Sibire iš ežero molio mokslininkai ištraukė neįtikėtiną radinį: aptiko žvejai

Sibire mokslininkai iš ežero molio traukia žvejų atsitiktinai rastą ir, kaip teigiama, pilnai išlikusį mamuto skeletą. Mokslininkus džiugina ir tai, kad ant mažiausiai 10 tūkstančių metų senumo kaulų yra likę minkštųjų audinių. Tad ir kviečiame pasižiūrėti, kaip kasamas tikras istorijos lobis.

Keli vyrai virvių pagalba iš klampaus molio traukia griaučius, kurie prieš daugiau nei 10 tūkst. metų čia dar patys vaikštinėjo.

Nekasdieniu radiniu darbininkai ir mokslininkai džiaugiasi Rusijos vidurio šiaurėje, Sibire, Jamalo pusiasalyje. O įdomiausia tai, kad ant šio didelio mamuto galūnės kaulo dar likę minkštų audinių: sausgyslių ir kailio. Mamutą čia prieš kelias dienas žvejodami aptiko vietiniai. Pastebėję kažką neįprasto molyje, pasikniso ir ištraukė milžinišką kaukolę, žandikaulį, kelis šonkaulius ir pėdą. Tuomet atskubėjo mokslininkai.

„Šiandien bandėme ištraukti rasto mamuto liekanas. Dalį skeleto pavyko ištraukti, o kita dalis dar grunte, po vandens ir molio sluoksniu“, – sako arkties tyrinėtojas Andrei Gusev.

REKLAMA

Mokslininkai beveik įsitikinę, kad molyje bus užsikonservavęs pilnas mamuto skeletas. Kol kas pavyko ištraukti daugiau nei 10 šonkaulių, dubens ir kitus kaulus.

„Deja staigiai visko ištraukti nepavyko. Bet bendriems tyrimams surinktos medžiagos, manau, užtenka. Tai leis nustatyti jo amžių“, – pasakoja A. Gusev.

Norint ištraukti iš klampaus molio likusias mamuto dalis, mokslinikams čia teks atsivaryti specialią techniką. Bet jau dabar skelbiama, kad čia suaugusio – kelias tonas svėrusio mamuto liekanos.

„Pilnas skeletas – tai visuomet vertingas radinys. Nes pavieniai kaulai praktiškai beverčiai. O čia mes žinome ir tikslią šio mamuto buvimo vietą, žinome, kad tai vienas gyvūnas. Žinoma, norėtųsi rasti likusias jo dali, suprasti, kiek pilnas radinys ir visada tyrimams naudinga, jei lieka minkštųjų audinių“, – teigia muziejaus mokslininkė Jevgenija Choziainova.

Sibiro Jamalo pusiasalyje tai jau ne pirmas įspūdingas mamutų radinys – čia 1988 m. ir 2007 m. buvo rastos ir žymiosios, pilnai išlikusios mamutės Maša ir Liuba. O dabar dėl klimato kaitos atšylant čionykštėms kadaise amžino įšalo teritorijoms – žmonės ir atranda tokius tūkstančius metų išlikusius natūraliosios istorijos lobynus.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų