nedave sutarties. Tai ir kreipesi i inspekcijas, tada ir sutartis atsirado, bet buvo pavogtos darbo valandos, nors dirbo nuo 9 iki 23val. Tai po tokiu patirciu jis bijo darbdaviu ir jam gerai savo kaime ziurint savo darza. Todel zmones ir bijo darbdaviu. Birzos siulo darbus kur darbdaviai apgaudineja, kas pas tuos apgavikus gali noret dirbt.
Dauguma i UT registruojasi tik del psd, nes zmonems velniop ta tarnyba nei ju siulomi darbai nereikalingi. Kam darbas namu seiminkei, tevus slauganciam, kaime gyvenanciam ir ukio darbus dirbanciam zmogui dar darbas, kai jis ir taip dirba savo sode, tevus kas slaugo ir viska uz juos daro, nusikala zmones ir be tu birzos siulomu darbu.
Tai mokesciu mokejimas atidedamas..... PSD atsaukiamas-kam moketi, jei tik beda ir neprisisauksi, o jei pandemija tai skvernelis betono luitus sudes ant kelio..... Rytoj isaus naujas rytas, pasidziaugsime ukrainieciu gautais namais nemokamai, vienkartinemis ismokomis........ Pora auto siandien aplenke ukrainietiskais numeriais, pasijutau ubagu dirbdamas norvegijoje......
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų