• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lapkritis įpusėjo, tačiau kai kurie paukščiai visai neskuba trauktis į šiltuosius kraštus. Anot ornitologų, Lietuvoje dar galima pamatyti ir tokių sparnuočių, kurie jau prieš mėnesį turėjo būti išskridę.

Lapkritis įpusėjo, tačiau kai kurie paukščiai visai neskuba trauktis į šiltuosius kraštus. Anot ornitologų, Lietuvoje dar galima pamatyti ir tokių sparnuočių, kurie jau prieš mėnesį turėjo būti išskridę.

REKLAMA

Ir panašu, kad negreitai gamta visiškai nurims ir nutils – nors sinoptikai pranašauja šaltuką, kai kuriems paukščiams tai nė motais.

Beje, Alytaus rajone esantis Žuvinto biosferos rezervatas šiais metais fiksavo absoliutų visų laikų rekordą: vienu metu rezervato ežere nakvojo per 50 tūkstančių žąsų.

Įprastai tokiu metu gamtoje turėtų būti tyla ir ramybė – dauguma migruojančių paukščių lapkričio viduryje jau mėgaujasi pietų kraštų saule. Tačiau užsitęsęs šiltas ruduo pristabdė sparnuočių migraciją.

„Šiuo metu yra skaičiuojama, kad Žuvinto ežere kiekvieną naktį susirenka nakvoti virš 10 tūkstančių. Paskutiniais skaičiavimais mes buvome suskaičiavę 14 tūkstančių. – Kitų paukščių taip pat dar yra? – Taip, kiti paukščiai taip pat dar lankosi, bet patys didžiausi pikai, pati didžiausia migracija yra būtent žąsų“, – pasakoja Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijos vadovas Paulius Čeponas.

REKLAMA
REKLAMA

Žuvinto biosferos rezervato ornitologas sako, kad ne tik vandens paukščių dar gausu. Kai kurie sparnuočiai esą turėjo būti išskridę prieš mėnesį. Bet neskuba – ir Lietuvoje nešalta bei maisto sočiai.

REKLAMA

„Iš tikrųjų, dar galima aptikti ir pempių migruojančių, kas lapkričio mėnesį kuo toliau, tuo rečiau turėtų pasitaikyti, visiškai neseniai dar stebėjome nendrines linges, kurios turėtų išskristi spalio mėnesį, bet jų dar pasitaiko ir šiomis dienomis“, – teigia ornitologas Arūnas Pranaitis.

Anot ornitologo, laukuose galima pamatyti dar nemažai ir gervių. Kol stipriau nepašalo ir nėra sniego – paukščiai turi kuo maitintis. Kai ūkininkai nuima derlių, laukuose pilna pribirusių kukurūzų, kitokių grūdų.

REKLAMA
REKLAMA

Žmonės fiksuoja vaizdus

Raseiniuose žmonės užfiksavo didžiulį būrį gulbių. Ilgakaklės irgi neskuba išskristi – lesti turi ką, o vandens telkiniai neužšalę. Dienomis paukščiai vaikštinėja po ūkininkų laukus ir maitinasi, o saulei leidžiantis – ieško nakvynės vietų. Didžiuliai būriai sparnuočių nakvoja Žuvinto rezervato ežere ir prieigose.

„Gali pasitaikyti net ir retų rūšių, todėl kad vėlyvas ruduo yra geras laikotarpis migruoti narams, kai kurioms kragų rūšims. Taip kad įdėmiai dairantis, Žuvinto rezervate ir pačiame ežere gali pamatyti labai įdomių ir retai aptinkamų paukščių rūšių“, – tvirtina ornitologas Arūnas Pranaitis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O Kelmės danguje net tiršta nuo paukščių. Anot sparnuočius užfiksavusio ornitologo Mariaus Čepulio, ten gali būti keli tūkstančiai dirvinių sėjikų ir pempių.

Žuvinto rezervato specialistai sako, kad šie metai – rekordiniai. Tiek žąsų, kiek buvo suskaičiuota prieš gerą mėnesį rezervato ežere – niekada nėra buvę.

„Praeitais metais buvo skaičiuojama virš 30 tūkstančių ir manėme, kur daugiau gali tilpti, bet šiais metais iš tiesų nustebino tokie didžiuliai skaičiai – 52 tūkstančiai su trupučiu žąsų – tai yra absoliutus stebėjimo ežere nakvojančių žąsų rekordas“, – teigia Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijos vadovas Paulius Čeponas.

REKLAMA

Jei pašals nestipriai ir gausiai nepasnigs – gali būti, kad dalis sparnuočių – tarkim, žąsys – Lietuvoje sutiks ir Kalėdas. Anot ornitologų, taip yra nutikę. Kol paukščiai turi kuo maitintis ir yra atvirų vandens telkinių – jie neskuba į tolimą kelionę – pietines šalis.

Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų