REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Du su puse metų kalėjime už omoninkui nuimtą kaukę ir du metai už ant šaligatvio paliktą užrašą atminti rėžimo aukas. Tokiomis drakoniškomis bausmėmis šiomis dienomis švaistosi Baltarusijos teismai, mėginantys įbauginti visus, drįstančius prieštarauti A. Lukašenkos diktatūrai.

Du su puse metų kalėjime už omoninkui nuimtą kaukę ir du metai už ant šaligatvio paliktą užrašą atminti rėžimo aukas. Tokiomis drakoniškomis bausmėmis šiomis dienomis švaistosi Baltarusijos teismai, mėginantys įbauginti visus, drįstančius prieštarauti A. Lukašenkos diktatūrai.

REKLAMA

Tuo metu dėl patirtų kankinimų baltarusiai teisingumo ieško mūsų šalyje. Lietuvos generalinis prokuroras pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl nusikaltimų žmoniškumui pagal baltarusio skundą dėl gimtinėje patirto milicijos smurto.

Rugpjūčio 15 dieną tūkstančiai žmonių Minske šalia Puškinskajos metro stotelės gėles dėjo čia omoninikų užmuštam Aleksandrui Taraikovskiui. Jis buvo nušautas naktį po šalyje surengtų prezidento rinkimų, kai dešimtys tūkstančių žmonių patraukė į gatves protestuoti prieš suklastotus jų rezultatus.

Tačiau A. Lukašenka ne tik nepripažįsta, kad jaunas vyras buvo našautas jam lojalių pajėgų. Jau mažiausiai trys žmonės sulaukė baudžiamosios atsakomybės – poros metų kalėjimo –  vien už tai, kad ant šaligatvio plytelių prie vyro nužudymo vietos užrašė žodį „Neužmiršime.“

REKLAMA
REKLAMA

„Juos nuteisė pagal straipsnius chuliganiškas elgesys ir sąmoningas valstybinio turto sugadinimas arba sunaikinimas. Pagal kaltintojų versiją, kiekvienas iš kaltinamųjų, veikdami grupėje ant šaligatvio užrašė citata: „cinišką užrašą, kuris įžeidžia piliečių jausmus, demonstruoja moralinių nuostatų nepaisymą yra skirtas pakenkti viešajai tvarkai ir moralei. Pagalvokite, viso labo už paprastą užrašą „Nepamiršime“ iš paprasto balionėlio su dažais jaunuoliai gavo nuo pusantrų iki dviejų metų laisvės atėmimo“, – sako žurnalistas Denis Dudinskij.

REKLAMA

Iš teismo salės išvedama Natallia Hersche. Vienintelis dvigubą – šveicarijos ir baltarusijos pilietybę turinčios moters nusikaltimas – protestų metu ją sulaikant ji omono pareigūnui nutraukė veidą slepiančią kaukę. Nuskriaustam rėžimo pareigūnui ji dar turės sumokėti ir už moralinę žalą.

„Štai tokie teismai dabar vyksta Baltarusijoje. Išteisinama tik 0,2 procentų kaltinamųjų, o bylų, kurias paprasti žmonės iškelė dėl patirtų sumušimų, kankinimų ir artimųjų nužudymų per taikias protesto akcijas pradėta tyrti nulis iš 800“, – pasakoja D. Dudinskij.

REKLAMA
REKLAMA

Tad nenuostabu, kad teisingumo savo šalyje dėl persekiojimų ir smurto nesulaukiantys baltarusiai jo ėmė ieškoti ir Lietuvoje. Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamentas šiandien pradėjo tyrimą dėl galimų nusikaltimų žmoniškumui pagal Baltarusijos piliečio Maksimo Chorošino skundą, kuriame vyras teigia, kad Baltarusijoje buvo kankinamas Lukašenkai lojalių pareigūnų.

„Kai jis buvo sulaikytas, su juo buvo žiauriai elgiamasi, žeminamas jo orumas, mušamas ir kitaip kankinamas, dėl ko aišku, jis ir patyrė dideles kančias“, – teigia prokuroras Saulius Verseckas.

Bylos imtasi, nes pagal Lietuvos įstatymus už nusikaltimus žmogiškumui gali būti taikomas tarptautinis persekiojimas. Tikimasi, kad prie jo prisidės ir kitos šalys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Galbūt ir tarptautinė jurisdikcija įsijungs, tarptautinės institucijos dalyvaus kažkokiu būdu, tačiau ir Lietuvos teismai turi jurisdikciją tokią bylą nagrinėti ir netgi turi galimybę teisti nesant galimybės užtikrinti kaltinamųjų dalyvavimą teisme, nagrinėti tokią bylą jiems nedalyvaujant“, – kalbėjo S. Verseckas.

Tiesa prokuratūra nesiti, kad Baltarusija tyrime bendradarbiaus, todėl pripažįsta, kad sėkmingai baigti tyrimą bus labai sudėtingą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų