REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiais metais atlyginimai kils greičiau nei prekių ir paslaugų kainos. Tokias prognozes pateikia Lietuvos bankas. Tačiau atlyginimai ne visiems augs vienodai. Kol vieniems darbuotojams atlyginimai kils daugiau nei dešimtadaliu, kitiems dėl algos gali ir iš viso nedidėti. Kokių specialybių atstovai, o džiaugsis, o kurių – liūdės?

Šiais metais atlyginimai kils greičiau nei prekių ir paslaugų kainos. Tokias prognozes pateikia Lietuvos bankas. Tačiau atlyginimai ne visiems augs vienodai. Kol vieniems darbuotojams atlyginimai kils daugiau nei dešimtadaliu, kitiems dėl algos gali ir iš viso nedidėti. Kokių specialybių atstovai, o džiaugsis, o kurių – liūdės?

REKLAMA

„Šiaip pakilo nemažai, dabar gaunu gerokai virš tūkstančio“, – sako stiklo grūdinimo specialistas Airidas Eidintas.

Stiklo grūdinimo specialistas Airidas dirba Šiauliuose, bendrovėje „Bodesa“. Čia vidutiniškai darbuotojas uždirba 1500 eurų į rankas. Bendrovės vadovas pasakoja, kad atlyginimai keliami kasmet, vidutiniškai apie 200-ais eurų.

„Galbūt jie ne visi tą jaučia, kažkam mažiau, kažkam daugiau, bet 200 vidutiniškai eurų per metus padidinti atlyginimą, tai ženklus skaičius“, – teigia „Bodesa“ vadovas Rolandas Gabrielaitis.

REKLAMA
REKLAMA

„Įmonė kelia kiekvienais metais, po kažkiek ir to pilnai užtenka, kainos pakilo, bet dar ir lieka“, – sako Airidas.

Nors Lietuvą slegia spartus kainų augimas, aukšta infliacija, tenka apmokėti keliskart išaugusias sąskaitas už elektrą, dujas, dalis bendrovių randa būdų, kaip ženkliai padidinti atlyginimus.

REKLAMA

„Kaip ir kiekviena įmonė turbūt vien į Statistikos departamento duomenis pažiūrėjus negali kelti atlyginimų, kad gintis infliacijos siaubingus šuolius, tačiau pagrinde įmonės atlyginimai susideda iš to, kaip įmonė dirba, koks našumas. Našumą mes didiname, įmonė geru, teisingu keliu eina. Našumas mūsų auga, tai leido smarkiai didinti atlyginimus darbuotojams“, – sako R. Gabrielaitis.

Kiti verslininkai apie atlyginimų augimą kalba kukliau.

„Klausimas ir lieka, ar įmonės metų gale turės daugiau ir uždarbio ar vis dėl to turės mažiau pelno, ir automatiškai darbuotojai. Jeigu mūsų biuro patalpos, elektros patalpos, teikiamų medžiagų kainos didėja, o klientai jau nebeįperka jų, tai natūralu, ir uždarbis mažėja, iš ko mokėti darbuotojams didesnius atlyginimus“, – kalba „NOD Baltic“ vadovas Tomas Parnarauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos bankas šiemet prognozuoja, kad algos šiemet turėtų augti greičiau nei kainos parduotuvėse. Esą atlyginimai vidutiniškai kiekvienam dirbančiajam turėtų pakilti beveik dešimtadaliu, 8-iais procentais. O vidutinė metinė infliacija turėtų siekti 5 procentus.

Tiesa, atlyginimų augimą gyventojais pajaus nevienodai. Anot Lietuvos banko, didžiausiu atlyginimu augimu šiemet džiaugsis tie darbuotojai, kurių labiausiai šalyje trūksta ir tie, kurių atlyginimai yra mažiausi.

„Viena iš priežasčių, kodėl atlyginimai auga šiuo metu taip sparčiai yra tai, kad šiuo metu trūksta darbuotojų ir tikėtina, kad tose veiklose trūksta labiausiai, darbo užmokestis ir augs sparčiau, nei tose sektoriuose, kur ši problema šiek tiek mažesnė“, – komentuoja ekonomistė Justina Zajankauskaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Labiausiai augs mažiausias pajamas gaunančių gyventojų atlyginimas. Visų pirma dėl minimalaus darbo užmokesčio kilimo, rekordiškai spartaus“, – teigia „Luminor“ ekonomistas Žygimantas Mauricas.

„Šitas stumtelėjimas iš apačios nuvilnija per visą vertikalę. Visi dirbantys, bent kažkiek kvalifikuotą darbą gali reikalauti aukštesnių atlyginimų, kuomet taip stipriai ūgteli minimali mėnesinė alga“, – sako INVL vyriausioji ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė

Ekonomistai pirmiausia pirštais beda į per pandemiją labai nukentėjusį apgyvendinimo ir maitinimo sektorių. Atsigaunantys viešbučiai, restoranai masiškai ieško darbuotojų, dėl to čia algos esą ir turėtų kilti sparčiausiai. Vien pernai ten atlyginamai, portalo „CV-Online“ duomenimis, kilo apie 17 procentų.

REKLAMA

„Kitos sritys, kur atlyginimai ir vieni mažiausių rinkoje, įmonėms sunku pritraukti darbuotojus, jos jau nebeturi kito pasirinkimo, jos yra priverstos didinti atlyginimus“, – sako „CV-Online“ marketingo vadovė Rita Karavaitienė.

„Kainas kelia, atlyginimus kelia, laisvalaikio visi sektoriai, restoranai, viešbučiai, ten ir atlyginimai maži, ir spaudimas bus milžiniškas“, – sako Ž. Mauricas.

„Gana sparčiai didės atlyginimai į vidaus rinką orientuotų darbuotojų. Apgyvendinimo, maitinimo įstaigos ten, kur vidutinis darbo užmokestis dažnai būna mažesnis nei šalies vidurkis, darbuotojų ten labai trūksta, tie sektoriai yra atsigaunantys“, – teigia „Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis.

REKLAMA

Šiek tiek lėčiau, spėjama, iki dešimtadalio, turėtų augti brangiausių specialistų, pavyzdžiui, informacinių technologijų darbuotojų algos.

„Pačios didžiausios problemos sukasi informacinių technologijų srityje, kur bent jau 2021-ais metais, per mėnesį papublikuodavom iki 1000 darbo pasiūlymų naujų. Atlyginimai augs greičiausia tose srityse, tai viskas, kas susiję su technologijomis, informacinės technologijos, gamyba, inžinerija, transportas, statybos“, – teigia R. Karavaitienė.

Liūdniausia situacija laukia labiausiai dujų ir elektros kainų paveiktose, geopolitinių įtampų įkaitėmis tapusiose įmonėse.

„Pavienės įmonės, kurios yra pažeidžiamos dėl suprastėjusių Lietuvos santykių su Kinija, dėl praradimų tranzito iš Baltarusijos, dėl didelio pažeidžiamumo, pabrangusių dujų ir elektros“, – sako N. Mačiulis.

Ekonomistai 2022-uosius dalina į dvi dalis. Esą pirmą pusmetį atlyginimai turėtų augti lėčiau nei kainos, tačiau esą nuo metų vidurio situacija turėtų apsiversti, nes turėtų atslūgti dujų, elektros kainos.

Rasinet nesamones.Istisai atlyginimai kyla,ir kyla.Tai kodel beveik 600 000 gyvena zemiau skurdo ribos?????.Ale UK labai blogai gyvenasi,o Rukloje ok viskas.Vergu mazeja matyt uz minimuma dirbanciu....
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų